Facebook’un Kripto Para Birimi: Libra

Mark Zuckerberg’in kurucusu olduğu sosyal medya devi Facebook, kendi kripto para birimi Libra için çalışmalara başladı. Yeni kripto para birimi Libra yatırımcılar tarafından araştırılmaya başladı. Facebook’un kendisine ait yeni kripto para birimini artık kısa süre içinde piyasalara sürmesi bekleniyor. Şu ana dek gizli olarak yürütülen Libra projesinin detayları yatırımcılar tarafından merak ediliyor.

Facebook’un en büyük projesi olarak konumlandırılan Libra projesi, Facebook’a yeni bir girişim ve yeni gelir kaynakları katacak. Kripto para piyasaları da Facebook’un kripto para birimi Libra ile ilgili haberlerin ardından hareketlendi. Kripto para birimi piyasalarında işlem hacmi 255 milyar dolar seviyelerine kadar yükseldi.

Facebook’un Kripto Para Birimi Libra Nedir?

ABD merkezli sosyal medya devi Facebook, kendi para birimi Libra için henüz bir tarih açıklamadı ancak Libra’nın adı dahi yetti denilebilir. Libra para birimiyle ilgili söylentilerin çıkmasıyla birlikte 250 milyar dolarlık kripto para işlem hacmi bir anda tekrar 255 milyar dolar seviyelerine kadar yükseldi.

Ayrıca Facebook’un yeni kripto para biriminin destekçileri de bir bir ortaya çıktı. Buna göre dev ödeme sağlayıcıları VISA ile MasterCard blockchain merkezli B2B Connect platformunu, Libra’yı desteklemek amacıyla piyasaya sürdü. Facebook’un kripto para birimi Libra adını duyurur duyurmaz, Bitcoin’de 0,26’lık artış yaşanırken Litecoin’de 0,58’lik artışla trendi takip etti.

ABD Siyasilerinin Libra’ya Bakışı

Facebook’un kendi kripto parası üzerindeki çalışmaları artık herkes tarafından biliniyor. Ancak bu bilgi sadece Facebook’un böyle bir çalışması olduğu yönünde. Konunun içeriği ve gelişmelerin ne derecede olduğu Facebook tarafından bir sır gibi saklanmaya devam ediyor. Durum böyle olunca ABD’li senatörler devreye girdi.

Libra Projesi olarak adlandırılan Facebook’un yeni kripto para projesi çok gizli bir şekilde ürütülmeye devam ediyor. Ancak bu durum ABD’li senatörlerin dikkatini çekti. Senatörler bu projenin detaylarının açıklanmasını istiyorlar. Bu tüketici haklarının korunması açısından büyük önem arz ediyor. Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz hafta içinde ABD Senatosu Bankacılık Komitesi, Zuckerberg’e bir mektup gönderdi. Bu mektupta yürütülmekte olan Libra Projesi’nin ayrıntılarının paylaşılması gerektiği yazıyordu. Görünüşe göre bu kadar gizli bir şekilde yürütülen proje çeşitli endişeler yaratmış.

ABD'li Senatörler Libra Hakkında Facebook'tan Bilgi İstedi

ABD’li senatörler Libra hakkında Facebook’tan bilgi istedi evet ama bunun en önemli sebebi neydi? En önemli sebep yeni kripto para sisteminin işleyişinin nasıl olacağı. Gündemi bu kadar meşgul eden bir proje hakkında hiçbir şey bilinmemesi, en önemlisi nasıl işleyeceğinin bilinmemesi en büyük endişelerden bir tanesi. Bununla birlikte Facebook bu proje sebebiyle regülatörlerle nasıl bir iletişim içine girecek? Bu da bilinmeyen noktalardan bir tanesi. Hakkında hiçbir şey bilinmeyen ve bu kadar ses getiren bir proje elbette birilerinin ilgisini çekecekti. Proje hayata geçirilmeden önce önlem alınması için senatörlerin bilgi istemesi son derece yerine karşılandı. Bu gelişmeden sonra projenin ayrıntıları hakkında bazı açıklamaların yapılabileceği, en azından akıllarda bulunan soru işaretlerinin bir kısmının cevaplanabileceği bekleniyor. Geçmişte kişisel bilgilerin paylaşılmasından dolayı mahkemelik olan Facebook’un bu yeni projesinin ayrıntılarının açıklamasını isteyen önemli bir çoğunluk bulunuyor.

Facebook’un dünyaya açılan “Libra” kripto para birimini tanıtmasından yalnızca birkaç saat sonra CNBC tarafından ortaya bir haber atıldı. Amerika Birleşik Devletleri Kongre Üyesi Maxine Waters, Facebook’un Libra konusunda ilerlemesini geçici olarak durdurmasını, aynı zamanda Kongre’den önce tüm hatlarıyla ortaya çıkarılmasını isteyen bir açıklama yaptı. Bu konuyla ilgili oluşan endişelere de tanık olduğunu belirtti. Libra projesi durdurulmalı çıkışının ardından kripto para piyasaları bu konuda oldukça tedirgin.

Facebook’un uzun zamandır beklenen libra projesi nihayet kamuya açıklandı ve artık bir sır olmaktan çıkmış durumda. Zaten birçok sitede bu para biriminin hem Facebook kullanıcıları hem de kripto meraklıları için ne anlama gelebileceğini tartışılıyor. Ancak ABD Kongresi tarafından bir uyarı gelmiş gibi görünüyor. Temsilci Maxine Waters bugün, “Kongrenin ve düzenleyicilerin bu sorunları inceleme ve harekete geçme hakkına sahip olana kadar kripto para birimi geliştirme konusunda herhangi bir harekete ilişkin durdurma” çağrısı yaptı.

ABD Kongre Üyesi Waters: Libra Projesi Durdurulmalı

Temsilci Waters ayrıca, Kongre’nin bu konuya dikkatini vermesinin zamanının geldiğini de belirtti: ” Kripto para piyasaları şu anda yatırımcılar, tüketiciler ve ekonomi için güçlü korumalar sağlayacak net bir düzenleyici çerçeveden yoksun. Düzenleyiciler bunu mahremiyet ve ulusal güvenlik kaygıları, siber güvenlik riskleri ve ticaret riskleri açısından ciddi bir uyandırma çağrısı olarak görmeli.”

Açıklama, “Facebook yöneticilerinin de bu konularda ifade vermek için Komite önüne gelmeleri gerektiği” iddiasıyla son buluyor. Makalede, Facebook için ismi verilmeyen bir Facebook yetkilisinin sözleri alıntılanmıştır. “Bu süreç ilerledikçe kongre üyelerinin sorularını yanıtlamayı dört gözle bekliyoruz.” Facebook çatısı altında gibi görünmesine rağmen yeni kripto paranın bir hedef haline gelmesi sonrasında düzenleyicilerin belirttikleri görüşlere bağlı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni düzenlemeler getirebilir. Bütün bu gelişmeler Bitcoin’in lehine mi olacak? Yoksa Libra, Bitcoin’i aşağıya doğrumu çekecek? İlerleyen zamanlarda belli olacak.

Libra’yı Stablecoin Olarak Adlandırmayın

Facebook’un yeni para birimi açıklandığında insanlar hemen Libra’yı stablecoin olarak adlandırmaya başladılar. Temelde bu bir yanlıştı. Çünkü STK’lar Fintech ve Silikon Vadisi ağırlıklı şirketler tarafından yönetilecek. Bununla birlikte ABD Doları, Japon Yeni e Euro da dahil olmak üzere birçok para birimi tarafından da desteklenecek.

Her ne kadar ilkel piyasa olarak adlandırılan kripto para piyasası dışına çıkmayı başarabilirse Libra çok daha fazla değer kazanabilir. Konsorsiyum fiyatları tehdit edebilecek herhangi bir dayanağın varlığının da gizlenmesi için çalışmalar yapıyor. Bütün bunları hepsi Libra’yı stablecoin yani istikrarlı bir kripto para birimi olarak tanımlamaya yetiyordu. Ama görünen o ki insanlar biraz yanıldılar.

Bir Facebook sözcüsü Libra’nın istikrarlı bir para birimi olmaması konusunda yaptığı açıklamada Amerikan Doları’nın da aslında istikrarlı bir para olmadığını söyledi. Nominal olarak fiyat aynı kalıyor ancak diğer para birimlerinin durumuna göre hareket eder.

Libra’yı Stablecoin Olarak Adlandırmayın

Libra’yı sadece ikinci el ürün satın almak ya da arkadaşlar arasındaki para alışverişlerinde kullanacaklar için bu durum çok da önem arz etmiyor. Libra’nın kendi ekosistemi içinde işlem yapıldığı sürece hiçbir sorun olmayacaktır. Bu aynı zamanda “Mega” Facebook ekosistemi içerisinde de kalmak anlamına geliyor. Bir süre sonrada bütün kripto para işlemlerinin Facebook ekosistemi içinde ilerlediğini görmek hiç de uzak bir ihtimal olmayacak. İşte o zaman Libra’nın gerçekten istikrarlı ve güvenilir bir kripto para birimi olduğu daha iyi anlaşılacak.

İLGİLİ HABER:  Kripto Para Çalmak İçin Klon Web Siteleri Kullanılıyor

Facebook’un Libra konusunda Twitter üzerinden yaptığı açıklamaları da unutmamak gerek. Bu açıklama dikkat edenler, açıklamalardaki küçük nüansları da fark ettiler. Çünkü bu açıklamalarda Libra’dan bir kripto para birimi olarak değil, bir “para birimi” olarak bahsedildi. Bu da aslında Libra’nın stablecoin olması konusundaki tartışmalar ortadan kaldırıyor.

Facebook Libra Ortakları Paranın Geri Çekilmesinden Endişeli

Facebook’un iddialı kripto projesi Libra, küresel düzenleyicilerin ve bazı ortaklarının LBR’yle ilgili şüpheleri yüzünden endişeli. Daha önce, U. Today, ABD ve Avrupalı ​​düzenleyicilerin Facebook Libra ile ilgili daha fazla şeffaflık talep ettiklerini ve bununla ilgili daha fazla yasal düzenleme yapılmasında ısrar ettiklerini belirtti. Şimdi ise New York Times, bazı Facebook ortaklarının bile, Facebook’un 2020’de başlatmaya hazırladığı kripto parası Libra ilgili şüphelerini dile getirdiğini bildirdi.

Daha önce Facebook, medya aracılığıyla yeni kripto parası Facebook Libra ’yı desteklemeyi, yardım etmeyi ve destekleyecek yatırımlar sunmayı kabul eden yaklaşık 30 yatırımcı ve ortak bulduğunu belirtti. Bunlar arasında PayPal, Uber, Visa, Mastercard ve diğer çeşitli şirketler de var. Ancak, son zamanlarda Avrupalı ​​ve ABD’deki düzenleyiciler, Facebook’tan Libra hakkında daha fazla bilgi istediler. New York Times tarafından bildirildiği gibi, Facebook’un ortaklarından bazıları da şüpheli görünüyor.

Bunlardan yedisi, kripto paranın başlatılma şeklini beğenmemeleri durumunda, geri çekilme şansı veren sosyal medya devi ile bağlayıcı olmayan anlaşmalar imzaladı. Ancak bu yedi şirketin adı açıklanmadı.

Facebook 1.7 Milyar Banka Hesabı Olmayan Kişiyi Hedefliyor

Bu “yedi cüceler”, sosyal medya devinin düzenleyiciler yüzünden karşılaştıkları zorlukların artması nedeniyle, Facebook’un Pamuk Prenses kripto projesinden ciddi olarak şüphe etmeye başlıyor. Ayrıca, platform birçok gizlilik skandalıyla itibarını da azalttı. Genel olarak kriptonun belirsiz yasal durumu da tartışmayı alevlendiriyor. Fed Reserve Başkanı Jerome H. Powell’ın, Facebook’un yeni projesine, tüketicilerin düzenlemeleri ve korunmasına ilişkin oldukça yüksek beklentiler getirdiği söyleniyor.

Libra henüz piyasaya çıkmamış olmasına rağmen tıpkı tanıtımından önce olduğu gibi hakkında çok fazla spekülasyon yapılmasına olanaklar sağlıyor. Konu ile ilgili olarak insanların akıllarındaki soruların bir süre daha devam etmesi normal görünüyor.

David Marcus: Libra İsmini Ben Buldum

Facebook yöneticisi David Marcus, yeni dijital para birimi Libra ismini bulanın patronu Mark Zuckerberg değil, kendisi olduğunu söyledi. Ancak, Marcus bunun için özür dilemiyor. Aksine, Libra adının Zuckerberg’in rakipleri Cameron ve Tyler Winklevoss tarafından başlatılan kripto para borsası Gemini ile hiçbir ilgisi olmadığı konusunda ısrar ediyor.

Gemini ve Libra terimlerinin ikisi de astrolojik işaretlerdir. Ancak Gemini yani “İkizler” beş yıl kadar önce sahneye çıktı. Zuckerberg’in Cameron ve Tyler’ı Libra ismiyle alaya aldığı dahi konuşulmakta. Şimdi ise David Marcus Libra isminin biraz fazla protesto edilmeye başlanmasıyla birlikte Zuckerberg’in önüne geçerek duruma müdahale etti.

Marcus, yalnızca Libra kelimesinin kökeni hakkında araştırma yaptığını söylüyor. Libra Fransızca’da “özgürlük” anlamına gelir. Aynı zamanda, yeni bir dijital para birimi oluştururken madeni paralar için bile, “ağırlık ölçüsü birimi” olarak da kullanılır. Ayrıca bir şeyleri gizlemek için mükemmel bir duman perdesi anlamına da gelir. Ve Gemini’yi kopyalamayı kesinlikle redderken Marcus fark etmeli ki, kripto yeni ortaya çıkmış bir endüstri değil.

David Marcus Libra İsmini Ben Buldum

“Gemini bir nanosaniye için bile aklımdan geçmedi” diyen David Marcus, çıkan seslerin Oz Büyücüsündeki Çok Kötü Büyücü ’nün seslerine çok benziyor. Dorothy’ye ve arkadaşlarına, “Perdenin arkasındaki o adama hiç dikkat etmeyin. Çünkü iplerin onun elinde olduğu anlaşılıyor” diyor. Bu durumda, Zuckerberg usta bir kuklacı ama kandırdığı tek kişi kendisi.

Gemini kelimesinin kökleri de bulunmakta. Latince ikiz anlamına geliyor. Tek yumurta ikizleri olan Cameron ve Tyler’ın 2014’te lansmanını yaptıkları Bitcoin borsasını Gemini yani İkizler olarak adlandırmaları için bu gayet yeterli bir sebep. Ayrıca bu isim NASA’nın bir projesinin de adı. Gemini’nin bu projede bahsedilen “aya köprü” olduğu gibi, Winklevoss ikizleri de Gemini’nin “paranın geleceğine giden köprü” olmasını istediklerini söylüyorlar.

Facebook Libra Kripto Para Dünyasını Öldürmeye mi Kurtarmaya mı Geliyor?

Mark Zuckerberg sosyal medyanın iyi adamlarından bir tanesi. En azından insanlar iyi olduğuna inanmak istiyorlar. Facebook’un kuruluşundan, hem Instagram hem de Whatsapp’ı satın almasına kadar, dünyanın en büyük sosyal ağ girişimcisi olan Zuckerberg bütün bu işleri gerçekleştirerek bir yetenek olduğunu göstermiştir. Şimdi ise karşımıza Facebook Libra ile çıkıyor.

Aklındaki yeni hedef ise “Cryptoverse”. Mark’ın sahip olduğu görünen “Midas Touch” sadece bir temel üzerinde çalışıyor: Merkezileşme! Mark Zuckerberg, bir veritabanına sahip herhangi bir uygulamanın bir kişinin isteğine göre kontrol edilip şekillendirilebildiğini anlamış görünüyor. Anlamadığı şey ise eşler arası uygulamaların tek bir kişi tarafından kontrol edilemeyeceği. Bu durum kripto para birimi olarak Libra’nın aşil tendonu olacak.

Facebook Libra ‘nın tipik bir kripto para birimi olarak işlevini yerine getirdiğini varsayalım. Mark ile diğer merkezi uygulamalar arasındaki bağlar kripto para birimi kullanıcıları için gerçek bir endişe kaynağı olacaktır.

Facebook Libra Kripto Para Dünyasını Öldürmeye mi Kurtarmaya mı Geliyor?

Özellikle Facebook’un gizlilik ve güven karşıtı hareketle ilgili birçok sorunu olduğu gerçeğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu, Mark’ın kripto parası Libra’yı piyasaya sürmeden önce çözmesi gereken bir ikilemi ortaya koyuyor. İlk olarak, merkeziyetçilik kripto para birimlerinin mümkün olmasını ve blockchain teknolojisinin çalışmasını sağlayan anahtar kavram. İkincisi ise bu modeli milyarlarca insanın bilgisini kullanarak ölçeklendirmeye çalışmak normal dünyada işe yarayabilir ancak kripto dünyasında çalışmayabilir.

Bunu tek bir şekilde başarmayı deneyen herkes bir gerçeği anlayamamışlardır: “merkezi para kontrolünün ömrü bitmiştir!” Öyleyse, Mark yine de şansını deneyebilir ve denemek zarar getirmez. Kesin olan bir şey var. Facebook Libra kripto para birimlerini ana akıma getirmek için harika şeyler yaparken, diğer taraftan kesinlikle kripto dünyasının kurtarıcısı olmayacak.

İLGİLİ HABER:  Deribit Kripto Para Borsası Avrupa'dan Çekiliyor

Facebook’tan David Marcus Libra (LBR) Hakkındaki Sorulara Yanıt Verdi

18 Haziran’da, Facebook, Libra (LBR) adında yeni kripto para birimini duyurdu. Ayrıca, yan kuruluşlarından bir tanesinin “Libra kaydetmenize, göndermenize ve harcamanıza” izin verecek bir cüzdan olan Calibra olarak adlandırdığını belirtti.

Libra (LBR), Libra Blok Zinciri üzerine inşa edilmiş bir kripto para birimidir ve basit bir akıllı telefon ve internet bağlantısı olan herkes kullanabilir. Amaç tüm dünyada kullanılabilir olmasını sağlamaktır.

Bunun cevabı, bazı yanlış anlaşılmalar olduğu ve Facebook’un “herkesin bilgili ve güncel kalması için bir diyalog sürdürmeye” devam edilmesinin istenmesi. Aynı zamanda Libra projesinin ana sözcüsü gibi görünse de, herkese “Facebook’un bağlı kuruluşu Calibra aracılığıyla Facebook’un Libra birliğini oluşturmak için bir araya gelen ilk 28 Kurucu Üyeden sadece biri olduğunu” hatırlatmak istiyor.

Facebook'tan David Marcus Libra (LBR) Hakkındaki Sorulara Yanıt Verdi

Bugün erken saatlerde Facebook hesabından yapılan bir paylaşımda Marcus, 18 Haziran’dan bu yana karşılaştığı en yaygın soruların bazılarına cevap verdi.

  • Libra Blockchain “kesinlikle açık olacak şekilde tasarlanmış olsa da Bitcoin’in söylediği kadar açık değil”
  • Şu anda Libra Birliği için bir tüzüğün bulunmamasının nedeni, Facebook’un “tek taraflı” bir tane oluşturmak istemediği ve bunun yerine “her ilk kurucu üyenin yönetim kurallarını belirleme ve bir Genel Direktör seçme zorluğu içerisinde yer almasını” istemediğidir.
  • Her ne kadar bazı insanlar Libra’nın finansal kesime yardımcı olabileceğine inanmasalar da, mevcut finansal hizmetler ile ilgili temel sorunun “bakiyeniz belirli bir eşiğin altına düşerse, sizden ücret alınacağı” şeklinde tasarlandığını düşünüyorlar. 40 $ ‘lık akıllı telefona ve bağlantıya sahip olan herkes, varlıklarını güvenli bir şekilde koruma, dünya ekonomisine erişme, çok daha düşük bir maliyetle işlem yapma ve zaman içinde tüm finansal hizmetlere erişme becerisine sahip olacak.
  • “Libra, kara para aklama, terörizmin finansmanı ve mevcut mali sisteme yardım etmesini sağlamak için merkez bankaları ve yasa koyucular ile iş birliğine yapılmasında kararlıdır. Libra Birliği bu kilit konularla ilgili tüm ilgili paydaşlarla proaktif ve açık bir şekilde çalışmaya devam edecektir.
  • Peki ya Facebook’ta kamuoyunun güven eksikliği? Marcus, Facebook ağı, para birimini veya rezervi desteklemeyeceği için bunun büyük bir endişe yaratmaması gerektiğini ve Facebook’un Libra Birliği’nin yüzlerce üyesinden sadece biri olduğunu hatırlattı.

Facebook’un Hindistan’da Libra ve Calibra Lansmanını İptal Etmesi

Bir Hint hükümeti görevlisinin Facebook’un kripto para birimi planlarından rahatsızlık duyduğunu belirtmesinden günler sonra, sosyal medya devi en büyük pazarlardan biri olan Hindistan’da “ Libra veya dijital cüzdanı Calibra’nın kullanılmasını önerme planları olmadığını ” belirtti.

Economic Times’a göre, bir Facebook sözcüsü Hindistan’ın sert kripto para karşıtı duruşunu dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinden uzak durma nedeni olarak gösterdi:

“Bildiğiniz gibi, Hindistan’da, şu anda Calibra’nın başlatılmasını mümkün kılmayan yerel kısıtlamalar var.”

2018’in başından beri Hindistan, ülkenin kripto para birimi sektörünü olumsuz yönde etkileyen çeşitli adımlar attı. Geçtiğimiz yıl nisan ayında, Hindistan Merkez Bankası düzenleyici kapsamındaki bankalara kripto para işlemleri yapmamalarını emretti. Bunun sonucunda, kripto para birimi işletmelerinin operasyonları durdurulacaktı.

Facebook Hindistan'da Calibra Lansmanını İptal Etti

Geçtiğimiz ayın sonlarında, Hindistan’ın Bitcoin Borsası Koinex, ikinci yıl dönümü yaklaşırken olduğu gibi dükkânı kapattı. Bu, geçtiğimiz yıl eylül ayı sonlarında kapatılan Zebpay gibi diğer büyük borsanın izinden gitmek anlamına geliyordu.

Koinex hemen yurtdışında operasyon başlatmak için herhangi bir plan ortaya koymadıysa da, Zebpay yerini değiştirerek hayatta kalmayı başardı. Halen Zebpay, çoğunlukla Avrupa’da bulunan 22 ülkeye hizmet verebildiği Malta’da hizmet vermeye devam ediyor. Zebpay ayrıca son zamanlarda Avustralya’da da operasyonlar başlattı.

RBI’nın bankalara kripto ile ilgili işletmelere hizmet vermesini kısıtlamalarının yanı sıra, kripto para madenciliği yapan, satın alan, satış yapan ve elinde tutları cezalandıran “Kripto para birimlerinin yasaklanması ve Resmi Dijital Para Birimlerinin 2019 Düzenlenmesi” olduğu belirten raporlar ortaya çıktı. Bildirildiğine göre, taslak yasa yukarıda belirtilen kripto para birimi işlemlerinden herhangi birine karışan kişiler için on yıla kadar hapis cezası teklif ediyor.

‘Libra 11 Eylül Olayları Kadar Zararlı Olabilir’

Geçtiğimiz Çarşamba günü Libra, ABD Finansal Hizmetler Komitesi için ana tartışma konusu oldu. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu yeni kripto para birimi projesini küçümseyici ifadeler kullanan birçok ABD politikacısı oldu. Yapılan birkaç yorum hem Bitcoin topluluğunun hem de gelişmeleri hevesle izleyenlerin dikkatini çekti.

Altı saatlik oturumun bitmesine yakın, Kaliforniya’nın yenilikçilik yanlısı bir Demokrat Parti Temsilcisi olan Brad Sherman söz aldı. Eşi benzeri görülmemiş konuşmasında, Sherman, Facebook’un Libra projesi ile gerçek anlamda yenilikçilik yaparken, bir kavram ve trend olarak yenilikçiliğin tek başına yeterli olmadığını iddia etti.

Kaliforniyalı temsilci, “bu yüzyılda gerçekleşen en yenilikçi şeyin” Usame Bin Ladin’in Amerikan topraklarına yönelik 9/11 saldırısını ustalıkla gerçekleştirmesini ve çok sayıda uçağın önemli yerlere ve iş merkezlerine çarpmasına neden olduğunu belirtti. Bu saldırıdan sonra ABD’nin teknoloji ve silahlar konusunda adım atması gerekti, hemen arkasından da teröristlerle bir savaş yaşandı. Bu anlamda, 9/11 saldırıları “yenilikçi” idi.

ABD'li Senatörler Libra Hakkında Facebook'tan Bilgi İstedi

Bütün bu konuşmalar bir yana, Sherman, Libra’nın “Amerika’yı tehlikeye atmak için 11 Eylül saldırılarından bile daha tehlikeli olduğunu” söyleyerek sözlerine devam etti.  Bu ifadeyi, kripto para birimlerinin teröristlerin en sevdiği şey olduğunu belirterek, İslam Devleti tarafından Bitcoin’in kullanımına ilişkin raporları göz önünde bulundurarak destekledi. Amerikan topraklarına başka bir terörist saldırı olursa, bu Libra’yı da içeren dijital varlıklar tarafından finanse edilebilir.

Terörizmle ilgili olarak kripto paralar bir tehdit olmasa bile, Sherman, açıklanamayan bir nedenden dolayı “Zuck Bucks” olarak çok komik bir şekilde bahsettiği Libra’nın “uyuşturucu satıcıları ve vergi kaçakçıları tarafından kullanıldığını gördüğünü” belirtiyor.”

Çarşamba günkü hararetli duruşmanın Libra ve ekosisteminin geri kalanı için bir kıyamet olmadığını unutmamak gerekiyor. Dikkat çeken önemli noktalardan biri de, kongre üyesi Meltem Demirörs’ün özellikle Libra’nın neden farklı olduğu ve gerçekte nasıl işlediğine değinmesi oldu. CNBC’nin önceki röportajından ​​birinde Bitcoin’i “durdurulamaz bir güç” olarak gören iki ya da üç kongre üyesinden destek almıştı.

İLGİLİ HABER:  2019'un Başarı Öykülerinden Bir Tanesi : Brave Browser

Facebook ve Instagram’da Sahte Libra Hesapları

Facebook, Kripto projesi olan Libra’nın kabul görmesi için çalışırken, Facebook’un kendisi de dahil olmak üzere sahte Libra hesapları dalgası online hale geldi. The Washington Post tarafından 22 Temmuz’da yayınlanan bir habere göre, yaklaşık bir düzine sahte Libra sayfası Facebook ve sosyal fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’da ortaya çıkarak çok tartışılan bu dijital para birimi için resmi hesaplar gibi hareket ediyorlar.

Belirtildiği gibi, sahte Facebook ve Instagram hesaplarının bir kısmı 22 Temmuz’da ancak The Washington Post’un Facebook’a bildirmesi sonrasında yayından kaldırıldı. Calibra İletişim Müdürü Elka Looks’un, Facebook’un, politikalarını ihlal eden reklamları ve sayfaları gördükleri anda sildiklerini bildirdi.

Haberde, bu hesaplarda henüz piyasaya sürülmemiş Libra coinlerinin indirimli satışına katılma teklifinde bulunulduğu, Facebook logosu, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg veya Libra’nın resmi pazarlama materyallerinin fotoğraflarının yer aldığı bildirildi. Libra’nın sahte örneklerinden biri, Libra logosunu resmi web sitesi Libra.org’dan kopyalayan ve kullanıcılara bir hesap oluşturarak Bitcoin (BTC) gibi büyük kripto para birimleri ile Libra’ya yatırım yapmalarını sağlayan Buylibracoins.com web sitesidir. Web sitesinin Instagram sayfasının kaldırıldığı iddia edilmekle birlikte, web sitesi haber hazırlandığı sırada hala aktifti.

Facebook ve Instagram Sahte Libra Hesaplarıyla Sorun Yaşıyor

Cornell Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Eswar Prasad, Facebook’un kendi kripto para birimi projesine olan güvene zarar verebilecek bir platform olarak kullanılmasının derin bir ironi olduğuna dikkat çekti. Prasad raporunda şunları söyledi: Güven sorununun Facebook’un küresel kripto para birimini ortaya koyma yolundaki önündeki en büyük engel olduğunu belirtti:

“Facebook’un dünya çapında muazzam bir ağı ve muazzam bir finansmanı var. Ancak Libra’nın bir değişim aracı olarak iyi çalışmasının tek yolu herkesin ona güvenmesidir. Ve şu anki büyük soru şu: Facebook yeterli güveni sağlayabilecek mi?”

Amerikalılar Bitcoin’e Facebook Libra’dan Daha Çok Güveniyor

Yeni bir ankete göre, Bitcoin ile karşılaştırıldığında, ABD’deki insanlar Facebook’un beklenen yeni Facebook Libra para birimine güvenmiyor. Facebook’un Haziran ayının ortasında yayınladığı beyaz bültenden bu yana 1799 ABD’li yetişkin arasında yapılan ankete katılanların sadece yüzde 2’sinin Libra ve Calibra cüzdanına Bitcoin’den daha fazla güvendiklerini ortaya koydu.

Buna karşılık, yüzde 40’lık bir kesim kamuya açık kripto para birimine daha fazla güvendiğini, yüzde 19’unun da aynı konuda her iki seçeneğe de güvenebileceklerini gösterdi. CivicScience şirketi, ankete katılan grubun yüzde 10’dan daha azının kripto para birimleri ile işlem yaptığını belirtti.

Amerikalılar Bitcoin'e Facebook Libra'dan Daha Çok Güveniyor

Facebook’un, Cambridge Analytica skandalında olduğu gibi, kullanıcı gizliliğini koruma konusundaki kötü geçmişi, sonuçların % 77’sini etkileyerek bu insanların şirkete kişisel verileri verme konusunda güvenmediklerini belirtti. Yine, sadece yüzde 2’lik kısım Facebook’a çok güvendiklerini söyledi. Ankete göre, Facebook Libra ’ya duyulan güven eksikliği, projeye olan büyük ilgi eksikliği ile de destekleniyor. Facebook’un kripto ve cüzdanına ilgi duyup duymadıkları sorulduğunda, katılımcıların yüzde 86’sı hiç ilgi duymadıklarını söyledi. Yüzde 5 civarında bir kısım ise ilgi duyduklarını dile getirdi.

CivicScience, 18-24 yaş arasındaki kişilerin Libra’ya en çok ilgi gösterdiğini (yüzde 30) söyledi. Ayrıca bu kişilerin daha bilinçli Facebook kullanıcıları oldukları, Venmo ve Apple Pay gibi mobil ödeme uygulamalarında daha fazla deneyime sahip oldukları belirtildi.

Bir sonraki en büyük yaş grubu 25-29 aralığındaydı ve bu grubun yüzde 18’i Libra’ya ilgi duyuyordu. 65 yaş üzerindeki grubun ise sadece yüzde 7’si Libra’ya ilgi duyuyordu. CivicScience, Facebook kripto parasına karşı duyulan güvensizliğin yüksek seviyelerde olduğunu anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi ev ekledi:

“Bitcoin ilk defa on yıl önce gizemli bir şekilde su yüzüne çıktığında, onunla birlikte benzer şekilde, dünyadaki en büyük şirketlerin bazıları kendi kripto paralarını oluşturmak için iş birliği yaptı. Kimse ne olacağını tahmin edemiyordu. Ne olursa olsun, gelişmeleri izlemek kesinlikle heyecan verici bir trend.”

Facebook Libra Hakkında Beklenmeyen Bir Karar Verebilir

Facebook’un Libra denilen küresel bir kripto para birimi çıkarma planını duyurmasından bu yana, dünya genelindeki finansal düzenleyiciler sosyal medya şirketine savaş açtılar. Şimdi, düzenleyiciler ve kanun koyucular nihayet Facebook’un kaygılardan ötürü Facebook Libra ’nın başlatılamayacağına dair bir ipucu ortaya koyduklarını düşünüyorlar.

Üç aylık raporun risk faktörleri bölümünde Facebook, Libra’nın veya ilgili hizmetlerinin programlandığı gibi yapılabileceğinin yanı sıra hiç yapılmayacağını da garanti edemeyeceğini söyledi. Bu en son rapor büyük ölçüde şirketi araştırmaya başlayan ya da küresel bir para birimi ve riskleri hakkındaki görüşlerini açıklayan finansal düzenleyicilerin kaygılarına ayrılmış.

Öte yandan, Facebook, 18 Haziran 2019’da Facebook Libra ’nın “beyaz bülten” olarak adlandırılan bir açıklamasını yayınladı ve varlığın 2020 yılında piyasaya sürüleceğini belirtti. Facebook ayrıca Libra kripto parasını saklamak için kullanılacak bir dijital cüzdan olan Calibra’yı da ortaya çıkardı. Libra’nın beyaz bülteninin piyasaya sürülmesinden bu yana, düzenleyiciler sosyal medya şirketinin kollarını ne yaptığını görmek için sıkıca tutmaya başladılar.

Facebook Libra Hakkında Beklenmeyen Bir Karar Verebilir

Örneğin, Facebook Libra ’nın resmi olarak açıklanmasından yalnızca saatler sonra, House Finansal Hizmetler Komitesi’nin başkanı Maxine Waters, Facebook’tan Libra’nın gelişimini geçici olarak durdurmasını istedi. Waters’a göre, Facebook’un verilerini dikkatli bir şekilde kullanmak için zamanı var ve Libra’yı başlatma kararının insanların yaşamlarına denetimi olmayan bir genişleme getireceğini düşünüyor.

Genel olarak, Facebook’un niyeti, düzenleyicileri bu varlık yüzünden daha temkinli hale getirmiştir. Sonuncusu 24 Temmuz 2019 tarihli olmak üzere ABD Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi, kripto para birimleri ve blok zinciri için düzenleyicilerin sınırlarını incelemek üzere bir duruşma yapacağı bildirildi. Haziran ayında, Fransa ayrıca merkez bankalarının kripto para birimlerini nasıl düzenlediğini inceleyen bir G7 kripto para birimi görev kuvveti oluşturdu.

Rapor, yatırımcılara piyasanın Libra’yı nasıl kabul edeceği konusunda belirsizlikler olduğunu da ortaya koydu. Örneğin, CivicScience’ın yakın tarihli bir anketi, 1.799 Amerikalıdan sadece %5’inin Libra ile ilgilendiklerini belirtti. Benzer şekilde, katılımcıların %35’i Libra’ya Bitcoin’den daha az güvendiklerini söyledi.

Yorum Yok

Cevap bırakın

] }