Facebook’un Bağlantıları Libra ‘nın Kurucu Ortaklarının Büyük Çoğunluğunu Şüphelendiriyor

Facebook’un sorunlu kripto para birimi projesi Libra, görünüşte dipsiz bir tartışma çukurunda kendini daha aşağıya çekmeye devam ediyor. PayPal gibi kilit bir kurucu ortağı kaybettikten bir haftadan kısa bir süre sonra, Libra’nın merkezileştirilmiş bir dijital para birimi olarak güvenilirliği sorgulanmaya başladı.

Yeni bir rapor Pazartesi günü erken saatlerde ortaya çıktı ve Libra’nın 27 kurucu ortağının en az 15’inin doğrudan ya da dolaylı olarak Facebook ile ilişkili olduğunu iddia edildi. Raporda vurgulandığı gibi, bu bağlantıların bir tür çıkar çatışması ile lekelenip lekelenmediğini bağımsız olarak henüz belirlememiştir. Bununla birlikte, raporda, Facebook’un Libra ekosisteminin tüm paydaşların eşit olduğu kooperatif bir sisteme dayandığı iddiasıyla ilgili ciddi sorular ortaya koymak için yeterli madde olduğu görülüyor.

15 Libra Ortağının Facebook İle Bağlantısı Var

Facebook, Libra’yı geleneksel bankacılık sistemini geride bırakacak milyarlarca insana finansal katılım ve refah getirmek için eşsiz bir fırsat olarak görüyor. Bunu yaparken, şirketin yaptığı açıklamada, Facebook’un başrol rolü talep etmek yerine sadece diğerleri gibi Libra ekosistemine katkıda bulunanların rolünü oynayacağını söylüyor.

PayPal Facebook Libra Projesinden Çekildiğini Açıkladı

Facebook’un Bağlantıları Libra’nın Kurucu Ortaklarının Büyük Çoğunluğunu Şüphelendiriyor

Libra başkanı David Marcus, ABD Senatosu Komitesi’ne bu yılın başlarında Facebook’un diğer tüm kurucu ortaklar gibi sadece bir oy vereceğini söyledi ve yönetimin görevinin herhangi bir tüzel kişiliğin hakim olmadığını temin etmek olduğunu da sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, bu iddia Wired’ın 15 Libra Birliği üyesinin Facebook yönetim kurulu üyelerini içerebileceğini veya ortak yatırımcılar aracılığıyla dolaylı bağlantılara sahip olduklarını bildirmesinin ardından eleştirilerin odağı oldu.

Libra Birliği Henüz Yanıt Vermedi

Raporda adı geçen şirketlerin hiçbiri bu bağlantıları çevreleyen spekülasyonlara cevap vermedi. Bu bağlantılar yasal olarak bir çıkar çatışması oluşturmaktan kaçırken, Facebook’un gizlediği sebepleri olduğu şüphesine kesinlikle katılacaklar.

Bir önceki yazımız olan Libra Neden Gecikicek ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok

Cevap bırakın