Facebook News Yanıltıcı haberlere karşı mücadele başlattı

Facebook  Cuma günü yapmış olduğu açıklamada, haber bültenlerini yayınlamayı planladıkları segmenti test ettiğini, sosyal ağın yanlış bilgi yayılımını azaltarak önlemeye çalışırken daha doğru,etik ve güvenilir medya yayınları oluşturmasına yardımcı olabilecek bir çalışma yaptıklarını açıklamıştır.Bu tarz gelişmelerin olması bir çok büyük yayıncıların insanlar sırf tıklasın diye asimetrik  enformasyon algısı önlenecektir.

Facebook CEO’su olan  Mark Zuckerberg, Cuma günü planladıkları segmenti  görüşmek için  gittiği New York’ta ki konferansta  “İnternetin etik haber modelini gerçekten bozduğu bir sır değil.” “Sadece her internet platformunun, haberleri destekleyecek ortaklıkları finanse etmeye ve bilgilendirmeye yardım etme sorumluluğunda bulunması gerekir.”

Facebook News(haberler)  segmenti başlangıçta ilk olarak ABD’de 200.000 düzeyinde bir kullanıcıya sahip olunması planlanmaktadır. Bir çok  gazeteci en iyi haberleri seçecektir. Okuyucular, kendi ilgi alanlarına göre kişiselleştirdiği  haberleri ve diğer kategoride yer alan  ücretli haber aboneliklerinden de gelen haberleri göreceklerdir. Facebook News Okuyucuları da görmek istemedikleri yayıncıları, makaleleri veya konuları gizleyebilme durumları vardır.

üzerinden bizi takip edin.

Yorum Yok

Cevap bırakın