Facebook Libra Kripto Para Dünyasını Öldürmeye mi Kurtarmaya mı Geliyor?

Mark Zuckerberg sosyal medyanın iyi adamlarından bir tanesi. En azından insanlar iyi olduğuna inanmak istiyorlar. Facebook’un kuruluşundan, hem Instagram hem de Whatsapp’ı satın almasına kadar, dünyanın en büyük sosyal ağ girişimcisi olan Zuckerberg bütün bu işleri gerçekleştirerek bir yetenek olduğunu göstermiştir. Şimdi ise karşımıza Facebook Libra ile çıkıyor.

Aklındaki yeni hedef ise “Cryptoverse”. Mark’ın sahip olduğu görünen “Midas Touch” sadece bir temel üzerinde çalışıyor: Merkezileşme! Mark Zuckerberg, bir veritabanına sahip herhangi bir uygulamanın bir kişinin isteğine göre kontrol edilip şekillendirilebildiğini anlamış görünüyor. Anlamadığı şey ise eşler arası uygulamaların tek bir kişi tarafından kontrol edilemeyeceği. Bu durum kripto para birimi olarak Libra’nın aşil tendonu olacak.

Libra’nın, Facebook, Instagram ve Whatsapp ile Olan Bağları Olması Gerektiği Gibi Olmayacak

Facebook Libra ‘nın tipik bir kripto para birimi olarak işlevini yerine getirdiğini varsayalım. Mark ile diğer merkezi uygulamalar arasındaki bağlar kripto para birimi kullanıcıları için gerçek bir endişe kaynağı olacaktır.

Facebook Libra Kripto Para Dünyasını Öldürmeye mi Kurtarmaya mı Geliyor?

Facebook Libra Kripto Para Dünyasını Öldürmeye mi Kurtarmaya mı Geliyor?

Özellikle Facebook’un gizlilik ve güven karşıtı hareketle ilgili birçok sorunu olduğu gerçeğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu, Mark’ın kripto parası Libra’yı piyasaya sürmeden önce çözmesi gereken bir ikilemi ortaya koyuyor. İlk olarak, merkeziyetçilik kripto para birimlerinin mümkün olmasını ve blockchain teknolojisinin çalışmasını sağlayan anahtar kavram. İkincisi ise bu modeli milyarlarca insanın bilgisini kullanarak ölçeklendirmeye çalışmak normal dünyada işe yarayabilir ancak kripto dünyasında çalışmayabilir.

Bunu tek bir şekilde başarmayı deneyen herkes bir gerçeği anlayamamışlardır: “merkezi para kontrolünün ömrü bitmiştir!” Öyleyse, Mark yine de şansını deneyebilir ve denemek zarar getirmez. Kesin olan bir şey var. Facebook Libra kripto para birimlerini ana akıma getirmek için harika şeyler yaparken, diğer taraftan kesinlikle kripto dünyasının kurtarıcısı olmayacak.

Çin medyasının Bitcoin hakkındaki açıklamaları konusunda yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Zcrypto

Yorum Yok

Cevap bırakın