Facebook Libra Hakkında Beklenmeyen Bir Karar Verebilir

Facebook’un Libra denilen küresel bir kripto para birimi çıkarma planını duyurmasından bu yana, dünya genelindeki finansal düzenleyiciler sosyal medya şirketine savaş açtılar. Şimdi, düzenleyiciler ve kanun koyucular nihayet Facebook’un kaygılardan ötürü Facebook Libra ’nın başlatılamayacağına dair bir ipucu ortaya koyduklarını düşünüyorlar.

Facebook’un Risk Faktörleri Üç Aylık Raporlamada Endişe Verici

Üç aylık raporun risk faktörleri bölümünde Facebook, Libra’nın veya ilgili hizmetlerinin programlandığı gibi yapılabileceğinin yanı sıra hiç yapılmayacağını da garanti edemeyeceğini söyledi. Bu en son rapor büyük ölçüde şirketi araştırmaya başlayan ya da küresel bir para birimi ve riskleri hakkındaki görüşlerini açıklayan finansal düzenleyicilerin kaygılarına ayrılmış.

İLGİLİ:  Merkez Bankasından Kripto Para Hamlesi

Öte yandan, Facebook, 18 Haziran 2019’da Facebook Libra ’nın “beyaz bülten” olarak adlandırılan bir açıklamasını yayınladı ve varlığın 2020 yılında piyasaya sürüleceğini belirtti. Facebook ayrıca Libra kripto parasını saklamak için kullanılacak bir dijital cüzdan olan Calibra’yı da ortaya çıkardı. Libra’nın beyaz bülteninin piyasaya sürülmesinden bu yana, düzenleyiciler sosyal medya şirketinin kollarını ne yaptığını görmek için sıkıca tutmaya başladılar.

Facebook Libra Hakkında Beklenmeyen Bir Karar Verebilir

Facebook Libra Hakkında Beklenmeyen Bir Karar Verebilir

Örneğin, Facebook Libra ’nın resmi olarak açıklanmasından yalnızca saatler sonra, House Finansal Hizmetler Komitesi’nin başkanı Maxine Waters, Facebook’tan Libra’nın gelişimini geçici olarak durdurmasını istedi. Waters’a göre, Facebook’un verilerini dikkatli bir şekilde kullanmak için zamanı var ve Libra’yı başlatma kararının insanların yaşamlarına denetimi olmayan bir genişleme getireceğini düşünüyor.

İLGİLİ:  Messi ve Ronaldo 'nun Maaşları Bitcoin Üzerinden Hesaplansaydı…

Genel olarak, Facebook’un niyeti, düzenleyicileri bu varlık yüzünden daha temkinli hale getirmiştir. Sonuncusu 24 Temmuz 2019 tarihli olmak üzere ABD Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi, kripto para birimleri ve blok zinciri için düzenleyicilerin sınırlarını incelemek üzere bir duruşma yapacağı bildirildi. Haziran ayında, Fransa ayrıca merkez bankalarının kripto para birimlerini nasıl düzenlediğini inceleyen bir G7 kripto para birimi görev kuvveti oluşturdu.

Pazarın Libra’yı Kabul Etmesi Ayrı Bir Sorun

Rapor, yatırımcılara piyasanın Libra’yı nasıl kabul edeceği konusunda belirsizlikler olduğunu da ortaya koydu. Örneğin, CivicScience’ın yakın tarihli bir anketi, 1.799 Amerikalıdan sadece %5’inin Libra ile ilgilendiklerini belirtti. Benzer şekilde, katılımcıların %35’i Libra’ya Bitcoin’den daha az güvendiklerini söyledi.

İLGİLİ:  Kripto paralar bankacılık sisteminin yerini almaya hazır mı?

29 Temmuz tarihi kripto pazar değerlendirmesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Zycyrpto

Yorum Yok

Cevap bırakın