Facebook Libra AB Güvensizlik İncelemesi İle Karşı Karşıya

Facebook Libra AB tarafından Libra kripto para birimi projesi ile ilgili olarak güvenlik konuları hakkında soruşturma altında. Bloomberg tarafından görülen bir belge, Avrupa Komisyonunun Libra’nın “şu anda potansiyel rekabet karşıtı davranışları araştırdığını” gösteriyor. Raporda, komisyonun Facebook’un planlanan dijital ödeme sisteminin rakiplerini haksız yere kilitleyebileceği konusunda endişelendiğini öne süren bir anket olduğu açıklanıyor.

Facebook Libra Birliğinin yönetim yapısı ve üyeliği görünüşte inceleme altında. Mastercard ve Visa da dahil olmak üzere çok sayıda büyük şirket, projede Libra Birliği ile ortak olmak için şimdiden çeşitli anlaşmalar imzaladı. Avrupa Komisyonu ayrıca, Libra’nın, kullanıcı verileri de dahil olmak üzere bilgilerin kullanımıyla ilgili “olası rekabet kısıtlamalarına” yol açabileceğinden endişe duymakta. Ayrıca, Libra’yı kullanan WhatsApp ve Messenger gibi uygulamaların Facebook hizmetlerine olası entegrasyonuna da bakıyor.

İLGİLİ:  Bitcoin 'de Boğalar Görev Başında

Bloomberg, bu tür bir anketlerin genellikle Avrupa Birliği ‘nin bilgi toplama soruşturmaları için önceden yayınlandığını söylüyor.

Facebook Libra AB Güvensizlik İncelemesi İle Karşı Karşıya

Facebook Libra AB Güvensizlik İncelemesi İle Karşı Karşıya

Avrupa Komisyonu, mevzuat öneren ve uygulayan, politikaları ve bütçeyi uygulayan AB’nin yürütme kolu. Bloomberg komisyonun ve Facebook’un belge hakkında yorumda bulunmayacağını söyledi. Facebook, dünyadaki düzenleyiciler tarafından gösterilen dijital para planlarıyla ilgili bir endişe dalgasıyla karşı karşıya kaldı. ABD’deki milletvekilleri, meseleler incelenip tartışılana kadar projenin durdurulmasını bile istediler.

Kongre Üyesi Maxine Waters başkanlığındaki ABD milletvekillerinden oluşan bir heyet, bu hafta İsviçre’yi ziyaret ettiğinde Facebook Libra ’nın veri gizliliği şefiyle görüşmeye hazırlanıyor. İsviçre’de kurulan Libra Birliği ile Facebook, İsviçre Federal Veri Koruma ve Bilgi Komiserliği’nden veri gizliliği düzenleyicisi olmalarını beklediğini söyledi. Ancak komisyon üyesi Adrian Lobsiger, daha önce Facebook’un aslında proje hakkında temasta bulunmadıklarını söyledi.

İLGİLİ:  BitPoint 2.3 Milyon Dolar Daha Çalındığını Fark Etti

Çarşamba günü yayınlanan bir Reuters raporuna göre, Lobsiger’ın ofisinden yapılan bir açıklama ile, bu ayın sonuna kadar Libra’ya ilişkin ayrıntılı bir bilgi verilmesinin beklendiğini söylendi.

Kaynak: Coindesk

Yorum Yok

Cevap bırakın