Facebook Kişisel Bilgileri Satacak

Son güncelleme: 14 Haziran 2019 06:48 pm

Dünyanın bir numaralı sosyal platform ağı olan Facebook bilindiği gibi bir süredir kendi kripto parasını geliştirmek için çalışmalar yapıyor. Son olarak şirket bu iş için personel ilanları vermişti. Yakın bir zaman kişisel verileri başka şirketlerle paylaştığı gün yüzüne çıkan Facebook, yeni kripto parasıyla da kişisel bilgileri satma konusunda gündeme geldi.

Kripto para sektörünün önde gelen isimlerinden biri olan Andreas Antonopoulos katıldığı bir konferansta bu konu hakkındaki endişelerini dile getirdi. Facebook kendi kripto parasını geliştirmesiyle yine insanların kişisel bilgileri odaklı bir çalışma sergileyeceğini açıkladı. Sistem aslında çok basit. Dünyanın en çok üyesine sahip olan bir kuruluşun, bu üyelere ait her türlü bilgiye sahip olduğu biliniyor. Şimdi ise merak edilen Facebook’un piyasaya süreceği yeni kripto parayı kullananlar hakkında elde edilecek veriler.

Facebook Kişisel Bilgileri Satacak

Facebook Kişisel Bilgileri Satacak

Facebook Kripto Parasını Kullananlar Bilinecek

Kripto paraların en önemli özelliklerinden bir tanesi bu paraları kullananların kim oldukların bilinememesi ve izlerinin takip edilememesi. Ancak Facebook’un kripto paralarını kullanacak olan kişilerin kimlikleri bilinecek. Üstelik sadece kimliklerinin bilinmesi değil, yaptıkları tüm kripto para işlemleri de takip altına alınarak kimin ne zaman ve ne kadarlık bir işlem yaptığı kayıt altına alınacak. Sadece bunlar değil. Hangi bilgisayardan ve dünyanın neresinden işlem yaptığı da görülebilecek.

Andreas Antonopoulos Facebook’un kişisel bilgileri yine kolaylıkla şirketlere satabileceğinden duyduğu endişeyi dile getirerek, “Facebook sansüre dayalı, açık, merkezsiz bir coin geliştirmeyecek. Kripto paralara benzemeyecek. Facebook’un yaratacağı yeni bir dijital dolar olacak. Paypal ve Venmo gibi” dedi. FacebookCoin olarak adlandırılan bu yeni kripto para ile Facebook tüm işlemleri takip edebilecek, yüzlerce farklı şirkete, çeşitli örgütlere ve hükümetlere bilgiler satılacak. Antonopoulos’un bu noktadaki en büyük çekincesi de bu.

Terli kripto para borsaları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Cevap bırakın