Facebook Hindistan’da Libra ve Calibra Lansmanını İptal Etti

Bir Hint hükümeti görevlisinin ’un kripto para birimi planlarından rahatsızlık duyduğunu belirtmesinden günler sonra, sosyal medya devi en büyük pazarlardan biri olan Hindistan’da “ Libra veya dijital cüzdanı Calibra’nın kullanılmasını önerme planları olmadığını ” belirtti.

Economic Times’a göre, bir Facebook sözcüsü Hindistan’ın sert kripto para karşıtı duruşunu dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinden uzak durma nedeni olarak gösterdi:

“Bildiğiniz gibi, Hindistan’da, şu anda Calibra’nın başlatılmasını mümkün kılmayan yerel kısıtlamalar var.”

Hindistan, Libra Dahil Tüm Kripto Paralardan Rahatsız

2018’in başından beri Hindistan, ülkenin kripto para birimi sektörünü olumsuz yönde etkileyen çeşitli adımlar attı. Geçtiğimiz yıl nisan ayında, Hindistan Merkez Bankası düzenleyici kapsamındaki bankalara kripto para işlemleri yapmamalarını emretti. Bunun sonucunda, kripto para birimi işletmelerinin operasyonları durdurulacaktı.

Facebook Hindistan'da Calibra Lansmanını İptal Etti

Facebook Hindistan’da Calibra Lansmanını İptal Etti

Geçtiğimiz ayın sonlarında, Hindistan’ın Bitcoin Borsası Koinex, ikinci yıl dönümü yaklaşırken olduğu gibi dükkânı kapattı. Bu, geçtiğimiz yıl eylül ayı sonlarında kapatılan Zebpay gibi diğer büyük borsanın izinden gitmek anlamına geliyordu.

Hindistan Kaybediyor, Malta Kazanıyor

Koinex hemen yurtdışında operasyon başlatmak için herhangi bir plan ortaya koymadıysa da, Zebpay yerini değiştirerek hayatta kalmayı başardı. Halen Zebpay, çoğunlukla Avrupa’da bulunan 22 ülkeye hizmet verebildiği Malta’da hizmet vermeye devam ediyor. Zebpay ayrıca son zamanlarda Avustralya’da da operasyonlar başlattı.

RBI’nın bankalara kripto ile ilgili işletmelere hizmet vermesini kısıtlamalarının yanı sıra, kripto para madenciliği yapan, satın alan, satış yapan ve elinde tutları cezalandıran “Kripto para birimlerinin yasaklanması ve Resmi Dijital Para Birimlerinin 2019 Düzenlenmesi” olduğu belirten raporlar ortaya çıktı. Bildirildiğine göre, taslak yasa yukarıda belirtilen kripto para birimi işlemlerinden herhangi birine karışan kişiler için on yıla kadar hapis cezası teklif ediyor.

Bitcoin’in İran’da yasaklanması hakkında hazırladığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: CCN

Bir önceki yazımız olan John McAfee, Küba'nın İlk Kripto Parasını Yaratmayı Önerdi başlıklı makalemizde John McAfee, John McAfee kripto para ve McAfee Küba hükumeti ile çalışıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın