] }
Ekonomi Haberleri

Ev hanımları erken emekli olacak mı ! Komisyon kararı ne olacak ?, 2020 için ev hanımlarının emekli olma şartları nelerdir?

Türkiye de önemli sorunlardan bir tanesi de  milyonlarca kadının çalışmıyor olmasıdır. Kadınların iş hayatına katılmaları için onlarca proje üretilip uygulamaya koyuldu . Yapılan son atılımlarla kadınların iş hayatına katılımı artsa da , istihdam yönünde sorunlar bulunmaktadır. Kadınların kamusal ve iş alanında yerini alması için yapılan projeler devam edecektir. Lakin en önemli sorunlardan bir tanesi de ev hanımlarının emeklilik sorunudur. Ev hanımlarının  tek gayesi sgk birim borcunu ödeyerek emekli olma hayalidir. Sgk prim Borçlanma yolu sayesinde emeklilik yolu açılması sağlanması düşünülmektedir.Meclise  sunulan tasarı kabul edilirse, ev hanımları  için belirlenen şartlar sayesinde  emekli olabilecektir..  2020 ev hanımları emekli olma şartları nelerdir?

Ev hanımları emekliliğini sağlayacak yasa yolda! Meclise  sunulan tasarı komisyon tarafından  onaylanırsa belirtilen  şartlar sayesinde  ev hanımları da emekli olabilecektir. Ülkemizde kadının iş hayatında aktif rol alması  için birçok  önemli adımlar atılsa da bazı sorunlarından kaynaklı birçok kadın çalışamamaktadır. Kadının iş hayatına yer alması desteklenirken, ev hanımlarının aklında olan emekli olma hayalide yok sayılmıyor. Peki, 2020 için  ev hanımları emekli olma  şartları neler? İşte merak edilen tüm  detaylar…

BORÇLANARAK EMEKLİ OLMA DURUMU GELİYORTüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı olan  Ali Duman, ev hanımları için meclise  sunulan teklifin yasalaşması durumunda, ev hanımlarının “çalışmasa dahi borçlanarak emekli” olabilme durumunu gerçek olabileceğini belirtti.Konu hakkında merak edilenleri cevaplayan  Duman, “Ülkemiz genelinde milyonlarca ev hanımı çalışmadıkları için emekli olamıyor” diye hatırlattı ve konuşmasına devam etti:

Ev hanımlarına emeklilik müjdesi! Komisyonda oylanacak... 2020 ev hanımları emeklilik şartları neler?
2008 senesinden sonra çalışmaya başlayan kadınlar için ise emekli olup tam maaş alabilmeleri için 7.200 gün başka bir deyişle toplamda 20 sene çalışmaları gerekmekteydi. Çalışma yaşamına katılmayan ya da emekli olacak müddet kadar çalışamayan ev hanımları ise emeklilik gibi oldukça önemli tek sosyal haktan yararlanamamış oluyorlar.
06.01.2020 tarih 2/2492 asal no ile Türkiye büyük millet meclisi Komisyonu’na sevk edilen kanun teklifine göre minimum 25 sene evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu durumda emekli olamayan ev hanımları emekli olabilecekler.
YURT DIŞINDAKİ KADININ BORÇLANMA HAKKI VAR

Şayet kanun önerisi 2020 senesinde yasalaşırsa 1995 senesi ve öncesinden bu yana evli kalan bu arada 1970 senesi ve evvel doğan ev hanımlarının borçlanarak derhal emekli olabileceğine ilgi çeken Duman, yasalarımıza göre vatan dışında gurbetçi olarak ikamet eden Türk yurttaşı her bayanın borçlanma yapmasına olanak varken, ülkemizde olan kadınların da bu düzenlemeyi uzun vakittir beklediğini açıkladı ve şu verileri verdi:
2008 senesinden ardından çalışmaya başlayan kadınlar ise  emekli olup tam maaş alabilmesi için 7.200 gün başka bir deyişle toplamda 20 sene çalışmaları gerekiyor. Çalışma yaşamına katılmayan ya da emekli olacak müddet kadar çalışamayan ev hanımları ise emeklilik gibi oldukça önemli tek sosyal haktan yararlanamamış oluyorlar.
Ev hanımlarına emeklilik müjdesi! Komisyonda oylanacak... 2020 ev hanımları emeklilik şartları neler?
06.01.2020 tarih 2/2492 asal no ile Türkiye büyük millet meclisi Komisyonu’na sevk edilen kanun teklifine göre minimum 25 sene evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu durumda emekli olamayan ev hanımları emekli olabilecekler.YURT DIŞINDAKİ KADININ BORÇLANMA HAKKI BULUNUR Şayet  kanun önerisi 2020 senesinde  yasalaşırsa 1995 senesi ve öncesinden bu yana evli kalan bu arada 1970 senesi ve evvel doğan ev hanımlarının borçlanma yolu ile  derhal emekli olabileceğini belirten  Duman, yasalarımıza göre yurt dışında bulunan gurbetçi olarak ikamet eden Türk yurttaşı olan kadınlar borçlanma yapmasına olanak varken, ülkemizde yaşam sürdüren kadınların da bu düzenlemeyi uzun vakittir beklediğini açıkladı ve şu verileri verdi:

Günümüz koşullarında kadınların görev olarak borçlanabilecekleri iki değişik formül bulunmaktadır. İlki analık borçlanması olarak en çok 2.160 gündür öteki ise vatan dışında çalışılan yada ikamet edilen sürelerdir.

SGK BORÇLANMA Fiyatları NE KADAR OLDU?

Yılbaşı  ardından minimum fiyata gelen zamla birlikte bu borçlanmaların tutarları da değişmiştir. 2020 senesi haysiyetiyle ülke dışı borçlanmasının günlük minimum meblağ 44.14 lira, diğerlerinde ise 31.39 liradır.Yasanın kabul edilmesi durumunda ev hanımlığı borçlanması ülke dışı borçlanması gibi değerlendirilirse hiç çalışması olmayan ev hanımlarında 7.200 gün için 317 bin 808 lira, analık borçlanması gibi değerlendirilirse de 226 bin lira ödenmesi gerekecek.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu