Ethereum’dan İstanbul Hard Fork

Son güncelleme: 14 Haziran 2019 06:49 pm

Ethereum geliştiricilerinden “İstanbul” adını taşıyan yeni bir hard fork geliyor. Yakın bir tarihte yapılan Ethereum geliştirici toplantısında İstanbul hard fork için nasıl bir yol izleneceği masaya yatırıldı. Açıklamalara göre bu yeni hard fork Ethereum’un Serenity evresine geçmeden kullanacağı son hard fork olacak.

Eski Ethereum vakfı çalışan Afri izlenecek yolu hazırladı ve takip edilecek yolun da bu yol olacağı netlik kazandı. Ethereum Wiki’de yayınlanan bilgiye göre eni İstanbul hard fork Ekim 2019’da devreye girecek. Bu yeni hard fork için en yakın tarihli toplantı ise Berlin’de 17 Nisan 2019’da yapılacak toplantı. Hard fork hakkında değişiklikler içinse toplantının tarihinden bir ay öncesine kadar süre verildi. 17 Haziran tarihi ise masa üstü programlarının değişik yapabilecekleri son tarih olarak açıklandı. 2019’un Ağustos ayında ise hard fork Ethereum test ağlarında devreye girecek ve yeni değişiklikleri barındıran EIP’ler Mayıs ayına kadar hard fork üzerine eklenecek.

İLGİLİ HABER:  Huobi Borsası Dogecoini Listeledi !

Mart Ayı İkinci Haftası Kripto Para Piyasası Genel Görünümü

Beacon Chain Testlerine Başlanıyor

Geçmişte Ethereum Constantinople ile birkaç belli başlı değişiklik yapmıştı. Bu değişikliklerden en çok ilgi çeken ise blok ödüllerinin 3 ETH’den 2 ETH’ye gerilemesiydi. Bununla birlikte Mart ayı içerisinde Beaconchain testlerine başlanacak ve PoS çalışmaları da aynı anda sürdürülecek. Ethereum Serenity evresine geçince artık tümüyle PoS algoritması ile birlikte çalışmaya başlayacak. Bu konu üzerinde çalışan Ethereum geliştiricileri mevcut PoW algoritmasının artık istedikleri şekilde çalışamayarak sınırlı imkanlar sunduğuna karar verdiler. PoS ile birlikte artık sistem çok daha hızlı çalışacak ve merkezsiz bir yol çizme olacak.

İLGİLİ HABER:  Bitcoin Altın'dan Daha mı İyi?

Bunun yanında Ethereum’un diğer destekleyici gelişimleri ile birlikte Ethereum 2.0 da tamamlanmış olacak. Şu anda herkes Ethereum’un İstanbul hard fork ile birlikte nasıl bir ilerleme kaydedeceğini düşünmeye başlamış durumda. Önümüzdeki günlerde konu ile ilgili yeni gelişmeler ETH üzerinde de çeşitli etkiler yaratabilir.

Kripto para baharı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Cevap bırakın