] }
Ethereum (ETH) Haberleri

Ethereum Yorum: Ethereum Fiyat Tahminleri

Haftaya 142 dolar seviyelerinden giriş yapan Ethereum, hafta boyunca 135 – 145 dolara arasında sürekli olarak 10 dolarlık bir seviyede gidip geldi. Hafta kapanışını ise 137 dolar üzerinden gerçekleştiren Ethereum böylelikle haftayı da %3.5dolarlık bir değer kaybıyla kapatmış oldu. İşte haftanın Ethereum teknik analizi.

Bir önceki hafta uzun vadeli düşme trendini yukarı olarak kıran Ethereum, Mart ayında geçen süre dikkate alındığında hacim olarak düşme trendine devam etti. Haftanın ilk üç günü 140 dolar seviyelerinde seyrederken, Perşembe günü yapılan satışlar sonrasında bu seviyenin altına inerek haftayı kapatmıştı.

Yeni Haftaya Düşüşle Başladı

Ethereum teknik analizi göstergelerine bu hafta için bakacak olursan 25 Mart Pazartesi günü ETH /USD kuru 136 dolar direncin üzerine çıkmaya çalıştı. Bunun için çeşitli girişimlerde bulunsa da bunda başarılı olamadı ve 135 dolar destek seviyesinin altında çok sert bir düşüş yaşadı. Bu düşüşle birlikte fiyatlar 132 dolar seviyesine kadar indi. Haftalık olarak en düşük seviyeye inen Ethereum’da, bu noktadan sonra bir yükselme gözlemlenmeye başlandı.

Yapılan alımlar sayesinde 133 dolar seviyelerinde tutunmaya başlayan Ethereum’un 136 dolardan 132 dolarlara düşmesi ile %23,6 Fib geri çekilme seviyesi yaşanmış oldu. 100 saatlik SMA’da 135 dolar seviyesinde seyreden Ethereum fiyat arttırma devam ettiği taktirde 134 ve 135 dolar direnci dolaylarında satıcılarla karşılaşabilir. Aşağı yöndeki destek olan 132 dolar seviyeleri yeniden görüldüğü taktirde Ethereum’un 130 dolarlık düşük seviyeyi tekrar ziyaret etme ihtimali bulunuyor.

ETH/USD MACD göstergesi olumlu bir eğilim ile boğa bölgesine taşınmış olarak görünüyor. RSI göstergesi 40’ın üzerinde toparlanmış olarak görünüyor. Ancak ne olursa olsun 50 seviyesinin oldukça altında. Ana destek seviyesi olarak 130 dolar, ana direnç seviyesi olarak da 135 dolar trend olarak gösterilebilir.

Bitcoin fiyat analizine buradan ulaşabilirsiniz.

  • ETH fiyatı, eğer 12 günlük EMA bozulursa 155 $ veya 160 $ ​​’a düşecek.
  • Eğer 12 günlük EMA destek seviyesi tutulursa, boğalar yükseliş eğilimine devam edecek ve 184 $ direnç seviyesini tekrar test edecektir.

Eter, ETHUSDTradingView By Ethereum Chart

Ethereum fiyat analizi

  • Direnç Seviyeleri: 230 $, 240 $, 250 $
  • Destek Seviyeleri: 150 $, 140 $, 130 $

Ethereum Fiyatı düşüş eğilimine girdi. 8 Nisan’da boğalar 187.98 $ ‘a yükseldi . Ethereum fiyatı 165,60 $ ve 12 günlük EMA desteği ile en düşük seviyeye geriledi. Bugün ethereum fiyatı 12 günlük EMA destek seviyesini test ediyor.

Eğer 12 günlük EMA destek seviyesi tutulursa, boğalar yükseliş eğilimine devam edecek ve 184 $ direnç seviyesini tekrar test edecektir. Öte yandan, düşüş eğilimi devam ederse, 12 günlük EMA destek seviyesi kırılacak ve fiyat 155 $ veya 160 $ ​​fiyat seviyesinin en düşük seviyesine düşecek.

Bu arada, stokastik bant aşırı alım bölgesinde ancak % 80 aralığının altında. Bu, fiyatın düşüş eğilimi ve satış sinyalinde olduğunu gösterir.

Piyasalardaki Düşüş Tedirginlik Yaratıyor haberini buradan okuyabilirsiniz.

Ethereum Fiyat Analizi

Ethereum Haftalık Grafiği – Kaynak: Tradingview.com

Ethereum şuan  240 dolar seviyesindeki direnç noktasının üstüne çıktı.  2018’de kripto para piyasası çok aşağıya indi defalarca kendilerini test etti, artık ayı dönemi sona ermiş ve boğa dönemine kısmi olarak girmiş bulunmakta

Ethereum’un fiyatı geçtiğimiz haftaya göre  % 17 değer kazandıran kazanarak 240 dolar bandına kadar çıktı. Yatırımcılar tarafındaki momentum da, artan RSI ve MACD tarafından yansıtılmıştır.

Ethereum Günlük Analizi – Kaynak: Tradingview.com

ETH’nin fiyatı geçtiğimiz hafta 230  dolar  seviyesinin üzerine çıktı, ancak akabinde hemen satış baskısı geldi.Bu hafta yükselişe geçti. Fiyat o zamandan beri hem destek hem de direnç noktasımım eski bir bölgesi olan 221 dolarlık bandın üstüne çıktı. ETH’nin fiyatını izleyen bir sonraki uzun vadeli seviye, 2018 yılının Ağustos ayındaki düşüşler sırasında önemli bir destek alanı olan 269 $ ‘dır.

Haftaya 138 dolar seviyesinden giriş yapan Ethereum hafta içerisinde ise 130 dolar seviyelerine kadar bir düşüş yaşadı. Ancak bu düşüş uzun sürmeden yeniden bir yükseliş trendine yerini bıraktı. Hafta kapanışını 143 dolarda yapan Ethereum totalde %3,5 seviyesinde bir değer kazanmış oldu. Bu yazımızda Ethereum teknik analizi yapıyoruz.

Bir önceki hafta 135 dolar seviyelerinde bulunan Ethereum, zaman zaman bu seviyenin altına inse de günün kapanışında yeniden bu seviyelere yükseliyordu. Hafta sonu alımların olmasıyla birlikte yeniden yukarı doğru bir artış gözlemlenmişti.  Bu sayede de A düşen trendi çok yönlü bir şekilde kırılmıştı. Hacimde bir artış gözlemlense de genel anlamda bu artış çok etki eden bir artış olmadı. Cuma günü ise 140 dolar seviyesi bir direnç olarak karşımıza çıkıyor. Cumartesi günü bu direnç yukarı doğru kırılmış.

Ethereum Teknik Analizi
Ethereum Teknik Analizi

Uzmanların Çekincesi Devam Ediyor

Ethereum, uzun vadede A düşen trendini zayıf bir hareketle yukarı doğru kırmış gibi görünmekte. Bu durum uzmanlar tarafından olumlu bir şekilde değerlendirilirken hala bazı uzmanların da bu konuyla ilgili çekincelerinin olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ethereum teknik analizi sırasında en çok göze çarpan ise A trendinin yukarı kırılmasının düşen bir trendin artık bozulduğunu göstermekte. Ancak bu kimseyi yanılmasın. Bu durum kesin bir yükselişin başlayacağının bir göstergesi değil. Dikkat edilmesi gereken şey ise bozulan bir trendin peşinden oluşacak olan yeni trendi takip ederek pozisyonları revize etmek olacaktır. Düşen trendlerin yukarı kırılmasında yükselen trendlerin başlaması sıklıkla görülen bir durum olmasına karşın önümüzdeki birkaç haftayı dikkatli bir şekilde takip etmek gerekmekte.

Veriler incelendiğinde ETH/USD paritesinde bir fiyat artışının yaşanacağı beklenmekte. ETH fiyatı Y1 trendini aşağı kırarsa satış baskısı beklenebilir. Bu da 4 numaralı yatay desteğin takip edilmesini gerektiriyor.

Güneş enerjisi ile madencilik konulu yazımıza burdan ulaşabilirsiniz.

Gökay Demirkıran

Türkiye'nin saygın üniversitelerinden biri olan Anadolu Üniversitesi ekonomi ve iktisat üzerine eğitim alan Gökay kripto paralar hakkında bilgilerini okuyucular ile paylaşmaktan zevk alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu