İlk Çıkışİşletim SistemiKurucular
30 Temmuz 2015Linux, Windows, macOS, POSIX, RaspbianVitalik Buterin, Gavin Wood
Yazılım DiliWebKısaltma
C++, Go, Python, SolidityEthereum.orgETH

Ethereum – Türk Lirası Dönüştürücü (ETH/TL)

Fiyat dönüştürücü ile ETH/TL güncel bilgisine ulaşabilirsiniz.


Ethereum Haberleri (Tümü)

 • Vitalik Buterin Kimdir?
  Vitalik Buterin  Rus-Kanadalı yazar ve programcıdır.  Bitcoin Magazine’in hem kurucu hem ortağı hemde makale yazarı olarak 2011 senesinden beri BTC
 • Bedava Ethereum Veren siteler
  Kripto para takipçilerin en çok merak ettikleri konularının başında Bedava Ethereum veren siteler siteler hangileridir. Kripto paralar her geçen gün
 • Ethereum Yorumları: Ethereum Neden Yükselmiyor?
  Kripto para takipçilerinin en çok merak ettiği konuların başında da Ethereum Neden Yükselmiyor? sorusu gelmektedir. Altcoinlerin amiral gemisi olarak bilenen
 • Ethereum Nedir? Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?
  Son dönemde popülerleşen ve git gide çeşitlenen kripto para birimleri arasında Bitcoin’in ardından Ethereum’da dikkat çekiyor. Yatırımcılar kripto para birimi
 • DEX 2020 Yılında 1 Milyar Dolar İşlem Hacmine Ulaşacak
  Ethereum’un üzerinde merkezi olmayan bir borsa olan DEX, 2020 yılında 1 milyar dolar hacmine ulaşması bekleniyor. DEX’ler, Maker, Compound ve

2018 Ortasında Ethereum

Kısa vadeli görünüm konsolide ederken, Ethereum’un orta vadeli görünümü yükselişe devam ediyor.Yükselişin devam etmesi için bir geri çekilme gerekiyor

Ethereum Orta Vadeli Eğilim: Boğa

Direniş bölgeleri: 585 $, 580 $, 575 $

Destek bölgeleri: 555 $, 560 $, 565 $

Ethereum, bir boğa notunda ayı başladı. Bu, paritenin 28.00 $ ‘lık talep bölgesinde  28 Mayıs’ta başlayan yükseliş trendinin devam etmesiydi.

Varlığın fiyatı, günü 581,24 $ ‘dan açtıktan sonra 589,26 $’ lık arz alanına yükseldi. Bu, yükseliş baskısının bir sonucuydu. Ayılar, yazı yazıldığı zaman, fiyatı 50 günlük EMA’nın üzerindeki 570.18 USD talep alanına indirdi.

Bu talep alanında çift dipli bir model görülmektedir. Bu, düşüş baskısının sonunu temsil edebilecek bir ters işarettir. Ethereum’un fiyatı, 50 günlük EMA’nın üzerinde, alıcı baskısı anlamına geliyor. Stokastik osilatör, yüzde 42 oranında reddedildi ve sinyali şu an aşağıya doğru inerek, aşağı yönlü momentuma işaret ediyordu. Alıcılar piyasadaki baskılarını yoğunlaştırdıkça daha da fazla olabilir.

ETH/USD Kısa Vadeli Eğilim: Boğa

Ethereum’un kısa vadeli görünümü değişiyor. 590,00 $ ‘lık üst destek alanı ve 565,00 $’ lık daha düşük talep alanı içinde işlem görmektedir. Üst ve alt Bollinger bantları aralık dahilinde direnç ve destek görevi görür.

Ethereum Fiyat Analizi585 $ ‘lık arz alanından doğan ayıların baskısı, fiyat 570.00 $’ lık talep alanına itildiğinde, yavaş yavaş soluyor. Boğalar geri döndükten ve Ethereum’u 589.00 $ ‘lık destek  alanına geri gönderdiğinden, bu alanda daha aşağı doğru reddedilme görülmüştür. Konsolide edildikçe, yatırımcılar sabırlı olmalı  ve kuzeyde bir kopma ya da ticaret yapmadan önce güneyde bir bozulmaya izin vermelidir.

2018 Sonuna Doğru Ethereum

 • Senaryo hala hem orta hem de kısa vadede konsolide kalmaktadır.
 • Talep alanını 596.00 $ seviyesinden kırmak, ayıların sonraki hedefini daha da doğrulayacaktır.
 • Varlığın konsolide olması nedeniyle kar elde etmek için iyi bir stratejisi dikkate alınabilir.

Ethereyum Orta Vadeli Eğilim: Değişiyor

Direniş bölgeleri: 650 $, 750 $, 800 $

Destek bölgeleri: 550 $, 500 $, 450 $

Ethereyum orta vadede hala değişmektedir. Boğaların varlığı ve basıncı, arz alanının 610.00 $ ‘ında momentum kaybettikçe büyük ölçüde azaldı. Ayılar geri döndü ve destek alanının altından $ 598.60’a kadar fiyatı tekrar aşağıya indirdi. Bollinger bandının daralabildiğini görebileceğiniz gibi, soldaki yapı önemli. Ayılar piyasa üstünlüğü için savaşı kazanmak için tercih edilir. Stokastik osilatör hala aşırı satım alanındadır, ancak yukarı doğru hareket için reddedilmiştir. Ayılar momentumlarını yoğunlaştırdıkça, 596.00 $ ilk hedefi olabilir. Bu elde edilirse, aralığın alt talep alanı muhtemelen orta vadede bir sonraki ayıların hedefi olacaktır.

Ethereum Fiyat Analizi

Ethereum kısa vadede konsolide olmaya devam ediyor. Varlık üst direniş alanı içerisinde 610,00 $ ‘dan ve daha düşük talep alanı 598.00 $’ dan işlem görmektedir. Boğalar, direniş alanının 610.30 $ ‘ında momentum kaybetti. Bu, ayılara,destek bölgesinde fiyatı 598,40’a düşürme fırsatı verdi. Stokastik osilatör aşırı alım bölgesinde olup, sinyali aşağıya doğru işaret eder. Bu aşağı yönlü bir momentumu göstermektedir. Bu nedenle, ayıların momentumunun artacağını ve fiyatın daha da düşeceğini ima eder. Konsolidasyon sırasında, yatırımcılar kırılma sonrası yükseliş trendinin artmasına ya da bozulmanın ardından düşüş eğilimine girmesine yardımcı olacağından sabır gösterilmesi tavsiye edilir.Sabır her kapıyı açan anahtar gibidir,unutulmamalıdır.

Bitcoin ve Ethereum Güven Karşılaştırması

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Proof of Stake (PoS) geçtikten sonra, Bitcoin blok zincirinden daha güvenli olacağını ve saldırı maliyetinin çok yüksek olacağını söyledi.

Osaka’daki Devcon 5 konferansında Buterin, PoS’a geçiş yaptıktan sonra, saldırganların Ethereum blockchain’e yapılan bir saldırının başarılı olması için büyük miktarda para harcayacaklarını söyledi. Bununla birlikte, ikinci kripto para birimi büyüklüğünün ortak kurucusuna göre, bu hala mümkündür.

Ya sadece dünyanın yandığını görmek isteyen bilgisayar korsanlarına rastlarsak? Böyle bir saldırı, sadece eğlenmek isteyen herhangi bir hükümet ya da hacker tarafından gerçekleştirilebilir. Eleştirmenler genellikle bilgisayar korsanlarının ekonomik güdülere sahip olduğunu söyler. Ya karına bakmaksızın sadece bir şeyi kırmak isteyen insanlar varsa?

Ethereum ağında PoS uygulandıktan sonra, kullanıcılar PoW sistemlerinde olduğu gibi büyük miktarda hesaplama gücü ve elektrik kullanmadan blokları onaylamak için akıllı sözleşmelerdeki madeni paraları bloke edebilecekler.

Kullanıcılar hile yapmaya çalışırsa bloke paralarını kaybedeceklerdir. Aynı zamanda, kullanıcı ne kadar fazla para bloke ederse, onun ağ üzerindeki ağırlığı o kadar fazladır, bu nedenle ağa saldırmaya çalışan bilgisayar korsanları önemli miktarda para riski taşır.

CFTC Başkanı: Ethereum bir emtia’dır

10 Ekim Perşembe günü, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Heath Tarbert, “eterin tek emtia” bulunduğu güveni olduğunu belirtti. Fakat, bu, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bu fikiri kabul ettiği mananına gelmez.

Başkan Tarbert’in Ether (ETH) ile ilgili yorumları , 10 Ekim Perşembe günü New York’ta Yahoo Finans’ın Bütün Pazarlar Zirvesinde sahneye çıktığında geldi.

Özellikle, CFTC Başkanı şunları söyledi:

Bitcoin ile ilgili defa açıktık: bitcoin tek emtiadır. Eter ile ilgili hiçbir şey söylemedik, şuana dek. CFTC’nin başkanı olarak benim görüşüm, eterin tek mal olduğu. Her ne kadar Yahoo Finance’in CFTC Başkanı’nın izahı ile ilgili  raporunda “Tarbert, SEC’in bitcoin ve eter ile ilgili evvelki rehberliği kabul ettiğini” söylese de, ve Crypto Twitter’daki tanınmış düşüncenin aksine, SEC, Ether’le alakalı resmi tek kılavuzluk yapmadı

.
Çoğu insan SEC adeta Eter (ETH) dayanan bir güvenlik olmadığını ilan etmiştir inanıyoruz görünmektedir sözleri tek Yahoo! William Hinman, SEC de Müessesesel Finans Kısmı Direktörü doğrulusunda uygulanan, 14 Haziran 2018’deki Bütün Pazarlar Zirvesi etkinliği:

Şu andaki ethereum vaziyeti, ethereum şebekesi ve onun merkezi olmayan yapısı, sahip olunan eterik teklifleri ve satışları benimsemeye bağlı olarak menkul değer işlemleri değildir.

Ancak, SEC ve başkanının (Jay Clayton) çoğu sefer (en nihai, bu ayın başlarında) mevcut Bitcoin (BTC) ‘den değişik olarak, Bitcoin’in tek güvenlik olmadığını yinelediği için, SEC’nin benzer tek beyanda olmadığı Eter. Aslında, 2018 seneyin Haziran ayında, Coin Center sözcüsü CoinDesk’e Müdür Hinman’ın “öğretici olsa da, tek hükmü delegasyon etmediğini” söylediğini söyledi.

BitPay ve Ethereum

BitPay, Ethereum’u desteklediği kripto paraların arasına koydu.16 Eylül’de şirket tarafından yapılan bir açıklamada, kripto para ödeme hizmeti BitPay, kısa zaman sonra toplam piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’u (ETH) kabul edecek. Dünya çapında birçok küçük ya da büyük işletme BitPay sayesinde Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum ek olarak stablecoin ile ödeme alabilecek.

BitPay piyasaya 2011’de giriş yapmıştı. 200’ü aşkın  ülkede hem kripto para ve diğer para ödeme desteği sunması ile tanınıyor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin yaşanan gelişmeyle ilgili yaptığı yorumda, BitPay’in Ethereum’u küresel ödeme sistemleri dünyasına entegre olma konusunda liderlik ettiğini itiraf etti.
Ayrıca Vitalik: ”Bu gerçek anlamda bu olay  Ethereum ekosistemi için ilginç bir olasılıklar dünyası açtı ve birlikte kripto paraların gerçek dünyaya ait kullanımlarıyla ilgili önde gelen yenilikçiler olmaya devam edebiliriz.”

BitPay yetkilileri ise sık sık farklı kripto para birimlerini hizmetlerine dahil etmeyi düşündüklerini açıkladı ve ekledi:

BitPay düzenli olarak blockchain ağlarını ve kripto para birimlerini değerlendirir, bunların küresel ölçekte hizmetler veya ürünler için ödeme almada ya da ödeme yapmada kullanılıp kullanılmayacağını ölçmektedir.

Ethereum ve Libra

Geçtiğimiz Pazar günü Tel Aviv’de yapılan Ethereal Summit adlı etkinlikte konuşan Ethereum (ETH)  kurucu ortaklarından Joseph Lubin ve Vitalik Buterin, hem Ethereum’un gelişimi, hem de diğer önemli kripto para projeleri hakkında konuştu.

Ethereum yatırımcıları şimdi heyecanla Ethereum 2.0 güncellemesini bekliyor, fakat iki kurucu ortakda bununla ilgili kesin bir tarih vermedi. Vitalik yaptığı açıklamada Ethereum 2.0 nin orijinal blockchain ağında kurulan uygulamalarla iş birliği içerisinde olacağını söyledi.

Lubin ise kendi önderlik ettiği ConsenSys’nin yakın zamanda sosyal medya devi Facebook ile çalışabileceğini söyledi ve bunun bir olasılık olarak masada duracağını vurguladı.
Ayrıca Lubin şunları da ekledi “Eğer sağlıklı bir cüzdan bağlantısı elde edilirse Ethereum’un iş birliği yapma olasılığı var. Fakat ben Libra’nın merkeziyetsiz bir finans sistemi olarak Ethereum’a karşı kuvvetli bir rakip olabileceğini düşünmüyorum. Buna karşı Libra bizim için güzel bir kullanıcı kazanma mekanizması olabilir.”

Sosyal medya devi Facebook kendi kripto para projesini duyurduğundan beri ciddi bir heyecan yaratmış olsada regülatörler şu an için bunun piyasaya çıkmasına izin vermeyecek gibi duruyor. Almanya ve Fransa geçen hafta Libra ile ilgili önemli bir yasaklama açıklaması yapmıştı.

2019 Sonunda Ethereum

Geçtiğimiz iki üç ay içerisinde Ethereum ‘u (ETH) izleyen herkes muhtemelen sıkıldı, çünkü görüntü o zamandan bu zamana neredeyse hiç değişmedi. ETH, BTC karşısında büyük bir kapitülizasyondan sonra sürekli fiyat kaybediyor. Ama şimdi, nihayet, belki de son zamanlarda gördüğümüz aşırı satış koşullarına bir cevap olarak, bir miktar güç artırma belirtileri görüyoruz. Bu işaretlerin kalıcılığını ise zaman gösterecek.

3 günlük ETH / BTC çizelgesinden başlayarak – oldukça yüksek bir zaman aralığı (HTF) çizelgesi – her şeyden önce RSI göstergesinde açık bir boğa sapması görüyoruz. Bu, bir süredir bir boğuşma gördüğümüz HTF çizelgesinde ilk defa oluyor ve bir dibin sonunda Ethereum için olabileceği teorisini destekler.

Geçtiğimiz haftaki işlemlerde histogramın keskin bir şekilde yükseldiğini ve MACD’nin (resimde görünmeyen) gerçekten yükselişe geçtiğini – grafiğin olumlu yönünden çok uzak ve bir düşüş trendi içinde olmasına rağmen hala alım sinyali göstermekte.

9 üstel hareketli ortalama, bu zaman dilimindeki fiyatı Haziran ayından bu yana kapatmadığı için bu tablodaki ilk temizleyici nokta gibi görünüyor.  12 saate yakınlaştırarak 55 EMA’da bir üst tarafın ayarlandığını görebiliriz. MACD birkaç gün önce bu zaman dilimi üzerinde sıçrama sinyalini verdi ve histogramı olumlu bölgelere itti. Histogram üste doğru gitti ve şimdi geriye doğru eğiliyor ve dip seviyesinin ne kadar dik olduğunu görmek ilginç olacak.

9 ve 21 EMA  etrafında destek aramalıyız, sanki orada fiyat tutarsa, Ethereum için ikinci bir ayağı görebiliriz – ve bu ikinci dalganın birinciden daha güçlü olması muhtemeldir. İzlemek için ayrıca RSI’ın burada destek bulduğu yer, ideal olarak 50’nin üzerinde.

Bu fiyat Amerikan dolarına nasıl çevrildi? Hemen hemen aynı şekilde. Fiyat, RSI’daki bir boğa sapmasından sonra yükseldi ve burada hem daha yüksek hem de düşük seviyeler görüyoruz – ve RSI trendinin düşüşe devam edip etmeyeceğini görmek için bekliyoruz.

Ethereum Helal Tartışması

Amanie Advisors grubundaki İslam alimleri ve finansal danışmanlar, Ethereum ‘un işlem yapmak için “helal” olduğunu belirledi. İster inanın ister inanmayın, İslam yasalarına göre kriptositlere izin verilip verilmediği konusunda bir tartışma yapıldı.

Umman merkezli bir finansal grup olan Amanie İslami Finans ve Şeriat Danışmanlığı tarafından yayımlanan yeni bir tanıtım belgesinde, Ethereum ‘un gerçekten de helal olduğunu belirtildi.

Konu, İslam hukukuna aşina olmayan birine tuhaf gelebilir, ancak tartışma bir süredir devam etmekte. Usury, İslam hukuku kapsamında yasaklanmıştır ve dijital para alım satımının bir tür ödeme şekli olduğuna inanılmaktadır. Bunun nedeni, kripto para birimlerinin altın gibi fiziksel varlıklarla desteklenmemesidir. Bununla birlikte, Ethereum ve diğer kripto para birimleri, kendileriyle ilişkili faiz oranlarına sahip olmadıkları için doğal olarak tefekkür görevi görmemektedir. Amanie Advisors’a göre, bir ‘yardımcı token’ olması, İslam hukukuna göre helal olduğu anlamına geliyor.

Amanie Advisors ile bağlantılı bir blokaj tutkunu olan Atif Yaqub, gazetecilere verdiği demeçte, “inanç konusunda bilinçli olan bireylerin ortaya çıkmakta olan teknolojinin kullanımına şüphe duymadan girebileceğini” söyledi. İslam hukukuna göre finansal davranış kuralları oldukça katı. Yine de, tartışma devam ediyor. İslam Şeriat Konseyi’nin bir parçası olan Şeyh Dr. Haitham el-Haddad, Bitcoin’in “kendi kendine yaratılan bir para” gibi olmadığını ve bu yüzden helal olamayacağını savunuyor.

Genel olarak, görüş ayrımı kısmen nesiller arası zihniyetlerden ve aynı zamanda İslam hukukunun daha muhafazakâr yorumlarından kaynaklanıyor gibi görünmekte. Kesin tanımlara dayanan her para biriminin fiziksel bir emtia tarafından “desteklenmesi” gerekir. Bununla birlikte, ironi, bugün neredeyse bütün egemen para birimlerinin devlet gücünün kendisinden başka bir şeyle desteklenmemesi. Yine de, bu İslam alimleri Bitcoin’i eleştirdikleri gibi egemen para birimlerini eleştirmiş gibi görünmüyorlar.

Suudi Arabistan ve diğer zengin Körfez ülkeleri kendi ekonomileri için kripto para birimlerinden yararlanmak istiyorlarsa, bu tartışma devam edemez. Endüstri büyüdükçe kripto paraların İslam hukuku ile uyumluluğuyla ilgili daha fazla karar bekleyebiliriz.