Ethereum (ETH) Haberleri

Ethereum Nedir? Ethereum Yorum ve Grafiği

Ethereum; herhangi bir merkeze bağlı olmaksızın, belirli bir logaritma üzerinden dağınık hesaplama yapabilme platformudur. Bu kripto para işletim sisteminde para birimi olarak Ether kullanılmaktadır. Ethereum sistemi Vitalik Buterin tarafından geliştirilmiştir. Oluşumundan kısa süre sonra ilk kez Kuzey Amerika bölgesinde yapılan bitcoin konferansında tanıtılmıştır.

Ethereum; herhangi bir merkeze bağlı olmaksızın, belirli bir logaritma üzerinden dağınık hesaplama yapabilme platformudur. Bu kripto para işletim sisteminde para birimi olarak Ether kullanılmaktadır. Ethereum sistemi Vitalik Buterin tarafından geliştirilmiştir. Oluşumundan kısa süre sonra ilk kez Kuzey Amerika bölgesinde yapılan bitcoin konferansında tanıtılmıştır.

Altcoin ile eşdeğer olduğu düşünülen bu sistem zaman içerisinde farkını ortaya çıkarabilmiştir. Ethereum blockchain teknolojilerinin genişlemesini ve bu teknolojilerin pek çok alanda yaygın olarak kullanılabilmesine imkan sağlayan yeniliklerle dolu bir sistemdir. Ethereum’da esas amaç, kullanıcıların blockchain sistemini aktif olarak kullanabilmesi ve bu sistem üzerinden dilediği yazılımları kendisinin tasarlamasını sağlayabilmektir.

Ethereum’un Nedir Ne İşe Yarar?

Ethereum nedir ne işe yarar konusu yatırımcıların son zamanlarda oldukça ilgisini çeken bir konu haline geldi. Ethereum sistemi ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra, yatırımcıların büyük bir kısmı tarafından büyük ilgi görmüştür. Günümüzde Ether, Bitcoin’den sonra en çok tercih edilen para birimidir. Kısa süre içerisinde bu kadar ilgi gören Ethereum sistemi, kapsamlı bir şekilde incelendiğinde bağımsız pek çok özelliğinin var olduğu gözlemlenebilecektir. Ethereum sisteminin özelliklerine değinecek olursak;

 • Ethereum kullanıcılara kendi verilerine sahip olma fırsatı sunarken, aynı zamanda herhangi bir uygulamaya hizmet etmeyen sistemdir.
 • Ethereum sayesinde tüm yatırımcılar finansal bir sisteme ulaşabilecektir.
 • Tarafsız olarak öne çıkan bu sistem, herkes tarafından erişebilen altyapı üzerine kurulmuştur.
 • Hiçbir şirket ya da kişi tarafından yönetilmediği için, tamamen bağımsız bir sistemdir.
 • Programlama hizmeti sunan Ethereum sistemi, geliştiriciler tarafından kullanılarak yeni tür uygulamaların oluşturulabilmesine ortam hazırlayabilecektir.
 • Bu sistemi kullanan yatırımcılar borç alıp verebilecek, dijital varlıkları için yatırım yapabilecek ve dilerse dijital varlıklarını takas edebileceklerdir.
Özel İçerik: Ethereum Mining Nedir?, Ethereum Mining Nasıl Yapılır?

Ethereum Madenciliği Nedir?

Ethereum madenciliği, dijital para birimi olan Ether’i kazanabilmek için kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntemde blockhain sistemi üzerinden Ether sahibi olabilmek için, Ethash olarak adlandırılan sistemin sahip olduğu algoritmalara göre işlem yapılmalıdır. Ethereum madenciliği uygun donanımın kullanılması ile matematiksel denklemlerin çözülmesine dayalı bir sistemdir.

Denklemi çözümleyebilen madenci, her blok başına 2 ETH ve bloklara işlenen işlemlerin tamamından komisyon alabilme ödülü kazanacaktır. Atanabilen coin sayısına herhangi bir sınırlama getirmeyen bu sistemde, yılda ortalama 18 milyon ETH para birimi çıkarılabilmektedir. Ethereum madenciliğinin en güzel yanlarından bir tanesi standart bir Windows kullanıcısının bile bu işlemi yapabilmesidir.

Bu sistemde bitcoin madenciliğindeki gibi, özel devrelerin kullanılmasına gerek yoktur. Ancak bu sisteme dahil olmak isteyen yatırımcıların, kullandığı cihazın bazı donanımlara sahip olması gerekecektir. Bu donanımlar şunlardır;

 • Ethereum madenciliği yaparken yüksek GPU gücüne sahip olunması dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Ortalama 64 bitlik Windows 10 kullanıcılarının minimum 4 GB belleğe sahip bir grafik kartı kullanması gerekmektedir.
 • Bu sistemde AMD ekran kartları, en çok tercih edilen donanım parçaları arasındadır. AMD Radeon RX 580 ve AMD Radeon VII modelleri, Ethash logaritmasının aktif olarak kullanılabileceği ekran kartı marka ve modelleri arasında yer almaktadır.
 • Ethash sisteminin kullanılabilmesi için cihazın en az intel i3 CPU olması, 4 GB Ram desteğinin bulunması gerekiyor. Bunun yanı sıra SSD kapasitesinin yüksek olması alınan performansı önemli ölçüde etkileyebilecektir.
 • Ethereum Ethash uygulamasında birden fazla GPU gücüne ihtiyaç duyulacağı için tüm donanımları bir arada tutabilen kasanın var olması da önemli bir noktadır.
 • Uzun kullanımlara bağlı olarak ortaya çıkabilen ısınmaların giderilebilmesi için soğutma sistemi de gerekli olabilecektir.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliği kazanç sağlayan bir sistem olması nedeniyle, günümüzde yatırımcıların gözde kullanımlarından biri konumundadır. ETH madenciliği yapabilmek için birden fazla yöntemin olduğu bilinmekte olup, kullanılan yöntemlerin tamamında ETH cüzdanına ihtiyaç duyulacaktır. Ethereum madenciliği yapabilmek için;

 • Öncesinde ‘’MyEtherWallet’’ internet sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Açılan sayfa üzerinde ‘’New Wallet’’ butonuna tıklanmalıdır.
 • Butona tıklandığında Ether cüzdanı oluşturmak için farklı yöntemlerin yer aldığı görülebilecektir. En uygun yöntem seçildikten sonra cüzdan oluşturulmalıdır.
 • Cüzdan bilgileri detaylı bir şekilde girildikten sonra, mutlaka güvenlik açısından yedeklenmelidir.
 • Bu işlemin tamamlanmasından sonra ‘’Claymore Dual Miner’’ programı indirilmelidir.
 • İndirme işleminin tamamlanması ile kullanıcılardan istenen bilgiler güncel olacak şekilde eksiksiz olarak girilmelidir.
 • Bu aşamadan sonra bilgisayara yeni bir dosya indirilecektir.
 • İndirilen dosya ilk indirilen ‘’Claymore Dual Miner’’ programı dosyasına eklenmelidir.
 • Klasör içerisinde bulunan Start.bot dosyası üzerinde yatırımcının cüzdan numarasının yazdığından emin olunmalıdır.
 • Bu işleminde tamamlanması ile artık uygulama Ethereum madenciliği kullanımı için uygun bir hale gelecektir.

Ethereum Hangi Ülkenin Kripto Para Birimi?

Bir kripto para birimi olan ETH ilk kez 30 Temmuz 2015 yılında Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında ortaya çıkmıştır. Kurucusu Vitalik Buterin’dir. Genellikle bir alt coin statüsünde görülmektedir. Ancak ETH blockhain teknolojisinin gelişmesini sağlamanın yanında kullanılma oranını arttırmayı hedefleyen yenilikçi bir sistemdir. ETH son dönemin en popüler kripto para birimlerinden biridir.

Ethereum Grafiği, Piyasa Değeri ve Haberleri

1 Etheryum Kaç TL, 1 Etheryum Kaç Dolar

1 Etheryum 21,566.64 TL ve 1 Etheryum 1,241.41 Dolar’dır

Ethereum Geleceği

Ethereum geleceği ile umut vaad eden bir kripto para birimi olarak öne çıkıyor. Analistlerin neredeyse tamamı, Blockchain’in akıllı kontrat sektörünü domine eden çok iyi bir proje olduğunu düşünüyor. Özellikle Ethereum 2.0 seviyesi ile bir level daha atlayan Ethereum sistemli yapısı, güvenli ve düşük maliyetli oluşu ile lider altcoin olarak anılıyor.

Ethereum Yorum

Ethereum yorum içerikleri, bu altcoinin özellikle 2021 itibariyle önemli bir yükseliş yaşayacağı düşüncesini güçlendiriyor. Ethereum 2.0 sistemi bu altcoine olan ilgi ve talebi fazlasıyla arttırdı. Günlük işlem hacmi ve piyasa değeri bakımından üst rakamları test eden Ethereum, Bitcoin’den çok daha iyi bir gelişim gösteriyor.

Ethereum Grafik

ethereum

Ethereum (ETH)

21,566.64

Ethereum grafik incelemesinde, şu sıra önemli bir yükseliş ivmesi kazandığı sonucuna varılıyor. Özellikle son bir hafta içerisinde önemli bir yükseliş trendinde yer alan Ethereum dolaşımda 114.045.951 adet ile yer alıyor. Bu piyasa hacmi ile kripto para birimleri arasında Bitcoin’den sonra ikinci sırada yer alıyor.

Ethereum Nasıl Alınır?

Ethereum  nasıl alınır konusunda, dünyanın en büyük hacimli borsalarından biri olan Binance borsası tercih edilebilecektir. Bunun yanı sıra Türkiye’nin en büyük borsası BtcTürk de Ethereum alım ve satım işlemleri konusunda tercih edilebilecektir. BtcTürk üzerinden TL gönderimi yapan yatırımcı ETH/ TRY paritesini tercih etmelidir. Binance borsası üzerinden ise ETH/ USDT, ETH/ BNB ve ETH/ BTC paritelerinden herhangi birini seçerek Ethereum satın alabileceklerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam