Ethereum İstanbul Sert Çatalı ‘nı Tamamladı

İkinci en büyük blok zinciri ağı ve kripto para birimi olan Ethereum (ETH), İstanbul Sert Çatalı ‘nı 9,069,000 blokta tamamladı. Bu, Ethereum’un bu yıl St. Petersburg ve Konstantinopolis’teki çatallardan sonra ağını bir defa daha geliştirmesi demek. ETH, son 24 saat içinde % 0.35 oranında değer kazandı.

İstanbul Sert Çatalı Başarıyla Tamamlandı

Bu yeni ağ yükseltmesiyle, Ethereum ağı, 2021’de tamamlanması beklenen Proof-Of-Work ve Proof-Of-Stake geçişi ile birlikte ilerlemektedir. Bu şekilde, tüm ağ çalıştırmak çok daha verimli ve hızlı olacak.

Yeni İstanbul güncellemesi, Ethereum protokolünü farklı şekillerde değiştiren altı Ethereum İyileştirme Teklifi (EIP) içeriyor. ConsenSys tarafından bildirildiği üzere, yeni sert çatal için kabul edilen EIP’ler EIP-152, EIP-1108, EIP-1344, EIP-1844, EIP-2028 ve EIP-2200’dür.

Bu yükseltme, gaz maliyetleri, Zcash (ZEC) gibi diğer kripto para birimleri ile birlikte çalışabilirlik ve bir DDoS saldırı esnekliği gibi farklı sorunları ele alıyor. Ethereum ana ağının yakın vadede güncellenmesi için gerekli yükseltmeler kümesi olan ETH 1.x’in bir parçası olarak gelecekte farklı zamanlanmış Ethereum sert çatalları olacak.

Daha önce de belirtildiği gibi, amaç Serenity’ye (Ethereum 2.0) doğru ilerlemek ve sonunda topluluğun beklediği PoS’a ulaşmaktır. Bu Serenity yükseltmesi, Beacon Chain’in bir Proof-Of-Stake çözümü ve blok zinciri olarak kullanıldığını görecektir.

En büyük Ethereum müşterilerinden biri olan Parity’nin, İstanbul yükseltilmesinden önce kullanıcılar bu güncellemeye ek bir güncelleme yapmak zorundalar. Bu, toplu Parity’nin ağının yaklaşık % 23’ünü temsil ettiği düşünüldüğünde toplululuk arasında tartışma yarattı.

Ethereum sahipleri ve kullanıcıları, değişim veya cüzdan hizmetleri sağlayıcıları talep etmedikçe, bu sert çatalla uyumlu olmak için özel bir şey yapmak zorunda değildir. Madenciler, İstanbul yükseltmesini Rinkeby, Goerli ve Ropsten’de yürütmek üzere müşterilerini yükseltmeleri gerekiyor.

Yazı yazıldığı sırada CoinMarketCap, Ethereum’un 150 $ civarında işlem gördüğünü ve 16.28 milyar doların üzerinde bir piyasa kapitalizasyonuna sahip olduğunu bildirdi. Son 24 saat içinde % 0,5 oranında büyüyen, XRP’den sonraki ilk 10 arasında en iyi performans gösteren ikinci kripto olmuştur.

İLGİLİ:  Binance Kendi Blok Zincirini Oluşturacak

Yorum Yok

Cevap bırakın