Ethereum Geliştiricileri Boş Durmuyor

Her ne kadar kripto para denildiğinde akla ilk gelen Bitcoin olsa da bu konuyla ilgili olarak Bitcoin’den çok daha fazla çalışan kripto paralar da var. Bitcoin ilk olması ve insanlarda yılların verdiği bir kulak aşinalığı olması onun hiçbir alanda geri kalmayacağı izlenimini de veriyor. Ancak durum hiç de öyle değil. Electric Capital tarafından hazırlanan rapora göre Ethereum geliştiricileri boş durmuyorlar. Ethereum toplam projelerde 216’ya varan geliştirici sayısı ile Bitcoin’i çoktan geri bırakmış gibi görünüyor.

Electric Capital’in 16 milyon GitHub komutunu inceleyerekbir rapor hazırladı. Hazırladığı raporda Ethereum her ay 216 Blockchain geliştiricisinin gönderilen kodlarıyla var olan tüm kripto para ağlarından daha fazla geliştiriciye sahip. Ethereum’un 216 geliştiricisinin yanında ikinci sırada gelen Bitcoin’in ise sadece ve sadece 47 geliştiriciye sahip olması Ethereum’un nasıl bir hummalı çalışma içinde olduğunu da açık bir şekilde göstermekte. Buna karşılık Bitcoin ise daha stabil bir şekilde geliştirmelerini sürdürüyor.

Ethereum Geliştiricileri Boş Durmuyor

Ethereum Geliştiricileri Boş Durmuyor

Geliştirici Sayısı Azalmıyor

Kripto paraların geneli 2017 yılından bu yana bir düşüş içindeler. O tarihten bu yana yaklaşık olarak %80 oranında düşüş yaşayan kripto paraların bu düşüşüne rağmen geliştirici sayılarında sadece %4’lük bir düşüş gözlemlenmiş. Bu da geliştiricilerin azar azar da olsa her geçen gün artmaya devam ettiğini bizlere göstermekte. Yine raporda bahsedilen bir başka konu ise halka açık Blockchain ağlarına katkı yapan geliştiricilerin sayısında da son iki yıl içinde 2 kat artış olduğunun üzerinde durulmuş. Bununla birlikte şu anda 2800’den fazla dijital varlık projesine 4000’in üzerinde geliştirici katkı sağlamaya devam ediyor.

Ethereum Geliştiricileri Boş Durmuyor

Ethereum Geliştiricileri Boş Durmuyor

Ethereum geliştiricileri bir tarafa dursun raporda üzerinde durulan noktalardan bir tanesi de ağ değer yüksek coinlerden ayrılan bir projenin, onu geliştirenler tarafından terk edilmesi. Raporda Litecoin ve Dogecoin platformları için çalışan çok az sayıda geliştirici olduğunun da altı çiziliyor. Son bir yılda Litecoin’in toplam 40 geliştiricisi bulunuyorken bu sayı inanılmaz bir düşüşle şu anda sadece 3. Ancak 3 geliştirici ile dahi Litecoin kendisine bu raporda yer bulabildi.

İLGİLİ:  XRP 2019 Yılının En Kötü Performans Sergileyen Parası Olmak Üzere

Fransa’daki kripto para yasağı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Cevap bırakın