Ethereum 2.0, “Potansiyel Olarak Uzun Yıllar” Yayınlanmayacak

Ethereum ilerleme kaydediyor, ancak tam bir ETH 2.0 sürümü için zaman yaklaşmıyor. Yakın tarihli bir resmi blog yazısına göre, “tam bir Ethereum 2.0 ”uygulamasından önce potansiyel olarak uzun yıllar bekleyebiliriz.

Son İstanbul sert çatal güncellemesiyle birlikte, Ethereum topluluğundaki birçok kişi Ethereum 2.0 ‘ın yakında gelmesi konusunda çok istekliydi. Bununla birlikte, bu coşku, Ethereum geliştiricilerin üstlendiği işin karmaşıklığını anlamalarını sağlayarak daha çok zaman ayırmalarını gerektirecek.

Ethereum geliştiricilerinin karşılaştığı en acil sorunların genel bir incelemesine göre, ETH 2.0 (‘Serenity’ olarak adlandırılır) çok uzak. Resmi Ethereum blogunda yayınlanan bir yazı, ekibin artık Ethereum 1.x’e daha fazla odaklandığını söylüyor. Orjinal zincirin bu geçiş döneminde işler durumda kalmasını sağlamak için araştırmalar daha küçük güncellemelerle yapılıyor.

Şimdi görev, “Serenity’ye (ETH 2.0) daha dramatik bir şekilde yükselme gelmeden önce 3-5 yıl daha zincirin ömrünü uzatmak” deniyor.

Neden Bekleniyor?

Bu “gecikmenin” sebepleri çok yönlü ve karmaşık. Blog yazısında, Griffin Ichiba Hotchkiss, problemlerin büyüklüğü nedeniyle geliştiricileri yavaşlatan bir kaç temel meseleden söz ediyor. Bu konular şunları içermekte:

Zincir depolama
Blok büyüklüğü ve işlem hacmi
Ağ performansı
Ekip halen aktif olarak bu sorunlara çözüm araştırıyor.

Sonuçta, mevcut ETH 1.x’i huzura taşımak, orijinal zincirin hayatta kalması gerektiği için daha da zorlaşıyor. Ethereum Serenity ile sıfırdan başlasaydı, daha basit bir süreç olurdu. ETH 1.x’e yönelik artan gelişmelere duyulan ihtiyaç, önümüzdeki birkaç yıl boyunca ETH 2.0’ın tamamen başlamasını yavaşlatır.

Kısacası, Ethereum blog yazısına göre, ETH 2.0‘ın “uzun yıllar” – “en az 3-5 yıl” sonunda çıkmasını bekleyebiliriz. Belirsiz de olsa, şu an öngörülen ilerleme bu şekilde olacaktır.

İLGİLİ:  Ethereum 'un İstanbul Hard Fork'u 4 Aralıkta Geliyor

Yorum Yok

Cevap bırakın