ESET ”Hackerlar, bitcoinleri çalmak için Tor tarayıcısının sahte sürümünü dağıttı” dedi

ESET uzmanları, bilgisayar korsanlarının kullanıcı eylemlerini izlemek ve bitcoinleri çalmak için kötü amaçlı yazılım kullanan Tor tarayıcısının sahte bir sürümünü dağıttığını söyledi.

ESET şirketinin BT güvenliği alanında çalışan uzmanlarına göre, değiştirilmiş bir tarayıcı yükleme dosyası bilgisayar korsanları tarafından çeşitli forumlarda ve sitelerde yayınlanmaktadır. Aynı zamanda, program Tor tarayıcısının resmi Rusça versiyonu olarak sunulmaktadır.

Bilgisayar güvenlik uzmanları, “ Hackerlar, özellikle Rusça konuşan kitlelere yasa dışı sitelerde işlem yapma amaçlıdır” dedi.

Kurulumdan sonra, tarayıcı normal modda çalışır, ancak ayarlarda ve özel uzantılarda yapılan değişiklikler otomatik güncellemeleri devre dışı bırakır, saldırganların kullanıcılar tarafından ziyaret edilen siteleri izlemesine, kişisel verilerini toplamasına ve görüntülenen sayfalarla ilgili bilgileri değiştirmesine olanak sağlar.

Dolayısıyla, gizlilik ve anonimlik sağlayan dijital imzaları doğrulama seçeneğini devre dışı bırakarak, bilgisayar korsanları ödeme verilerini değiştirirken, kullanıcılar yalnızca önceki bilgileri görür.

Ek olarak, araştırmacılar tarayıcının sahte bir sürümüyle ilgili olabilecek birkaç şifreleme para birimi cüzdanı da buldular. Ancak, onlarla büyük işlemler yapılmadı ve bu cüzdanlardaki toplam fon miktarı 4,8 BTC‘yi (yaklaşık 39,000 $) geçmedi. ESET, QIWI cüzdanlarının da risk altında olduğu göz önüne alındığında, çalınan fon miktarının çok daha büyük olabileceğini öne sürüyor.

İLGİLİ HABER:  Bitcoin Hindistan'da Yasaklanmadı

 Europol‘e göre, dolandırıcıların çoğu zaman kullanıcıların finansal bilgilerine erişmek için fidye yazılımı virüsleri kullandıklarını hatırlayın . Ayrıca, siber suçlular eski yazılım sürümlerindeki tüm güvenlik açıklarından yararlanabilir.

Yorum Yok

Cevap bırakın