] }
Coin Haberleri

En İyi Kripto Para Borsası Hangisi?

Kripto para ile ilgili işlemler yapabilmek için kurulan firmalara kripto para borsası deniyor. Dünya genelinde pek çok kripto para borsası bulunuyor. Bu borsalarda yapılan işlemler temelde aynı ancak borsalar küçük nüanslarla birbirlerinden ayrılıyorlar. İnsanların bu işe başlamadan önce akıllarındaki soru ise en iyi kripto para borsası hangisi sorusu oluyor. Çünkü para söz konusu olduğunda insanlar en iyi borsadan hizmet alarak ve çok kazanmak istiyorlar.

Yabancı kripto para borsaları olduğu gibi yerli borsalar da mevcut. Yakın zamana kadar Türk lirasını direkt olarak yabancı borsalara yatıramıyorduk. Bunun için önce herhangi bir Türk borsasına yatırıyor sonrasında ise bu borsada istediğimiz kripto parayı alıp onu yabancı borsalara gönderiyorduk. Yabancı borsa üzerinde işlem yapmak istememizin sebebi ise hem kaldıraçlı işlemlere olanak tanınması hem de yabancı borsalarda kripto paraları dolar ile eşleştirerek işlemler yapmak.

Yabancı Kripto Para Borsaları

En iyi kripto para borsası hakkındaki fikirler oldukça göreceli. Borsaları birbirinden ayıran özellikler arasında kullanım kolaylıkları geliyor. Kullanım kolaylığı anlamında şu anda insanların en çok tercih ettiği yabancı borsalar arasında BitMEX, Binance, Bitseven, Huobi ve Bitfinex gibi borsalar geliyor. Zaman zaman insanlar bu borsalara ait sitelerde uzun zaman geçirdikleri için kullanımlarının da bir o kadar kolay olması gerek. Bununla birlikte kaldıraçlı işlem yapanların bazı durumlarda hızlı davranmaları gerekiyor. Bu yüzden ekran yerleşimi ve istenen özelliklere anında ulaşabilme de önem arz ediyor.

Yabancı Borsa Komisyon Oranları

Yabancı borsalarda alınan komisyon oranları birbirlerine yakın olsa da alınma şekilleri farklılık göstermekte. Para aktarımında ya da borsa için yapılan para dönüşümlerinde komisyon alınıyor. Aynı şekilde kaldıraçlı işlemlerde de komisyon alınmakta. Ancak BitMEX üzerinde alınan komisyon işleme girildiği anda alınırken, Binance üzerinde işlem bitiminde alınıyor. Bu tarz ufak nüanslar olduğu için kişileri borsaya bağlayan temel etkenler alışkanlıklar ve kullanım kolaylığı olmakta.

En İyi Yerli Kripto Para Borsası

Yerli kripto para borsaları denildiğinde çeşidin çok fazla olmadığını söylemek gerek. İlk kurulan borsalardan bir tanesi olan BTCTürk iyi bir hizmet vermesine rağmen üye olabilme prosedürleri oldukça ayrıntılı. Üyelik sırasında güvenlik kapsamında nüfus cüzdanınız ve fotoğrafınız istenmekte. Bununla birlikte üye olduğunuz telefonunuzu kaybederseniz hesabınızı geri alabilmeniz neredeyse imkansız. Paribu borsası bir diğer yerli kripto para borsası. 2017 yılında kurulan borsa daha çok Türk parası yatırılıp kripto para alındıktan sonra yabancı borsalara transfer için kullanılan bir borsa olduğu için komisyon oranları da oldukça yüksek. Ancak yakın zamanda Binance’ın TL yatırılıp çekilmesi konusundaki çalışmaları sonuçlanırsa Paribu kullanımı biraz sekteye uğrayabilir. Bununla birlikte borsada kaldıraçlı işlemlere yer verilmemesi de bir olumsuz yan. Ayrıca borsada hiçbir şekilde kripto para / dolar paritesini göremiyorsunuz. Borsa tamamen TL üzerine kurulu.

Bir önceki yazımız Coronavirüs Kargo İle Bulaşır mı?

1- https://kointimes.net/aigang-coin-nedir-ve-ne-ise-yarar/

2- https://kointimes.net/neden-bitcoin-almaliyiz/

3- https://kointimes.net/tarihin-en-iyi-5-bitcoin-hack-olayi/

4- https://kointimes.net/bitcoin-etfleri-piyasayi-nasil-etkiler/

5- https://kointimes.net/sec-kripto-paralarin-gelecegini-baltaliyor-mu/

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.