Ekonomi Haberleri

Emlakçılık İçin Yeni Dönem Başlayacak, En Az İlköğretim Mezuniyeti Aranacak

Taşınmazların ticaretine yönelik olarak emlak işletme yetki belgesi verilmesi için alınan yeni karar kapsamında işletme sahibinin en az ilköğretim mezunu olması şartı aranacak.

] }

Taşınmazların ticaretine yönelik olarak emlak işletme yetki belgesi verilmesi için alınan yeni karar kapsamında işletme sahibinin en az ilköğretim mezunu olması şartı aranacak. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda emlakçılık yapan işletmelere yetki belgesinin verilebilmesi için işletme sahibinin en az ilköğretim mezunu olması gerekecek. Söz konusu belgenin alınması için daha önce en az lise mezunu olma şartı aranıyordu. Ancak bu düzenleme ile lise mezuniyeti yerine ilkokul mezuniyeti getirilmiş oldu. Yetki belgesi başvurularının da yapıldığı tarihten itibaren önceki son 5 yıl içerisinde en az lisans mezunu olanların en az 6 ay, lisans dışında kalan mezuniyete sahip olanların ise en az 12 ay emlak danışmanlığı, bir tür staj yapmaları gerekecek.

Emlakçılık ile İlgili Yeni Dönem

14 Ekim 2020 tarihinden geçerli olacak şekilde taşınmaz ticaretine yönelik gelir ya da kurumlar vergisi veya meslek odası kaydı bulunmakta olan emlakçıların da gerçek kişi işletmesi olmaları halinde o tarihteki işletme sahibi de tüzel kişi işletmesi ya da şubeye dönüşmesi durumunda ilgili tarihte taşınmaz ticareti faaliyetlerini yürüten yetkili temsilcilerden birisi tarafından yapılacak yetki belgesi başvurularında ise ilköğretim mezuniyeti şartı aranmayacak. Ayrıca emlakçılara zorunlu hale getirilen mesleki yeterlilik belgesi muafiyetinden yararlanma süresi de 31 Temmuz tarihine uzatılmış oldu.

Daha Fazla Göster

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu