Son Dakika: Kredi Borcu Olan Çiftçiye Müjde

Son Dakika: Kredi Borcu Olan Çiftçiye Müjde

Kredi borcu olan çiftçiye müjde, Türkiye Tarım Kredi Kooperatif’ten geldi. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri daha önce tarım kredisi kullanan ve şuan borçlarını ödemede zorluk çeken çiftçi ortaklarına, yapılandırma imkanı sunacak. Konuya ilişkin tüm detayları içeriğimizin devamında sizlerle paylaşıyoruz.

Kredi Borcu Olan Çiftçiye Yapılandırma İmkanı

Kredi borcu olan çiftçiye yapılandırma imkanı 2022 senesinde Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerince sağlanacak. 31.12.2020 tarihine ve öncesine dair vadeli borçları olan Kooperatif ortaklarına, taksitlendirme veya defaten suretiyle yapılandırma imkanı tanınıyor.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi, 31.12.2020 tarihine veya öncesine ait tarım kredi borçları olan çiftçilerin, yapılandırmandan yararlanabilmek için en geç 30.09.2022 tarihine kadar başvuru yapmaları gerektiğini açıkladı. Kredi borcu olan çiftçiye müjde olarak açıklanan yapılandırma işlemlerinden, kalan borçların daha uygun taksitlere bölünmesi veya defaten ödemeyle temerrütten muaf olunması kapsamında yararlanılacak.

Kredi Borcu Olan Çiftçiler Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapacak?

Çiftçilere kredi yapılandırma başvurusu için imkan tanıyan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi’ne bizzat müracaat edilmesi gerekiyor. Tarıma yönelik faaliyet gösteren çiftçiler ÇKS belgeleri, işletmelerine dair belgeler ve kredi borç dökümleri ile bağlı bulundukları kooperatife başvuru sağlayacaklar. Evrakların iletilmesi ve başvuru formunun doldurulması halinde yapılandırma müracaatı tamamlanacak.

Çiftçilere Vergi İadesi Ne Zaman Ödenecek, Çiftçilere Vergi İadesi Hakkında Tüm Bilgiler

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2022 (Sıfır Faizle Kredi)

Çiftçi Kredi Borcu Yapılandırmada Faiz İşler mi?

Yapılan açıklamalar göre defaten ve taksitlendirme suretiyle kredi yapılandırmasından yararlanan çiftçilere, faiz işletilmeyecek. Kooperatiflerce açıklanan müjde, faizsiz çiftçi kredi yapılandırması olarak duyuruldu.

Çiftçilere Vergi İadesi Ne Zaman Ödenecek

Çiftçi Kredi Borcu Yapılandırma Kaç Taksit?

Çiftçi kredi borcu yapılandırma taksit vadeleri 24 ila 60 ay arasında değişiyor. Kooperatiflerce paylaşılan bilgiye göre 31.12.2020’de ve öncesinde kullanılan kredilerden kalan borçlar 24 ile 60 ay arası değişen vadede yeniden yapılandırılabilecek.

Vadelere ilişkin bilgiler ve kredi borcu olan çiftçiye müjde olarak aktarılan gelişmeler şu şekildedir:

  • 12.2020 ve öncesindeki tarihlere ilişkin kredi borçları yapılandırma kapsamında defaten ödenecekse, birikmiş temerrüt faizinin tamamı silinecek.
  • 2017 yılına ve daha eski tarihe dayanan kredi borçları için temerrüt faizinin tamamı silinecek ve yapılandırma kapsamında 24 ay vadede peşinatsız yeni taksitler belirlenecek.
  • Çiftçiler (işletme sahibi tarım sektörü çalışanları) kredi borçlarının %10’unu peşin ödeme şartı kapsamında 36 ay vadede yeniden yapılandırmadan-taksitlendirmeden yararlanabilecekler.
  • Çiftçiler, borçlarının %20’sini peşin ödeme şartı ile borçlarını 48 aya kadar yapılandırma-taksitlendirme imkanı bulacaklar.
  • Borcunun %30’unu peşinat kapsamında ödemeyi kabul edenler ise 60 aya kadar yapılandırmadan faydalanacaklar.

Detayları sıralanan çiftçi kredi borcu yapılandırma imkanına en geç 30.09.2022 tarihine kadar başvuru yapılabilecek.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.