ECB Başkan Yardımcısı: Kripto Para Birimleri Fiat Sistemini Değiştirmeyecektir

Avrupa Merkez Bankası (ECB) genel başkan yardımcısı Vitor Constancio kripto para birimlerinin fiat sisteminin yerini asla almayacağını söyledi.

Reuters’den bir haber göre , Constancio, ‘yanlış bir ad’ olduklarını ve sadece spekülatif bir öğe olarak kullanılan bir meta olduklarını söyledi. Ekonomik bir krizde olan ülkelerdeki gibi “çok özel koşullar” dahilinde yalnızca biraz kullanıldığını kabul etse de.

Bununla birlikte, o firmanın kalıcı olduğunu belirterek:

Sözde özel kripto para birimleri genel para ikameleri olarak asla hakim olamaz.

Kripto pazarı, son haftalarda önemli bir artış yaşıyor ve bu yolda liderlik yaparken sabotaj patlaması yaşanıyor. BitGo CEO’su Mike Belshe, planlanan yükseltmesinin askıya alındığını duyurduktan sonra ’in 7,800 $ ‘lık yeni bir seviyeye ulaştığını bildirdi .

Piyasa istikrarlı bir şekilde yükseldikçe ve kripto  paralar hakimiyet kazanırken, merkez bankaları karşılaştıkları potansiyel tehdidi belirlemek için onlara daha yakından bakıyorlar.

İlginçtir ki, Temmuz ayında, ECB genel başkanı Mario Draghi, dijital para birimlerinin ekonomiye pek tehdit oluşturmadığını belirtti. O zaman şunları söyledi:

VCS’nin (sanal para birimi planlarının) reel ekonomiye bağlantısının önemli ölçüde güçlendiğini gösteren hiçbir kanıt bulunmamaktadır.

Draghi, halihazırda bir risk oluşturmuyor olsa da, gelecekte kriptonun bir “risk birikimi” oluşabileceğini de sözlerine ekledi. Bu noktada, bir “doğrudan düzenleyici tepki” gerekecektir. Halbuki, ECB başkanı, var olan gibi şifreli para birimlerinin düzenlemeye yetecek kadar ‘ anlaşılabilir ‘ olduğuna inanmıyor .

İlginçtir ki sadece Eylül ayında Draghi, Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’ne, ECB’nin  kripto para birimlerini düzenleme yetkisine sahip olmadığını söylüyordu .

Bununla birlikte, ECB başkanı dijital para birimlerinin finansal ekonomiyi tehdit ettiğine inanmazken, Constancio merkez bankalarını bunları desteklememesi konusunda uyarıyor. Ona göre, tüm vatandaşlara açık dijital para birimi imkânı “gerçekten yıkıcı” olabilir

Bu, bildiğimiz bankacılık işlemlerini sona erdirebilecek ve bu nedenle gerçekleşmesi mümkün olmayan radikal bir siyasi tercih olacaktır.

Kaynak: COİNDESK

Bir önceki yazımız olan Almanya, Kripto para ve (ICO) Riskleri Konusunda Uyarıda Bulunuyor başlıklı makalemizde ALMANYA, bitcoin ve BİTCON HABER hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply