Altcoin HaberleriEkonomi Haberleri

Dünya Üzerindeki Kripto ATM Sayısı 5000’i Geçti

] }

İlk Bitcoin ATM’si, Kasım 2013’te Vancouver’da kurulmuştu. Bu durum 2013-2014 yılındaki Bitcoin balonu sırasında yatırımcının ilgisini çekti ve anonim olarak Bitcoin’i edinmek isteyenler için bu yeni bir çağın başlangıcı oldu. O zamandan beri, Bitcoin ve kripto ATM ‘leri daha geniş bir şekilde şaşırtıcı bir hızla ortaya çıktı.

İlki Vancouver’a kurulduktan bir yıldan az bir süre sonra, dünya genelinde 100’den fazla Bitcoin ATM’si kuruldu. 2017 yılının Mart ayına kadar dünya genelinde 1.000 adet Kripto ATM kuruldu. Bu aynı zamanda ATM’lerin müşterilere çoklu kripto para birimleri sunmaya başladığı tarihti. 2013 yılında inşa edilen ilk makineler sadece Bitcoin hizmeti sunuyordu ancak zamanla Ethereum, Bitcoin Cash ve diğer birçok altcoin de dahil olmak üzere işlem yapılmaya başlandı. Bu sadece başlangıçtı. 2017’nin başından bu yana, kripto ATM’leri dünya çapında düzinelerce kurulmaya devam etti. 1 Temmuz 2019’ gelindiğinde, önceki 30 gün içinde kurulmuş olan 190 ATM ile birlikte toplam sayı 5000’i buldu.

dünya üzerindeki kripto atm sayısı 5000'i geçti
dünya üzerindeki kripto atm sayısı 5000’i geçti

5.000 Kripto ATM’sinin Önemi Nedir?

Normal ATM’lerin sayısının gelecek yıl küresel olarak 3,5 milyona ulaşması bekleniyor. 5.000 kripto ATM’si ise büyük bir kova içindeki bir su damlası gibi. Ancak kripto ATM’lerinde işlemler fiat ATM’lerden biraz daha büyük olma eğilimindedir. CoinATMRadar‘a göre, kripto ATM’lerinin ortalama alım ve satım boyutları, fiat bir ATM’de beklenen para çekme işleminden çok daha yüksek olan 175 – 250 $ civarında.

Genel olarak, kripto ATM’leri, fiat ATM’lere meydan okuyacak veya onları değiştirecekse, daha gidecek çok yolları var demek doğru olacaktır. Ancak son iki yılda görülen 5 kat büyüme devam ederse, 2023 yılına kadar dünya genelinde 100.000’den fazla kripto ATM’si olabilir.

Güncel Cardano analizine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Longhash

Daha Fazla Göster

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu