] }
Altcoin

DigiByte nedir? ve Ne için kullanılır?

DigiByte'e göre, Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirleri  yeterince güvenli veya ölçeklenebilir değil. DigiByte, rakiplerinden daha hızlı ve daha güvenli olduğu kanıtlanmış ve test edilmiş bir çözüme sahip olduğunu iddia ediyor.

DigiByte’e göre, Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirleri  yeterince güvenli veya ölçeklenebilir değil. DigiByte, rakiplerinden daha hızlı ve daha güvenli olduğu kanıtlanmış ve test edilmiş bir çözüme sahip olduğunu iddia ediyor.

DigiByte nedir?

Tek bir kontrol noktasından birçok kontrol noktasına doğru hareket eden bir sistem.

DigiByte’i kim icat etti?

Jared Tate, DigiByte’nin kurucusu ve yaratıcısıdır ve 2013’ten beri proje üzerinde çalışmaktadır.

Biliyor musun?

Hem DigiByte hem de Bitcoin, hesaplar arasındaki blockchain işlemlerini takip etmek için teknik bir yöntem olan Unspent Transaction Output (UTXO) kullanıyor. Ancak DigiByte, Temmuz 2019 itibariyle Bitcoin’in 600.000’den az blokla karşılaştırıldığında 9 milyondan fazla bloğa sahip. DigiByte ayrıca Bitcoin’den 40 kat daha hızlıdır, bu da onu dünyanın en hızlı ve en uzun UTXO blok zinciri yapar.

DigiByte’nin kısa tarihi

  • Ocak 2014 – DigiByte resmi olarak başlatıldı
  • Nisan 2017 – Segwit, DigitByte’de etkinleştirildi ve ilk büyük altcoin oldu
  • Mayıs 2019 – DigiAssets piyasaya sürüldü

Bu kadar özel olan ne?

5 yıldan fazla bir süredir vahşi ortamda güvenli ve savaşta test edilen DigiByte, bir blockchain olarak güvenliğinin gerçek olduğunu kanıtladı. En eşsiz özelliği, blockchain ağının en çok bir tane kullandığında beş madencilik algoritması kullanmasıdır. Bu beş farklı madencilik algoritması, madencilik merkezileşmesini önlemek ve ağı daha güvenli ve merkezi olmayan hale getirmek içindir.

 

Beş madencilik algoritmasına sahip olmanın yanı sıra, DigiByte mevcut herhangi bir blok zincirinin “en gelişmiş zorluk stabilitesine” sahip olduğunu iddia ediyor. Gelişmiş zorluk ayarlamaları, DigiByte blok zincirini kötü niyetli saldırılara karşı korumak ve güvenliği daha da artırmak içindir.

blank

Gökay Demirkıran

Türkiye'nin saygın üniversitelerinden biri olan Anadolu Üniversitesi ekonomi ve iktisat üzerine eğitim alan Gökay kripto paralar hakkında bilgilerini okuyucular ile paylaşmaktan zevk alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu