] }
Altcoin Haberleri

DigiByte (DB) Nedir?

DigiByte ‘e göre, Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirleri yeterince güvenli veya ölçeklenebilir değil. DigiByte, rakiplerinden daha hızlı ve daha güvenli olduğu kanıtlanmış ve test edilmiş bir çözüme sahip olduğunu iddia ediyor.

DB üç farklı katmana dayanan eksiksiz bir blockchain ağıdır. En üst katman akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan uygulamalar ve özelleştirilebilir coinler içindir. Orta katman, DigitByte coininin ağ boyunca hareket edebileceği ve temel varlığı olarak hizmet edebileceği bir cüzdandır. Alt katman ise sistemin çekirdek altyapısıdır ve merkezi olmayan düğümleri, istemci yazılımını ve her biri arasındaki iletişimi içerir.

DigiByte’ı Kim İcat Etti?

Jared Tate, DigiByte ‘ın kurucusu ve yaratıcısıdır. 2013’ten beri proje üzerinde çalışmaktadır. Hem DB hem de Bitcoin, hesaplar arasındaki blockchain işlemlerini takip etmek için teknik bir yöntem olan Unspent Transaction Output (UTXO) kullanıyor. Ancak DigiByte, Temmuz 2019 itibariyle Bitcoin’in 600.000’den az bloğuna kıyasla 9 milyondan fazla bloğa sahip. Ayrıca Bitcoin’den 40 kat daha hızlıdır, bu da onu dünyanın en hızlı ve en uzun UTXO blok zinciri yapar.

Bu Kadar Özel Olan Ne?

5 yıldan fazla bir süredir değişik zorlu koşullarda test edilen DB, bir blockchain olarak güvenliğinin gerçek olduğunu kanıtladı. En eşsiz özelliği, blockchain ağının sadece beş madencilik algoritması kullanmasıdır. Bu beş farklı madencilik algoritması, madencilik merkezileşmesini önlemek ve ağı daha güvenli ve merkezi olmayan yapmak için tasarlanmıştır.

Beş madencilik algoritmasına sahip olmasının yanı sıra, DB mevcut herhangi bir blok zincirinin “en gelişmiş zorluk stabilitesine” sahip olduğunu iddia ediyor. Gelişmiş zorluk ayarlamaları, DB blok zincirini kötü niyetli saldırılara karşı korumak ve güvenliği daha da artırmak içindir.

Emre Karabulut

Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olan 9 eylül iktisat bölümü mezunu Emre, 6 yıldır kripto para birimlerini ve piyasadaki borsaların durumunu analiz ediyor. Mail: Emre@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu