David Marcus: Libra İsmini Ben Buldum

Facebook yöneticisi David Marcus, yeni dijital para birimi Libra ismini bulanın patronu Mark Zuckerberg değil, kendisi olduğunu söyledi. Ancak, Marcus bunun için özür dilemiyor. Aksine, Libra adının Zuckerberg’in rakipleri Cameron ve Tyler Winklevoss tarafından başlatılan kripto para borsası Gemini ile hiçbir ilgisi olmadığı konusunda ısrar ediyor.

Gemini ve Libra terimlerinin ikisi de astrolojik işaretlerdir. Ancak Gemini yani “İkizler” beş yıl kadar önce sahneye çıktı. Zuckerberg’in Cameron ve Tyler’ı Libra ismiyle alaya aldığı dahi konuşulmakta. Şimdi ise David Marcus Libra isminin biraz fazla protesto edilmeye başlanmasıyla birlikte Zuckerberg’in önüne geçerek duruma müdahale etti.

İLGİLİ HABER:  Kripto Güvenliği Konferansı Ukrayna'da Düzenlenecek

Facebook’un Duman Perdesi

Marcus, yalnızca Libra kelimesinin kökeni hakkında araştırma yaptığını söylüyor. Libra Fransızca’da “özgürlük” anlamına gelir. Aynı zamanda, yeni bir dijital para birimi oluştururken madeni paralar için bile, “ağırlık ölçüsü birimi” olarak da kullanılır. Ayrıca bir şeyleri gizlemek için mükemmel bir duman perdesi anlamına da gelir. Ve Gemini’yi kopyalamayı kesinlikle redderken Marcus fark etmeli ki, kripto yeni ortaya çıkmış bir endüstri değil.

David Marcus Libra İsmini Ben Buldum

David Marcus Libra İsmini Ben Buldum

“Gemini bir nanosaniye için bile aklımdan geçmedi” diyen David Marcus, çıkan seslerin Oz Büyücüsündeki Çok Kötü Büyücü ’nün seslerine çok benziyor. Dorothy’ye ve arkadaşlarına, “Perdenin arkasındaki o adama hiç dikkat etmeyin. Çünkü iplerin onun elinde olduğu anlaşılıyor” diyor. Bu durumda, Zuckerberg usta bir kuklacı ama kandırdığı tek kişi kendisi.

İLGİLİ HABER:  PayPal Facebook Libra Projesinden Çekildiğini Açıkladı

Gemini kelimesinin kökleri de bulunmakta. Latince ikiz anlamına geliyor. Tek yumurta ikizleri olan Cameron ve Tyler’ın 2014’te lansmanını yaptıkları Bitcoin borsasını Gemini yani İkizler olarak adlandırmaları için bu gayet yeterli bir sebep. Ayrıca bu isim NASA’nın bir projesinin de adı. Gemini’nin bu projede bahsedilen “aya köprü” olduğu gibi, Winklevoss ikizleri de Gemini’nin “paranın geleceğine giden köprü” olmasını istediklerini söylüyorlar.

Steve Forbes’in Zuckerberg’e gönderdiği mektup hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: CCN

Yorum Yok

Cevap bırakın