Dash Coin Nedir? Dash Coin Nasıl Kullanılır?

0

Dash coin, herhangi bir merkezi bulunmadan, tüm dünya üzerinde hızlı, güvenli ve basit bir şekilde ödeme yapılabilmesini sağlayan sistemdir. Dash coin ilk kurulum aşamasında Bitcoin’in kullandığı blockchain teknolojisi üzerine kurulmuştur fakat sonrasında üzerinde ciddi geliştirmeler yapılmıştır. Dash coin’i bu kadar popüler hale gelmesinde ki en büyük etken sıkı gizlilik politikası ve piyasada yapılan işlemlere göre daha hızlı olmasıdır. Tüm bu işlemleri sağlamasının arkasında “Masternode’lar” isimli model bulunuyor.

Dash coin ağı kendi kendini yönetebilen ve finanse edebilen bir modele sahip. Bitcoin sisteminin aksine Dash, teknolojisini geliştirmek için kendi kendini finanse ediyor ve kullanıcılarına sağlam bir alt yapı sunuyor. “Dijital ve “Cash” kelimelerinden türetilen Dash coin, 18 Ocak 2014’te Evan Duffield aracılığıyla “Xcoin (XCO)” ismiyle piyasaya sunuldu. 28 Ocak 2014’te “Darkcoin” olarak isim değişikliği yaptı. Tüm değişimlerin aksine beklediği ismi bulamadığını düşünen firma 25 Mart 2015’te “Dash” olarak ismini değiştirdi ve markalaştırdı.

Dash coin Litecoin üzerinden fork’landı. Litecoin de oluşturulurken Bitcoin üzerinden forklanmıştı fakat Dash forklama esnasında bir sorun ile karşılaştı ve çıktığı ilk iki gün içerisinde 1.9 milyon Dash madenciliği yapıldı. Bu miktar toplam Dash coin miktarının %10’luk kısmını temsil ediyor.

Teknik hatalar devam ederken Evan Duffield coin için tekrar yayınlama teklifinde bulundu fakat Dash topluluğu bu teklifi kabul etmedi. 2014-2016 arasında Dash fiyat politikasını arttıramadı ve 10$ civarında gezindi. 2017 itibari ile değerlenmeye başlayan Dash, Aralık 2017’de zirve rakamları görerek 1540$’a yükseldi.

Dash Nasıl Kullanılır?

Dash coin, fork’landığı Litecoin ve Bitcoin sistemlerini geride bırakacak birçok özelliğe sahip. Dash sunduğu gizli ve hızlı para aktarma hizmetinin arkasında Masternode’lar, PrivateSend ve InstantSend sistemleri bulunmaktadır. Bu faydalı üç özellik ile Dash coin, Bitcoin ve Litecoin gibi kripto para birimlerine göre büyük katkı sağlıyor.

Masternodes Sistemi

Bir kullanıcının Masternod olabilmesi için en az 1000 DASH yatırımı yapması gerekiyor. Dash ağında Masternod’lar kritik fonksiyonları sağlayan özel sunucular olarak hizmet ediyorlar. Bir Masternod, Dash madenciliği esnasında toplam alınan ödülün %45’ini kendi hanelerine yazdırıyor. Ödüllerin;

  • %45’i Madencilere
  • %45’i Masternod’lara
  • %10’u Ağ Geliştirmelerine aktarılıyor.

 

PrivateSend Sistemi

Kripto para sistemlerinde yapılan tüm işlemler blockchain alt yapısı ile tüm dünyaya açık şekilde gerçekleştiriliyor. Gizliliğin neredeyse hiçe sayıldığı sisteme çözümü PrivateSend ile getiren Dash coin, üzerinden yapılacak olan tüm işlemlerin geriye dönük takibine izin vermiyor ve kullanıcı kimliklerini de gizliyor.

InstantSend Sistemi

Kripto para birimlerinin atası olarak isim yapan Bitcoin sistemi, işlem onaylama hızı olarak 10 dakikalık bir süre sunuyor. Bu ölçekte kripto para üzerinden yapılan işlemlerde aksamalar ve gecikmeler gerçekleşebiliyor. InstantSend sistemi sayesinde Dash, Masternod ağı üzerinden işlemleri neredeyse anında kabul ediyor. Ücretli kullanımı olan InstantSend sisteminin ücretsiz versiyonunda ise 2.5 dakikalık bir onaylama süreci bulunuyor. Bu onaylama skoruna bakıldığında ücretsiz versiyonu ile Bitcoin’den oldukça hızlı diyebiliriz.

Dash Coin Hangi Ülkenin Kripto Para Birimi?

Dash Coin 2014 yılında Evan Duffield tarafından kurulmuştur. Duffield ABD vatandaşı olduğu için Dash Coin hangi ülkenin sorusuna ABD kaynaklı yanıtı verilebilecektir.

1 Dash Coin Kaç TL?

Dash coin güncel veriler ile 1 Dash 567.54 TL’dir. Dolar bazında değerlendirecek olursak, 1 Dash $81.74 dolardır. Dash verileri incelendiğinde son 24 saatte %10.22’lik bir değişim ile 567.54 TL’den Türkiye piyasalarında işlem görmektedir.

Dash Coin Güvenilir Mi?

Yatırımcıların merak ettiği bir noktada Dash Coin güvenilir mi konusudur. Dash coin aktarımı esnasında diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi üçüncü parti yazılımlar gerektirmeden güvenli transfer imkanı sağlıyor. Visa kredi kartı ile yapacağınız tüm işlemleri ilerde lazım olabilir ihtimalini göz önünde bulundurarak kayıt ediyor ve tüm işlemlerin güvenli şekilde gerçekleştirildiğinden Visa ile ortak kontrol sağlıyor. Blockchain sistemi üzerine kurulu olması nedeniyle daha güvenli bir alt yapı sunan Dash, dünya genelinde 4.943 adet sunucudan onaylama işlemi yapıyor.

Dash’ın yayınlanması esnasında gerçekleşen hata neticesinde birçok tartışmaya sebep olabiliyor fakat teknoloji alt yapısında herhangi bir sorun olmadığı sürece güvenli bir sistem diyebiliriz. O zaman gerçekleştirilen sızıntı en çok Dash’ın kurucusuna fayda sağladı. Yaşanan bu hatanın tekrarlanmaması üzerine tüm çalışmalarını sürdürdüklerinin açıklamasını yapan Dash Topluluğu; “Diğer kripto paralar kadar güvenliyiz rahatlıkla işlemlerinizi yapabilirsiniz” açıklamasında bulundu.

Dash Coin Geleceği

Dash Coin geleceği hakkında ağırlıklı olarak olumlu görüşler mevcut. Bu Network sisteminde bulunan Masternode’lar sayesinde bütçe yönetimi, güvenli ve hızlı işlem imkanı sunulabilmekte. Eklenen ve eklenmesi planlanan pek çok özellik yatırımcının pratik bir şekilde tüm işlemleri yerine getirebilmesini sağlıyor. Analistlerin büyük bir kısmı bu sistemin normal normları kırıp, geleceğin kripto paraları arasında olacağını düşünüyor. Bir sonraki aşamada ise Dash Coin ile merkeziyetsiz bir elektronik ağının oluşturulması planlanıyor.

Dash Coin Yorum

Dash Coin yorum içeriklerine göre, bu altcoin zaman içerisinde büyük değer kazanacak. Güvenli yapısı ve Masternode’ler ile iki katmanlı hizmet veren Dash Coin’in Bitcoin sisteminden bile güçlü olduğu görüşü hakim. Bu gelişmiş sistem sayesinde Dash Coin sistemi günden güne büyüme eğilimi gösteriyor.

Dash Coin Grafik

Dash coin grafik verilerine göz atıldığında piyasasının şu an için oldukça durağan olduğu yorumu yapılabilmekte. Dash coin şu an için 102.57 dolardan işlem görüyor. Dolaşımda 9.895.994 Dash bulunurken, piyasa hacmi ile piyasada 28. Altcoin olarak yer alıyor. Dash Coin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi 1.642.22 dolar iken, en dip seviyesinin ise 0.213899 dolar olarak görülüyor.

Dash Coin Nasıl Alınır?

Dash Coin, Türkiye’nin ilk ve en büyük kripto para borsası olarak tanınan BtcTürk üzerinden alınabilecektir. Bu platforma üye olan yatırımcılar, hesaplarına istedikleri miktarda TL gönderimi yapmalıdır. Sonrasında kripto para birimleri bölümüne giriş yapan yatırımcı DASH/ TRY paritesini seçerek miktarı girmeli ve işlemi onaylamalıdır.

Dash Coin Haberleri

En güncel Dash Coin haberleri için kointimes.net adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.