Dash Coin Nedir? Dash Coin Nasıl Kullanılır?

Dash coin, kripto para birimleri içerisinde dijital platformlarda ödeme almak veya yapmak için kullanılan para birimidir. Dash coin ilk kurulum aşamasında Bitcoin’in kullandığı blockchain teknolojisi üzerine kurulmuştur fakat sonrasında üzerinde ciddi geliştirmeler yapılmıştır. Dash coin’i bu kadar popüler hale gelmesinde ki en büyük etken sıkı gizlilik politikası ve piyasada yapılan işlemlere göre daha hızlı olmasıdır. Tüm bu işlemleri sağlamasının arkasında “Masternode’lar” isimli model bulunuyor.

Dash coin ağı kendi kendini yönetebilen ve finanse edebilen bir modele sahip. Bitcoin sisteminin aksine Dash, teknolojisini geliştirmek için kendi kendini finanse ediyor ve kullanıcılarına sağlam bir alt yapı sunuyor. “Dijital ve “Cash” kelimelerinden türetilen Dash coin, 18 Ocak 2014’te Evan Duffield aracılığıyla “Xcoin (XCO)” ismiyle piyasaya sunuldu. 28 Ocak 2014’te “Darkcoin” olarak isim değişikliği yaptı. Tüm değişimlerin aksine beklediği ismi bulamadığını düşünen firma 25 Mart 2015’te “Dash” olarak ismini değiştirdi ve markalaştırdı.

Dash coin Litecoin üzerinden fork’landı. Litecoin de oluşturulurken Bitcoin üzerinden forklanmıştı fakat Dash forklama esnasında bir sorun ile karşılaştı ve çıktığı ilk iki gün içerisinde 1.9 milyon Dash madenciliği yapıldı. Bu miktar toplam Dash coin miktarının %10’luk kısmını temsil ediyor.

Teknik hatalar devam ederken Evan Duffield coin için tekrar yayınlama teklifinde bulundu fakat Dash topluluğu bu teklifi kabul etmedi. 2014-2016 arasında Dash fiyat politikasını arttıramadı ve 10$ civarında gezindi. 2017 itibari ile değerlenmeye başlayan Dash, Aralık 2017’de zirve rakamları görerek 1540$’a yükseldi.

  • Teknik Analiz Nedir? Nasıl Teknik Analiz Yapılır? Yazıya Git
  • Balina Nedir? Balinalar Piyasayı Nasıl Etkiler? Yazıya Git
  • Ichimoku İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır? Yazıya Git
  • Kripto Para Cüzdanı Nedir? Ne İşe Yarar? Yazıya Git

Dash Nasıl Kullanılır?

Dash coin, fork’landığı Litecoin ve Bitcoin sistemlerini geride bırakacak birçok özelliğe sahip. Dash sunduğu gizli ve hızlı para aktarma hizmetinin arkasında Masternode’lar, PrivateSend ve InstantSend sistemleri bulunmaktadır. Bu faydalı üç özellik ile Dash coin, Bitcoin ve Litecoin gibi kripto para birimlerine göre büyük katkı sağlıyor.

İLGİLİ HABER:  Kripto Paralarda Boğa Sezonu Geliyor mu?

Masternodes Sistemi

Bir kullanıcının Masternod olabilmesi için en az 1000 DASH yatırımı yapması gerekiyor. Dash ağında Masternod’lar kritik fonksiyonları sağlayan özel sunucular olarak hizmet ediyorlar. Bir Masternod, Dash madenciliği esnasında toplam alınan ödülün %45’ini kendi hanelerine yazdırıyor. Ödüllerin;

  • %45’i Madencilere
  • %45’i Masternod’lara
  • %10’u Ağ Geliştirmelerine aktarılıyor.

1- https://kointimes.net/kripto-sinyali-nedir-ne-ise-yarar/

2- https://kointimes.net/kripto-para-ticareti-nedir-nasil-yapilir/

3- https://kointimes.net/airdrop-nedir-airdrop-ile-kazanc-saglanir-mi/

4- https://kointimes.net/paribu-nedir-paribu-nasil-kullanilir/

5- https://kointimes.net/margin-trading-nedir-nasil-yapilir/

Yorum Yok

Cevap bırakın

] }