Corona Virüsü Bitcoin Fiyatlarını Etkiledi

2020 yılına giriş yaparken artan Bitcoin fiyatları, Euro Bölgesi’nde yaşanan ekonomik gelişmelerden sonra düşüşe geçmişti. Bitcoin’in en yoğun hareketliliğe sahip olduğu piyasalardan biri olan Çin’de Corona Virüsü’nün çıkması, fiyatları etkiledi. Salgının yaşanmasıyla birlikte BTC fiyatlarında ciddi oranda düşüş gözlemlendi.

Yüzde 2’ye Yakın Düşüş

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan BTC, haftaya yüzde 1,66’lık bir düşüşle başladı. Yaşanan bu düşüş sonrasında 8 bin 246 Dolar seviyesine gerileyen BTC’nin Chicago Ticaret Borsası (CME) üzerinde işlem gören vadeli işlemlerinde de düşüşe uğradı. Burada da yüzde 1,49 oranında gerileme yaşadı ve BTC fiyatı 8 bin 245 Dolar’a düştü.

Bitcoin’in bu durumu 6 Ocak tarihinden sonra “ilk defa” kırmızı mumla kapatma riskinin olduğunu gösterdi.

Salgın Ekonomileri Etkiledi

Yüksek riskli piyasalardaki yatırımcıların daha iştahlı olması, kayıpların yaşanmasını da giderek arttırıyor. Salgın nedeniyle etkilenen ekonomilerin başında Almanya ve Fransa bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamalara göre virüsün küresel bir salgın olarak görülmemesi de ABD’ye ait üç piyasadaki vadelileri de yükselişe sürüklüyor. Çin hisse senetlerinin son sekiz ay içerisindeki en kötü zamanlarını yaşaması ve ABD’nin güçlü bir rakip olarak görülmesi BTC fiyat hareketinde negatif bir etkiye sahip olduğu düşünülüyor.

üzerinden bizi takip edin.

Yorum Yok

Cevap bırakın