] }
Coin Haberleri

Coinbase İşlem Ücretleri Değişiyor

Amerikalı kripto para borsa Coinbase’den dün gelen açıklamada yatırımcılara hizmet veren Coinbase Pro üzerinde çeşitli değişikliklere gidileceği belirtildi Şirketin bu değişiklikle gerçekte yapmak istediği ise platformun pazardaki durumunu daha iyi bir şekilde optimize edebilmesini sağlamak. Ancak bu değişiklik sanılanın anlatıldığı kadar basit değil. Bu değişimle birlikte Coinbase işlem ücretleri de değişiyor. Peki, bu değişim nasıl olacak?

Bilindiği gibi Coinbase Pro ve Coinbase Consumer olarak iki farklı oluşum bulunmakta. Coinbase Pro daha çok profesyonel sayılabilecek yatırımcıları hedeflemekte. Bir başka deyişle oyunu sağlam oynayan insanların bulunduğu bir yer. Coinbase Consumer ise bu işle kişisel bazda ilgilenen al sat yapan be nispeten daha az kazanan ya da kazanmaya çalışan insanları hedef alan bir başka oluşum. İki oluşum arasındaki bir diğer fark ise mevcut olan dijital varlıklar. Yeni kripto paralar her zaman için Coinbase Pro tarafından kullanılabilir duruma gelmekte. Coinbase Consumer’a ise daha sonra eklenmekte. Aynı şekilde kullanıcı ara yüzleri de birbirlerinden ayrılmakta. Coinbase Pro daha karmaşık bir arayüze sahipken Coinbase Consumer daha basit.

İşlem Ücretleri Ne Kadar Olacak?

Coinbase işlem ücretleri, Coinbase Pro’da ücretler alım-satım emirlerinin büyüklüğüne göre değişmekte. Bu oran %10 ila %30 oranında değişiyor. Ancak iş Coinbase Consumer’da ise ücretler sabit olarak %1.49. Kredi kartı kullananlar içinde %3,99.

Coinbase İşlem Ücretleri
Yeni Coinbase İşlem Ücretleri

Neler Planlanıyor?

Piyasaya yapısını iyileştirmeyi amaçlayan yeni emir artış boyutları. Stop emirlerinin durdurulması. Yeni piyasa emri koruma noktaları. Alıcılar ve yapıcılar arasındaki ücret farkını azaltmak ve bu sayede likiditeyi arttırmak. Bütün bu değişikliklerin 22 Mart Cuma günü Türkiye saatiyle 04:00’da yapılacağını da eklememiz gerekiyor.

Bütün bu gelişmelerden sonra önde gelen analistler yaptıkları yorumların çoğunda küçük yatırımcıların Coinbase Pro’yu kullanmalarının gereksiz olduğunda hemfikir oldular. Çünkü büyük yatırıcılar için işlem ücretleri düşürülürken küçük yatırımcılar için %33’lük bir artışın olduğu görülmekte. Yine uzmanlar bu durumda Binance’ın uygun bir seçenek olduğunu söylemekteler.

Altcoin sezonu ile ilgili yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Haber: CryptoGlobe

Gökay Demirkıran

Türkiye'nin saygın üniversitelerinden biri olan Anadolu Üniversitesi ekonomi ve iktisat üzerine eğitim alan Gökay kripto paralar hakkında bilgilerini okuyucular ile paylaşmaktan zevk alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.