] }
Coin Haberleri

Coin Dolandırıcılığına Karşı Ne Gibi Önlemler Alınabilir ?

Bundan 2-3 sene önce bile kripto para dünyasıyla tanışanların yüzde 90’ı altcoin değil, Bitcoin trader’ıydı. Ayrıca sadece trade değil, kriptopara ekosistemini derinlemesine anlamaya çalışan insanlardı bu bahsettiğim yeni tanışanlar. Yani işin sadece para kazanma kısmını değil, enine boyuna mantığını kavrayan, nasıl işlediğini hayli iyi bilen bir kitle..

Özellikle Bu sene ülkemizde kriptopara merakı patladı. Patladı patlamasına ama pek de bilinçli bir kitlenin oluştuğunu şahsen söyleyemem. Biraz önce bahsettiğim bilinçli kitle direk Bitcoin ile tanışmış ve blockchain’e mining’e kökten ilgi duymuştu. Şuan bu sektörle tanışan kişilerin büyük çoğunluğu direk altcoinlerle tanışıyor. Yada altcoin madenciliğiyle. “Coin (kriptopara) nedir?” Bilmezken yatırım yapmak yahut zorluk derecesini dahi bilmeden mining için rig kurmak küllüm zarardan başka hiçbirşey değil. Uzun lafın kısası, işin özünü tam kavrayamadıktan sonra, kriptopara dünyası, yatırımınız için tam anlamıyla mezarlık.

İlgili Makaleler

Olayı kavramadan alacağınız pozisyonlar sonunda çok fazla zarar edebilirsiniz yada direk kısa yoldan coin dolandırıcılığı zincirlerine kanıp varınızı yoğunuzu bu neo-dolandırıcılara kaptırabilirsiniz. Kriptopara düynasında sıkça yaşanan dolandırıcılık faaliyetlerinin için istemsizce dahil olan bir kurban olabilirsiniz.

Sahte ICO’lar, sadece balina diye tabir ettiğimiz büyük yatırımcıların cebini doldurmak için ortaya çıkarılan pump/dump amaçlı altcoinler, telegram vb üzerinden ücretli altcoin p/d grupları ve daha sayabileceğimiz bir sürü scam girişimine çok dikkat etmelisiniz. Hayali bulut madencilik şirketleri, ponzi şemaları vb. gibi de birçok olay mevcut. Ayrıca şu sıralar ucuz Bitcoin diyerek yeni yatırımcılara BitcoinCash gönderen dolandırıcıların çıktığı da bilinmekte. Dikkatli olmakta fayda var…

 • 2016, geçtiğimiz sene ağustos ayında en büyük bitcoin borsası olan BitFinex hacklenmiş ve 60 Milyon Dolar değerinde Bitcoin çalınmıştı.
 • Yine geçen sene HashOcean adlı sözde bulut madencilik sistemi sahipleri bir anda milyonlarca dolarlık bitcoinlerle birlikte ortadan kaybolmuştu. Sadece Türkiye’den bile milyon liraları bulan kayıplar vardı.
 • Bu yıl CoinSpace adlı bir altcoin çıkacağı taslağı üzerine sahte bir ICO ile oluşturulan dolandırıcılık şeması. Türkiyeden de birçok kişinin paralarını kaptırdığı olayda da milyonlarca dolar çalındı.

ve daha saymadığımız irili ufaklı yüzlerce, binlerce dolandırıcılık olayı bulunuyor. Dikkatli davranmazsanız siz de şekilde yatırımınızı bu tarz coin dolandırıcılığı sistemlerine kaptırabilirsiniz.

Peki Nelere Dikkat Etmeliyiz?
 • Güven vermeyen, bilinmedik exchange ve mining sitelerinden işlem yapmayın.
 • Tüm kullanıcı hesaplarınızda 2FA (2 Adımlı Doğrulama) kullanın.
 • Platformlarda Trade yapmadığınız bakiyenizi kendi coin adresinize gönderin.
 • Çok kısa zamanda çok büyük kazançlar vaad eden network sistemlere itibar etmeyin.
 • Risk Bölümlendirme (Yatırımınızı tek alana değil, birden fazla alana yayın.)
 • Bilgisayarınızı sürekli güncelleyin ve güvenlik önlemlerinde titiz davranın.

1- EOS

İstatistikler Güney Korelilerin çoğu madeni para için EOS‘u tercih ettiğini gösteriyor. Bu nedenle, dünyanın en büyük kripto değişimlerinden biri olan Huobi’nin sistem bakımından dolayı EOS’un depozitini dondurması bir rahatsızlık yaratıyor . Bu, birlikte çalışabilir kararlı paralarını (HUSD) başlattıktan sonraki günler. Değişim, HUSD’un maliyet tasarrufu sağladığını ve kullanımı kolay olduğunu çünkü TUSD, GUSD, USDC ve Paxos Standardı (PAX) olarak desteklenen farklı paralar arasında geçiş yapabileceğini söylüyor. TUSD gibi tüm sabit parasal mevduatlar, kullanıcılar istedikleri gibi başka bir hakimiyet içinde ilerleyip geri çekilebildikleri için esneklik sağlayan HUSD olarak yansıyacaktır.

Geçen haftaki yüzde beş kazanımla bile, EOS günlük grafikte istikrarlı. Ayrıca, hareketsizlik, son EOS fiyat analizimizin doğru olduğu ve uzatma tüccarları tarafından 7 $ veya 4 $ ana destek hattının üzerinde bir artış gerçekleşene kadar nötr bir pozisyonda tutulması gerektiği anlamına gelir .

Mesele, fiyatlar birikim ya da konsolidasyonda olduğu sürece, bu konsolidasyon devam ederse, iki yönde de güçlü bir kırılma olacaktır. Geçmişteki benzer paternlerin de gösterdiği gibi, birikimin ne kadar uzun olduğu da o kadar kuvvetlidir. Bu yüzden, 15 Ekim’de belirlediğimiz trend doğrultusunda boğa bir çıkış bekliyoruz.

2- Ripple

 • Ripple  fiyatı keskin bir düşüş gösterdi, ancak 0.4340 $ ‘lık destek ABD dolarına karşı sağlam bir destek olarak hareket etti.
 • XRP / USD çiftinin saatlik grafiğinde (Kraken’den veri kaynağı) 0,4485 dolarlık dirençle oluşturulmuş bir bağlantı eğilimi trend çizgisi bulunmaktadır.
 • Çift, satıcıları 0.4485 $ ve 0.4500 $ düzeylerine yakın bulabilir, ancak dipler desteklenmeye devam eder.

Ripple fiyatı son zamanlarda ABD Doları ve Bitcoin karşısında düşüş gösterdi. Ancak, XRP / USD 0.4340 $ ‘ın yakınında güçlü bir alım ilgisi buldu ve güzel bir şekilde iyileşti.

ABD Doları karşısında ripple fiyatında 0.4600 $ seviyesinin yakınında bir başka ret daha vardı. Sonuç olarak, XRP / USD çiftinde 0.4500 $ ‘lık desteğin altında keskin bir aşağı yönlü hareket oldu. Fiyat, saatlik grafikte 0.4550 $ ‘dan destekle birlikte büyük bir yükseliş trendi çizgisini geçmiştir. Dahası, 0.4480 $ seviyesinin altında bir düşüş ve 100 saatlik basit hareketli ortalama vardı.

Düşüş, 0.4340 $ destek alanının altında bir artış olduğunu gösteriyordu . Ancak, fiyat keskin bir şekilde toparlandı ve 0.4340 $ ile 0.4400 $ seviyesinin üzerine çıktı. Cari fiyat hareketleri, son düşüşün% 50 Fib düzelme seviyesinin üzerinde 0,4603 $ ‘dan 0,4263 $’ a düşük seviyelerindedir. Yukarı tarafta fiyat, satıcıları 0,4500 $ seviyesine yakın bir zamanda karşılayabilir. Ayrıca, XRP / USD paritesinin saatlik tablosunda 0,4485 $ ‘dan dirençle oluşturulmuş bir bağlantı eğilimi trend çizgisi de bulunmaktadır. Ayrıca, son düşüşün% 61.8 Fib iyileşme seviyesi 0,4603 $ ‘dan 0,4263 $’ a düşerek 0,4473 $ seviyesinde yer almaktadır. Bu nedenle, fiyat 0.4480 $ ve 0.4500 $ gibi güçlü bir satış faizi bulabilir.

 • Ripple fiyatı ağır bir düşüş gösterdi ve ABD doları karşısında 0.4860 $ ve 0.4400 $ destek seviyelerini kırdı
 • XRP / USD çiftinin saatlik grafiğinde (Kraken’den veri kaynağı) 0.4720 $ ‘dan dirençle oluşturulmuş önemli bir düşüş eğilimi çizgisi var.
 • Parite, 0.4600 $ ve 0.4700 $ direnç seviyelerini aşmaya çalışıyor.

Ripple fiyatı ABD Doları ve Bitcoin’e karşı önemli seviyelerin altına düştü. XRP / USD daha yüksek bir seviyeyi düzeltiyor, ancak 0.4700 $ seviyesindeki ralli satışlarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz üç seans , ABD Doları karşısında Ripple 0.5100 dolarlık yüksek fiyat seviyesinden keskin bir düşüş yaşadığı için yıkıcıydı. XRP / USD çifti nabızladı ve 0.5000 $, 0.4860 $, 0.4600 $ ve 0.4400 $ destek seviyelerini kırdı. Fiyat, 0.4000 $ seviyesine yakın işlem gördü ve 100 saatlik basit hareketli ortalamanın altına yerleşti. Düşüş, 0.4010 $ seviyesinde destek buldu ve düşük 0.4017 $ seviyesinde gerçekleşti.

Daha sonra fiyat, 0.4500 $ seviyesinin üzerinde toparlandı ve yükseldi. En son düşüşün% 23.6 Fib geri alma seviyesinin üzerinde 0.5255 $ ‘dan 0.4017 $’ a düştü. Ancak, yukarı hareket daha önce bir destek olan 0.4600 seviyesi ile korundu . Üstelik, fiyat,% 50 Fib düzelme seviyesinin sonundaki düşüşün 0.5255 $ ‘dan 0.4017 $’ a düşmesine neden oldu. Daha da önemlisi, XRP / USD çiftinin saatlik grafiğinde 0.4720 $ ‘dan dirençle oluşturulmuş önemli bir düşüş eğilimi çizgisi var. Mevcut piyasa hissiyatı zayıf ve fiyat 0,4200 dolara ve 0.4100 dolara düşebilir.

3- Bitcoin

 • Bitcoin fiyatı daha da yükseldi ve ABD Doları karşısında 6,515 $ direnç alanını kırdı.
 • BTC / USD çiftinin saatlik tablosunda (Kraken’den veri akışı) 6,440 $ ‘lık dirençle kilit bir sözleşme üçgeni üzerinde bir kırılma oldu.
 • Fiyat, yakın vadede 6,550 $ ve 6,600 $ seviyelerinin üzerindeki artışları hızlandıracaktır.

Bitcoin fiyatı ABD Doları karşısında 6.480 dolarlık desteğin çok üzerinde yer alıyor. BTC / USD, yakın vadede 6.700 $ seviyesine doğru yükselebilir.

Dün, ABD Doları karşısında 6,480 $ ‘lık yüksek hızlı yükseliş fiyatından gelen bitcoin fiyatında hafif bir aşağı yönlü düzeltme oldu. BTC / USD çifti düzeltildi ve büyük bir alım bölgesi olarak hareket eden 6,375 dolarlık desteği test etti . Sonuç olarak, yukarı doğru yeni bir hareket oldu ve fiyat 6,440 $ ve 6,475 $ direnç seviyelerinin üzerinde işlem gördü. Üstelik, fiyat bile 6,500 $ ‘lık direnci kırdı ve 100 saatlik basit hareketli ortalamanın üzerine yerleşti.

Daha da önemlisi, BTC / USD çiftinin saatlik tablosunda 6,440 $ ‘lık dirençle kilit bir sözleşme üçgenin üzerinde bir kırılma oldu. Fiyat 6,500 $ seviyesinin üzerine çıktı ve 6,553 dolara kadar yükseldi. Daha sonra, 6,540 $ seviyesinin altında bir aşağı yönlü düzeltme vardı. Satıcılar, son dalganın% 23.6 Fib geri çekilme seviyesinin altında fiyatını 6,403 $ ‘dan düşük olan $ 6,553 $’ a yükseltti. Ancak, aşağı yönde 6,475 $ seviyesine yakın bir çok alım bölgesi var. Ayrıca, son dalganın% 50 Fib düzelme seviyesinin 6,403 $ ‘dan en düşük 6,553 $’ a yükselmesi de 6,478 $ seviyesindedir.

 • Bitcoin fiyatlarında kayıplar arttı ve ABD Doları karşısında 6,261 $ ‘dan yeni haftalık düşük seviyesine geriledi.
 • BTC / USD çiftinin saatlik tablosunda (Kraken’den veri akışı) 6,350 $ ‘dan dirençli büyük bir düşüş trendi hattı var.
 • Fiyat, yakın vadede 6,275 $ ve 6,260 $ destek seviyesinin altında bir düşüşe işaret ediyor.

Bitcoin fiyatı şu sıralar ABD Doları karşısında 6,350 $ ‘ın altında bir düşüş eğilimindedir. BTC / USD, bir ara verdikten sonra ve 6.250 $ ‘lık desteğin altında kapanabilir.

Dün, bitcoin fiyatının ABD Dolarına karşı 6,275 $ ‘ın altında yeni bir haftalık düşük işlem yapabileceğini konuştuk . BTC / USD çifti işlem gördü ve 6,275 $ desteğini kırdı. Haftalık yeni bir düşüş 6,261 $ seviyesinde gerçekleşti ve daha sonra fiyat birkaç puan topladı. Fiyat 6,275 $ seviyesinin üstüne çıktı, ancak 100 saatlik basit hareketli ortalamanın oldukça altında. Alıcılar, son dönemde yaşanan düşüşün% 23.6 Fib düzelme seviyesinin üzerindeki fiyatı 6,377 $ ‘dan 6,261 $’ a indirdi.

Bununla birlikte, 6,320 $ ve 6,350 $ seviyelerinde yükselişte pek çok direnç var. Daha da önemlisi, BTC / USD paritesinin saatlik tablosunda 6,350 $ ‘dan dirençli büyük bir düşüş trendi hattı var. Aynı trend çizgisi, 100 saatlik SMA’ya 6,345 dolardan yaklaşıyor. Orta direnç 6,322 $ ‘dır ve son dönemdeki% 61.8 Fib iyileşme seviyesi 6,377 $’ dan 6,261 $ ‘a düştü. Bu nedenle, fiyat daha yüksekse, 6,320-6,350 $ arasında güçlü bir direnç bulabilir .

Piyasanın geri kalanı gibi, BTC / USD son haftada yüzde 14’lük baskı alan ve güçlü hacimlerin arkasındaki önemli destek seviyelerini aşan hasarlı bölgelerdendir. Fiyatların hafta sonu boyunca dengelenmesini bekliyor olsak da, basit gerçek şu ki, 2018 $ ‘lık 5,800 $’ ın altında bir ayı patlaması paternimiz var.

Bu sadece kovanın piyasa değeri için kötü değil, aynı zamanda BTC ve Altcoin arasındaki doğrudan (bazen) doğrudan ilişki, satışlar devam ettikçe daha fazla piyasa zararı yaratabilir. Önceki BTC / USD ticaret planından, fiyatların 4,500 $ ‘dan destek bulmasını bekliyoruz.

Ancak, eğer çıkma kuvvetli ise, BTC daha da 3000 $ ‘a düşebilir. Bu 1.500 $ ‘ın içinde, alıcıların acil destek seviyesinde duraklarla yükleme fırsatları bulmaları gerekiyor.

Eğer bir şey varsa, son BTC / USD ticaret planımız doğrudur. Bitcoin fiyatlarının düşmesi ve 5,800 $ ‘ın altına tüm çubuk basılmasıyla birkaç destek hattında dilimlenmesi ile önümüzdeki hafta boyunca daha fazla düşüş bekliyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, anlık ayı hedeflerimiz açık. En az direniş yolu güneye doğru olduğundan, geri çekilişlerde satış yapmayı öneriyoruz.

 • Bitcoin fiyatı yavaş yavaş iyileşmekte ve şu an ABD Doları karşısında 4.400 $ ‘ın üzerine çıkmaktadır.
 • BTC / USD çiftinin saatlik tablosunda (Kraken’den veri akışı) 4,480 $ ‘lık dirençle kısa vadeli bir sözleşme üçgeni üzerinde bir kırılma oldu.
 • Fiyat, yakın vadede 4,760 $ ve 4,934 $ seviyelerine doğru yükselmeye devam edebilir.

Bitcoin fiyatı ABD Dolarına karşı 4.400 $ ‘ın üzerinde iyi bir destek oluşturuyor. BTC / USD’nin kısa vadede 4.934 dolara yükselmesi olasıdır.

Dün, ABD Doları karşısında bitcoin fiyatındaki 4,038 $ ‘lık düşük salınımdan küçük bir yukarı yönlü düzeltme gördük. BTC / USD çifti yükseldi ve 4,220 $ ve 4,350 $ direnç seviyelerini kırdı. Fiyat, son düşüşün% 50 Fib düzelme seviyesini de 4,765 $ ‘lık yüksekliğinden 4.038 $’ a düşürdü.

4- Ethereum

 • ETH fiyatı, ABD Doları karşısında 222 $ seviyesinin üzerinde işlem gördükten sonra düzeltildi.
 • ETH / USD (Kraken üzerinden veri akışı) 4 saatlik grafikte 208 $ ‘lık destek ile yerinde bir yükseliş trendi hattı var.
 • Parite, 208 $ ve 206 $ destek seviyelerinin üzerinde olduğu sürece daha yüksek hareket ediyor.

Ethereum fiyatı, ABD Doları ve Bitcoin’e karşı son zamanlardaki kayıpları konsolide ediyor. ETH / USD, 206 $ ‘lık desteğin üzerinde kalıyorsa, belki de 220 $’ nın üzerinde yükselebilir.

Geçtiğimiz hafta, ABD Doları karşısında ETH fiyatında 202 $ ve 210 $ seviyesinin üzerinde güçlü bir yükseliş dalgası gördük . ETH / USD çifti, 220 $ seviyesinin üzerine çıktı ve 100 basit hareketli ortalamanın (4-saat) üzerine yerleşti. Parite 223 $ gibi yüksek bir seviyede işlem gördü ve daha sonra aşağı yönlü bir düzeltmeye başladı. 220 $ ve 210 ABD doları destek düzeyinin altına düştü, ancak alıcılar 206 $ desteğin yakınında ortaya çıktı.

Daha da önemlisi, ETH / USD 4 saatlik grafikte 208 $ ‘lık destek ile yerinde bir yükseliş trendi hattı var. Trend çizgisi desteği, 206 $ ve 100 basit hareketli ortalama (4 saat) çok önemlidir. Fiyat şu anda 206 $ seviyesinin üzerinde konsolide oluyor ve son olarak 210 $ ‘lık direncin üzerine çıktı. 223 $ ‘dan 206 $’ a kadar olan son düşüşün% 23.6 Fib geri alım seviyesinin üzerinde bir kırılma oldu. Ek olarak, son dönemde yaşanan düşüşün% 23.6 Fib geri alım seviyesinin 223 $ ‘dan 206 $’ a düştüğü gözlendi. Ancak, alıcılar 212-214 $ ‘lık direncin üzerinde bir ivme kazanmak için mücadele etti.

 • ETH fiyatı ABD Doları karşısında 165 dolar seviyesinin üzerinde iyi bir destek oluşturuyor.
 • ETH / USD (Kraken üzerinden veri akışı) 4 saatlik grafikte 193 $ ‘dan dirençli büyük bir düşüş trendi hattı var.
 • Parite, 188 $, 192 $ ve 194 $ direnç seviyelerine doğru yavaşça yükselebilir.

Ethereum fiyatı ABD Doları ve Bitcoin’e göre bir aralıkta işlem görüyor. ETH / USD, yakın vadede 192-194 $ ‘lık direnç alanına doğru yükselebilir.

Geçtiğimiz hafta, ABD Doları karşısında ETH fiyatındaki 223 $ ‘lık yüksek salınımın önemli bir düşüşünü gördük . ETH / USD çifti, 212 $, 200 $, 196 $ ve 180 $ destek seviyesinin altına düştü. Fiyat, 165 $ seviyesine yakın işlem gördü ve aylık bir düşüş yaşadı. Daha sonra, fiyat kısa vadeli bir iyileşme başlattı ve 170 $ ‘lık direncin üzerine çıktı. Ancak, fiyat 178-179 $ direnç kırmaya çalıştı. Bu, son düşüşün % 23.6 Fib geri alma seviyesini 223 $ ‘dan 165 $’ a düşük seviyesinden gösteriyor.

Fiyat, 165 $ seviyesinin üzerindeki kısa vadede konsolide olabilir gibi görünüyor. Daha sonra, iyileşmeyi uzatmak için 178-179 dolarlık direnci geçebilir. Bununla birlikte, 192-194 dolarlık bölgeye yakın bir yerde bekleyen büyük bir direnç var. Ayrıca, ETH / USD 4 saatlik grafikte 193 $ ‘dan dirençli büyük bir düşüş trendi hattı var. Trend çizgisi, son düşüşün% 50 Fib iyileşme seviyesi ile 223 $ ‘dan 165 $’ a düştü. Ayrıca, aynı grafikteki 100 basit hareketli ortalama da 194-195 $ civarındadır.

 • ETH fiyatı ABD Doları karşısında 135 $ ve 136 $ seviyelerinin üzerine çıkamadı.
 • ETH / USD saatlik grafikte (Kraken ile veri akışı) 127 $ ‘dan dirençle oluşturulmuş yeni bir düşüş eğilimi çizgisi var.
 • Parite şu anda baskı altında ve 120 $ seviyesinin altına düşerek düşüşü hızlandırabilir.

Ethereum fiyatı, ABD Doları ve bitcoin’e karşı yeni bir satışla karşı karşıya. ETH / USD, 120 $ ‘lık düşüşü kırdı ve daha fazla kayıpları hızlandırabilirdi.

Dün, ABD Doları karşısında 122 dolarlık desteğin ETH fiyatında hafif bir yukarı yönlü düzeltme gördük . ETH / USD çifti 130 $ ve 132 $ seviyelerinin üzerinde düzeltildi. Fiyat da son slaydın% 50 Fib geri çekilme seviyesinin üzerine çıkarak 145 $ ‘dan 121 $’ a düştü. Ancak, yukarı doğru hareket, 135 $ ‘lık bir 136 $ direnç seviyesiyle sınırlandı.

Alıcılar aynı zamanda son slaydın% 61.8 Fib geri çekilme seviyesini 145 $ ‘dan 121 $’ a düştü. Ayrıca, ETH / USD saatlik grafikte 127 $ ‘dan dirençle oluşturulmuş yeni bir düşüş eğilimi çizgisi var. Açıkça, parite 136 $ seviyesinin üzerinde bir ivme kazanamadı ve düşüş gösterdi. Son dezavantajı hareket fiyat $ 124 ve $ 122 destek seviyelerini kırdığını böyle oldu. Daha da önemlisi, fiyat, 120 $ ‘ın altında, yıllık düşük bir seviyede işlem görüyor. Satıcılar geri döndü ve fiyatı yakın vadede 115 $ veya 110 $ seviyelerine doğru daha da düşürecek gibi görünüyor.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.