Çinli Yatırımcılar Bitcoin Almıyorlar

0

Çinli yatırımcılar Bitcoin’i güvenli bir varlık olarak düşünmüyorlar ve bu yüzden satın almıyorlar. Bu sözler Euro Pasific Capital’den Peter Schiff’e ait. Açıklama, uluslararası medyanın Bitcoin’in sıkıcı bir makroekonomik görünüme karşı fiyat artışına ilişkin olarak ortaya çıktı. 1 Ağustos’ta ABD Başkanı Donald Trump, 300 milyar dolarlık Çin ithalatına yüzde 10 ek vergi tarifesi uygulayabileceğini söyledi. Bu hareket, ulusal para birimi olan Yuan’ı geçen yılın Aralık ayından bu yana en düşük seviyeye gelmesine sebep oldu.

Zaten ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimlerinin artmasından dolayı karşı karşıya olan küresel borsalar, Yuan’ın kesilmesinin ardından Pazartesi günü daha da geriledi. Pan-Avrupa Stoxx 600 Endeksi yüzde 1,6 oranında daraldı. MSCI’nın en geniş Asya-Pasifik hisse senetleri endeksi de yüzde 2,5 oranında gerilerken, Dow vadeli işlemleri 100 puan geriledi.

Çin Medyası: Bitcoin Güvenli Bir Varlık
çinli yatırımcılar bitcoin almıyorlar

Öte yandan, Bitcoin 11.860 $ ‘a yükselerek bir günde %9’dan fazla arttı. Haber, Yuan’ın devalüasyonunu Bitcoin’in yükselişiyle bağdaştıran bir rapor olarak, ABD merkezli bir televizyon kanalı olan CNBC tarafından verildi. Çin devleti, sermaye kontrollerine karşı bir önlem olarak Bitcoin kullanan Çinli yatırımcıların umutları üzerine Circle cryptocurrency exchange CEO’su Jeremy Allaire ile görüştü.

Altın Unutuluyor

Altın bir boğa olan Peter Schiff, CNBC’nin Bitcoin’e ekranda daha fazla saat ayırdığından şikâyet ediyordu; bu da izleyicileri kripto para birimini satın almaya itiyordu. Haber kanalının, binlerce yıllık güvenilirliğine sahip bir başka varlık altına daha fazla zaman vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Ama olmadı.

Schiff Pazartesi günü şu tweeti attı: “CNBC, izleyicisini Bitcoin satın almaya yönlendirmeye çalışmaktadır. Altın, çok daha büyük bir pazar olmasına rağmen, CNBC, Bitcoin’e çok daha fazla zaman veriyor. Çinliler, Bitcoin’i güvenli bir sığınak olarak değerlendirip satın almıyorlar. Spekülatörler satın alıyor ve Çinlilerin güvenli bir sığınak olarak satın alacağına bahse giriyor!”

Kaynak: Newsbtc

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.