Çin’de Kripto Para Madenciliği Yasaklanıyor

Çin’de son zamanlarda yaşanan gelişmeler bu ülkedeki kripto para madenciliği üzerinde olumsuz etkiler yaratmaya başladı. Henüz somut bir adım atılmamış olsa da Çin Ulusal Gelişim ve Reform Komisyonu NDRC yakın zamanda kripto para madenciliğini büyük bir darbe vurmaya hazırlanıyor. Ülkedeki kripto para madenciliği yasaklanıyor.

Çin’de şu anda yasak olan 450 endüstriyel faaliyetin içinde kripto para madenciliği de eklendi. Hedef ise bir anda madenciliği bitirmek yerine bunun zaman içine yayılarak ortadan kaldırılması. Çin’de elektriğin çok ucuz olması insanları madencilik konusunda cezbediyor. Madenciliğin yasaklanmasının en büyük sebebi ise kanun ve düzeni ihlal ederek, güvenlik tehlikesi yaratması.

Çin’de Madencilik Yasaklanıyor

Çin’de Madencilik Yasaklanıyor

Taslak Halka Sunuldu

Konu ile ilgili olarak hazırlanan taslak vatandaşların yorumuna açıldı. 7 Mayıs tarihine kadar insanlar bu konu hakkındaki fikirlerini beyan edebilecekler. Bilindiği gibi Çin halkı bazı konularda hükümet tarafından uygulanan sansür ve yaptırımlara maruz kalıyor. Bu sansürler arasında en bilineni Çin sınırları içerisinde Hong Kong ile ilgili herhangi bir haber, görüntü ve bilgi paylaşımının yasak olması. Bunun amacı ise Çin’de zor koşullarda yaşamlarını sürdüren insanların Hong Kong’un zenginlik ve refah içinde yaşayan insanlarını görüp onlara özenmelerini engellemek.

İLGİLİ:  Bitcoin Ticaret Savaşlarından Kârlı Çıktı mı ?

Elektriğin ve bilgisayar donanımlarının ucuz olması sebebiyle sadece Çinliler için değil, dünyanın pek çok yerinden insan burada madencilik yapıyorlar. Dünya genelindeki madencilik çalışmalarının %66’sı Çin’de yapılmakta. Bu zamana kadar madenciliği bitirmek adına pek çok adım atılmış olsa da bu adımların hiçbir tanesi uygulanmadı. Geçmişte Çin hükümetinin kripto para madenciliği ile ilgili olarak aldığı kararlar başta Bitcoin olmak üzere pek çok parayı etkilemişti. Bitcoin büyük düşüşler yaşamıştı. Alınan bu son kararın son bir iki haftadır yükselişte olan Bitcoin’i etkileyip etkilemeyeceğini kısa bir süre içinde göreceğiz.

İLGİLİ:  Kripto Para Madenciliği Biter mi?

Samsung ve Binance ortaklığı hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Cevap bırakın