Çin Hükümetine Bağlı Hackerlar Kripto Şirketlerini Hedef Alıyorlar

2 Ağustos tarihinde siber güvenlik şirketi FireEye tarafından yayınlanan rapora göre Çin hükümetine bağlı hackerlar, kripto para birimi ve video oyun şirketlerine karşı saldırılar gerçekleştiriyorlar.

Çin Hükümeti Saldırılar İçin Uygun Ortamı Hazırlıyor

Çin devletinin siber casusluk birimi APT41 raporuna göre, “genel olarak Çin’in Beş Yıllık ekonomik kalkınma planlarıyla uyumlu bir şekilde sektörleri hedefliyor”. Yine de, FireEye araştırmacıları “grubun aynı zamanda yakın gelecekteki saldırılar ile ilgili istihbarat toplamak üzere görevlendirildiğini” iddia ediyor.

Birimin hedeflediği sektörlerin sağlık, yüksek teknoloji (yarı iletkenler, piller ve elektrikli araçlar), medya, eczacılık, perakende satış, yazılım, telekomünikasyon, seyahat hizmetleri, eğitim, video oyunları ve kripto para birimleri olduğu bildiriliyor. Hedeflenen ülkeler arasında Fransa, Hindistan, İtalya, Japonya, Myanmar, Hollanda, Singapur, Güney Kore, Güney Afrika, İsviçre, Tayland, Türkiye, İngiltere, ABD ve Hong Kong bulunmakta.

Çin Hükumetine Bağlı Hackerlar Kripto Şirketlerini Hedef Alıyorlar

Çin Hükumetine Bağlı Hackerlar Kripto Şirketlerini Hedef Alıyorlar

APT41 Kripto Borsalarını Hedef Alıyor

FireEye, geçen yılın Haziran ayında APT41’in bir blok zinciri oyun startup’ına kötü amaçlı e-postalar gönderdiğini, Ekim 2018’de grubun bir Monero (XMR) madenciliği aracı olan XMRig’in bir örneğini kötüye kullandığını iddia ediyor. Tayvanlı bir gazeteye karşı casusluk işleminde kullanılan bir e-posta adresinin daha sonra Haziran 2018’de kripto para borsalarını hedef alarak kullanıldığı bildirildi. Ayrıca, FireEye, Mayıs 2016’da APT41 tarafından kullanılan ve ABD merkezli bir oyun geliştirme stüdyosunu hedefleyen ve 2017 ve 2018’deki tedarik zincirindeki yazılımlar arasında gözlemlenen kötü amaçlı yazılım kodlarının bulunduğunu iddia ediyor.

İLGİLİ HABER:  Beyaz Saray : Kripto Paralar Uyuşturucu Alımında Kullanılıyor

Raporda ayrıca grubun en az bir defa fidye yazılımı da kullandığı belirtildi. Rapor da ayrıca şunlar belirtilmekte:

“Gözlemlenen diğer Çinli casusluk operatörlerinin aksine, APT41, yalnızca devlet çıkarlarını destekleyen kampanyalarda kullanılan araçların kullanımını da içeren açık bir faaliyet yürütmektedir. APT41’in finansal olarak yönettiği operasyonların gece yarısından sabahın erken saatlerine kadar olan aktivitesi, grubun öncelikle bu faaliyetleri normal günlük işleri dışında gerçekleştirdiğini de gösteriyor.”

Kaynak: Cointelegraph

Yorum Yok

Cevap bırakın