Çin ekonomisinde şaşırtan küçülme

Son güncelleme: 31 Ekim 2019 02:27 pm

Çin ekonomisi, ABD öncülüğünde ki ticaret savaşı ve daha ılımlı bir iç taleple baş  ederken üçüncü çeyrekte beklenenden daha yavaş bir seyir de izleme kaydetti.

Güncel verilere göre, eylül ayının ilk üç ayına kadar ekonomi kendinden önceki yıla nazaran % 6 büyüme gösterdi.

Fakat bu % 6,1 büyüme beklentilerini karşılamadı.

Bu yavaşlama, hükümetin almış olduğu vergi  önlemleri de dahil olmak üzere ekonomiyi canlandırma ve desteklemesine rağmen sürüyor.

Son gelen  rakamlar, yaklaşık üç yıla kıyasla en yavaş  yavaşlayan bir büyüme görmüş olan dünyanın en büyük ikinci büyük ekonomisinde bir düşüş trendine yol açıyor.

İLGİLİ HABER:  Atlas Global Avrupa Uçuşlarını Durdurdu

Oran, hükümetin belirlediği  % 6 ve % 6,5 arasında değişen yıllık büyüme hedefinde gerçekleşmiştir.

Çin’in  ekonomisinin gücü, büyümesinin yavaşlaması global ekonomi için  önemli ve çarpıcı  sonuçlar doğurabileceğinden yakından takip edilmektedir.

Çin, son on yılda büyümenin odak noktası haline geldi. Emtialardan makine ve teçhizata  kadar bir çok ürüne olan yoğun  talebi, dünya genelinde  büyümesine yol açtı ve destekledi.

Bazı analistler, Çin’deki keskin yavaşlamanın   dünya genelinde  ekonomiye  zarar verebileceğinden ve resesyon riskini artırabileceğinden korku duyuyor.

Capital Economics‘in uzman  Çin ekonomisti Julian Evans Pritchard, Çin ekonomisindeki   baskının “önümüzdeki aylarda üstüne düşülmesi gerektiğini”  söyledi.

İLGİLİ HABER:  Küresel Mobilya Pazarında En Büyük Pay Türkiye'nin

Siyasi aktörlerin  ekonomiyi destekleme ve canlandırmaya yönelik daha fazla yoğun  olduğunu fakat bunun ekonomik büyümede  zaman alacağını” belirtti.

Yorum Yok

Cevap bırakın