] }
Altcoin

Çin Blockchain Şehri Kuruyor

Çin Blockchain ve kripto para kullanımının önemli ölçüde desteklendiği ülkelerin başında geliyor. Çin ekonomisinin her geçen gün büyüme kaydetmesi farklı finansal arayışların da popüler hale gelmesini sağlıyor. Çin Blockchain teknolojisi ile ilgili önemli bir adım attığını duyurdu. Malezya Malacca Boğazı kıyısında bir Blockchain şehri kurulması için düğmeye basıldı.

China Wuyi inşaat şirketi tarafından hayata geçirilecek olan bu proje aynı zamanda Çin hükümeti tarafından da desteklenmekte. Projenin ortakları ise ilk etaptan toplam 120 milyon dolarlık bir yatırımla bu şehrin kurulmasını destekleyecek. Malezya Malacca Boğazı ticaret gemilerinin geçmesi sebebiyle oldukça popüler bölgelerden bir tanesi.

Çin Blockchain Şehri Kuruyor
Çin Blockchain Şehri Kuruyor

Yerel Kripto Para Kullanılacak

Kurulacak şehirde sadece yerel kripto para olan DMI Coin kullanılacak ve Blockchain tabanlı DMI platformu üzerine inşa edilecek. Şehirde bulunan devletin sağladığı tüm hizmetler DMI ile ödenebilecek. İlerleyen zamanlarda devlet hizmetlerinin dışında kalan ödemelerin de DMI ile yapılması hedefleniyor. Ancak diğer önemli kripto paraların işin içine dahil edilip edilmeyecekleri hakkında paylaşılan bir bilgi bulunmuyor. Buraya gelen turistler Blockchain şehri içinde kullanmak için kendi paralarını DMI’de bulunan kripto para borsası üzerinden DMI Coin’e çevirebilecekler.

Çin’in Blockchain hamlesi daha önce bölgede yapmış olduğu yatırımlara bir ek olmakta. Çin daha önce Papua Yeni Gine’de yer alan Port Moresby’e 6 milyar dolar civarında bir yardım yapmıştı. Ancak bu yardımın altında Çin’in bölgede bulunan yer altı suları, doğal gaz ve ormanlardan elde edilen kerestelerden faydalanmak istemesi olduğu konuşulmuştu. Bir başka deyişle Çin önemli gelir kaynakları bulunan ve gelir elde edebileceği yerlere yatırım yapmakta. Son olarak Malezya Malacca Boğazı’na kurulması amaçlanan şehir ile bu bölgeden önemli bir kazanç elde etmeyi amaçlaması düşünülmekte.

Nike’ın yaptığı kripto para atılımı hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu