CFTC Başkanı : XRP ‘nin Durumu Belirsiz

CFTC ve SEC, farklı kripto para birimlerinin durumunu açıklığa kavuşturmak için işbirliği yapıyor. Ancak XRP ‘deki durum hala belirsiz.

XRP durumu belirsiz olarak sınıflandırıldı. ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Heath Tarbert bu açıklamayı yaptı. Bunu, farklı kripto para birimlerinin durumunu açıklamaya çalıştığı bir röportaj sırasında yaptı ve şöyle devam etti:

“Net değil. Bizi izlemeye devam edin. Sorunun bir kısmı SEC [Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu] ile paylaştığımız yargı yetkimizdir. Eğer bu bir güvenlikse, kendi yetki alanına girer. Eğer bu bir meta ise bizim yetki alanımıza girer.”

Ayrıca, CFTC ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) farklı kripto para birimlerinin durumunu belirlemek için birlikte çalıştıklarını belirtti. Heath, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların durumu hakkında onlara meta olarak atıfta bulundu.

Öte yandan XRP hala bu kimliğe meydan okuyor. Para, global olarak para transferlerini kolaylaştırmak için Ripple tarafından sağlanan RippleNet’te kullanılıyor. Aynı zamanda bir değer deposu olarak da kullanılmıştır. Bu tür ikili kullanım senaryosu, yatırımcıların kafasını bir süredir karıştırmaktadır.

Bu durum ayrıca sorunlara da yol açtı. 2018’de Ripple Labs Inc., hoşnutsuz yatırımcılar tarafından dava ile suçlandı. Yatırımcılar Ripple ve yöneticilerinin Menkul Kıymetler yasalarını çiğnediğini iddia ediyorlar. Dava hala devam ediyor. Ripple yöneticileri sürekli olarak herhangi bir yanlış yaptıklarını reddediyorlar.

üzerinden bizi takip edin.

Yorum Yok

Cevap bırakın