Cardano (ADA) Nedir? Cardano Nasıl Alınır?

0

Cardano, katmanlı bir mimari aracılığıyla güvenliğe odaklanan Ethereum’a benzer akıllı bir sözleşme platformudur. Kendini tanımlayan “üçüncü nesil blockchain” bilimsel felsefeden yaratılmış ve hakemli akademik araştırmalar üzerine kurulmuş türünün ilk örneğidir.

Cardano’nun arkasındaki ekip bunu hem son kullanıcı hem de düzenleyiciler göz önünde bulundurarak yaratıyor. Blockchain teknolojisinin özündeki gizlilik ve ademi merkeziyet ilkeleri ile düzenleme ihtiyacını dengeleyen bir orta yol bulmaya çalışıyorlar.

Platform aynı zamanda yüksek derecede hata toleransına sahip bir programlama dili olan Haskell’i benzersiz bir şekilde kullanıyor. Blockchain tabanlı sistemlerin nispeten bilinmeyen geleceği ve karmaşıklığı ile projelere esneklik kazandırmak önemlidir. Bir sistemin aylar hatta yıllar içinde neler olabileceğini bilmek neredeyse imkansızdır, bu nedenle Haskell gibi belirli bir hata payına izin veren sağlam bir dile sahip olmak önemlidir.

Cardano, hesap değerlerinin defterlerini, değerlerin bir hesaptan diğerine taşınmasını esas alan iki katman halinde geliştirilmektedir. Bu ayırma, platformdaki akıllı sözleşmelerin daha esnek olmasını sağlar. Ayrıca, işletmelere her bir sözleşmenin tasarımını, gizliliğini ve yürütülmesini özel kullanım durumlarına daha iyi uyacak şekilde uyarlama fırsatı sunar. Cardano, Kiayias, Miller ve Zindros’un (KMZ) iş  kanıtlarını içeren yeni bir protokole dayanan yan zincirleri de destekliyor. KMZ yan zincir protokolü, fonların CSL’den herhangi bir CCL’ye veya protokolü kullanan herhangi bir blok zincirine güvenli bir şekilde hareket etmesine izin verir.

Cardano (ADA) Nedir?

Çeşitli üniversitelerden bilim adamları ve mühendisler bir araya gelerek Proof of stake tabanlı, merkezi olmayan ve blockchain üzerinde dapps gibi hizmetlere izin veren Cardano adında bir platform oluşturdu. Bu platform esasen akademik araştırmalar sonucunda son ürün olarak ortaya çıkan kripto para sistemidir diyebiliriz.

Proof Of Work ile çalışan çoğu sisteme nazaran birçok avantajı bulunan Cardano’nun geliştirmeye açık kaynaklı olması ve iki katmanlı sistemde kriptografik olarak çalışması en dikkat çeken sahip olduğu donanımlarından bir tanesi oldu.

Bu yeni sayabileceğimiz sistem iki ayrı katmandan oluşacak şekilde geliştirildi. Bunlardan biri hesaplara ait olan bakiye katmanı iken diğer katman kontrol katmanı olarak ayarlandı. Her iki bölümün de birbirinden ayrı işlevi bulunmaktadır.

Platformun sahip olduğu yazılım ve blockchain teknolojisi ile Cardano’nun tüm yatırımcılara açık olması ve kripto alanında faal olmak isteyen merkezsiz uygulamalara bile uyumlu hale gelmesi Cardano’nun sunmuş olduğu imkanların rahatlıkla kullanılabilmesine yaramıştır. Oluşturulan bu sistemi tüm kullanıcılar eşit payda da istedikleri gibi efektif şekilde kullanabilmektedir.

ADA ise Cardano sisteminin kendi kripto parasına verilen addır. Bu Coin ile borsalarda rahatlıkla alım satım işlemleri yapabilir, cüzdanda depo ederek kazanç sağlayabilirsiniz.

Cardano Kurucusu Kimdir?

Cardano ilk olarak blokchain uzmanı ve Ethereum kurucu ortaklarından biri olan Charles Hoskinson tarafından kuruldu. Bu platform her ne kadar tek kişi tarafından kurulmuş olsa da geliştirilmesi aşamasında birçok kurum farklı görevlerde yer almaktadır. Sadece tek bir kişi tarafından kontrol edilen bir sisteme sahip değildir. Cardano’nun geliştirilmesi ve kontrol edilmesine, ticari girişimlerin ayarlanması gibi birçok görev için üç farklı grup çalışmaktadır. Sistemin temelleri İlk olarak 2015 yılında atılsa da pazara sürülmesi 2017 yılını bulmuştur. Bu kripto para sistemi 29 eylül 2017’de tam olarak faaliyete geçmiştir.

Cardano ve Diğer Kripto Paralar Arasındaki Fark Nedir?

BTC, ETH gibi kripto paraların hemen hemen hepsi Proof of Works protokolüne bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Bu da bu paraların mining (kazma)işlemlerinin yapılmasının biraz daha zor ve maliyetli olmasına sebep olmaktadır. PoW protokolüne uygun çalışan bu sistemler için bir kripto para birimi için yıllarca çalışmak, elektrik enerjisi dahil birçok kaynağa ihtiyaç duyulmaktadır. Kaynak ve imkan bulamayan kişiler de mining yapma fırsatından mahrum olmaktadırlar. Buna karşın Cardano sistemi;

  • Tüm bu olumsuz koşulları elimine ederek protokolünü daha da softlaştırmış, Ouroboros olarak tanımladığı algoritmasını Proof of Stake üzerine kurmuştur.
  • Bu protokole uygun olarak işleyen sistem ile mining için çok büyük enerji kaynaklarına gerek kalmamaktadır. Bu da özellikle günümüzde azalan enerji kaynaklarını kullanmadan daha az ihtiyaçla ADA Coin elde edilmesine imkan tanımaktadır.
  • Böylelikle hemen hemen her yatırımcının rahatlıkla kendi araçları ile mining yapabilmesine olanak tanıyarak herkes için daha eşit fırsatlara sahip bir ortam oluşturulmaktadır.
  • Ayrıca bu sistemin geliştiricileri yatırımcıların Coin’lerini stake edebilmeleri için Daedalus adında ayrı bir cüzdan oluşturmuşlardır. Bu cüzdanın geliştirilme amacı da eklenen kriptografik özellik sayesinde kullanıcı bilgilerinin ve hareketlerinin daha da korunaklı hale getirilmesi ve aynı zamanda staking işleminden coin elde etmelerini sağlamaktı.
  • Geliştirilmeye açık bir donanıma sahip olduğu için ileride herhangi bir upgrade olması ya da yeni düzenlemelere her zaman daha uygun olmaktadır.
  • Hesap ve kontrol olmak üzere iki ayrı katmana sahiptir.

 

Cardano Madenciliği Nasıl Yapılır?

Cardano Coin diğer kripto paralara göre oldukça yeni bir sisteme sahiptir. Sahip olduğu yazılım, donanım ve çalışma protokolü hepsi kendisine has olarak diğer kripto para sistemlerinden farklı olarak ayarlanmıştır. Keza madenciliği de yine diğer coinlerden daha farklı bir yöntem üzerinden yapılmaktadır.

Tüm farklılıkları Cardano platformunu geliştiren ekip planlı olarak ve sistem üzerinde uzun süre çalışarak tasarladılar. Amaç herkese madencilik fırsatı vermek ve daha az enerji israfına neden olmaktı.

  • Cardano’nun donanımı Proof of Stake protokolü ile tasarlanmış bir protokole sahiptir ve bu da madencilik kısmına yansımaktadır. ADA madenciliği yapmak isteyen kişilerin tek yapması gereken Daedalus cüzdanına bu Coin’den yüklemektir.
  • Proof of Stake ile bu Coin’ler stake edilir ve bu da cüzdanınızda bulunan ADA miktarı üzerinden yeni Coin’lerin cüzdanınızda birikmesini sağlar. Görüldüğü gibi bu yöntemle Coin madenciliği yapmak oldukça kolaydır. Hemen hemen herkes istediği gibi madencilik yapabilmektedir. Hem kolay hem de ucuz bir yöntem olduğunu söylemeliyiz.

Cardano Nasıl Satın Alınır?

Cardano ADA 100’e yakın farklı borsalardan ayrı pariteler üzerinden satın alınabilmektedir. Satın almak için Paribu ya da Binance gibi büyük borsaları tercih edebilirsiniz. Binance’den satın almak için borsa hesabı açmalı ve aktif hale getirmelisiniz.

Ardından hesabınıza Advcash ya da Papara aracılığıyla itibari para transferi yapmalısınız. Binance borsasından ADA/USDT, ADA/BTC, ADA/BUST, ADA/EUR, ADA/ETC ya da ADA/USDC pariteleri üzerinden bu Coin’i satın alabilirsiniz. Dilerseniz Cardano ADA Coin’lerinizi soğuk cüzdanlarınızda saklayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.