] }
Altcoin

Cardano Nedir? Cardano Fiyatı Ne Kadar?

Cardano(nedir), katmanlı bir mimari aracılığıyla güvenliğe odaklanan Ethereum’a benzer akıllı bir sözleşme platformudur. Kendini tanımlayan “üçüncü nesil blockchain” bilimsel felsefeden yaratılmış ve hakemli akademik araştırmalar üzerine kurulmuş türünün ilk örneğidir.

Cardano’nun arkasındaki ekip bunu hem son kullanıcı hem de düzenleyiciler göz önünde bulundurarak yaratıyor. Blockchain teknolojisinin özündeki gizlilik ve ademi merkeziyet ilkeleri ile düzenleme ihtiyacını dengeleyen bir orta yol bulmaya çalışıyorlar.

Platform aynı zamanda yüksek derecede hata toleransına sahip bir programlama dili olan Haskell’i benzersiz bir şekilde kullanıyor. Blockchain tabanlı sistemlerin nispeten bilinmeyen geleceği ve karmaşıklığı ile projelere esneklik kazandırmak önemlidir. Bir sistemin aylar hatta yıllar içinde neler olabileceğini bilmek neredeyse imkansızdır, bu nedenle Haskell gibi belirli bir hata payına izin veren sağlam bir dile sahip olmak önemlidir.

Cardano, hesap değerlerinin defterlerini, değerlerin bir hesaptan diğerine taşınmasını esas alan iki katman halinde geliştirilmektedir. Bu ayırma, platformdaki akıllı sözleşmelerin daha esnek olmasını sağlar. Ayrıca, işletmelere her bir sözleşmenin tasarımını, gizliliğini ve yürütülmesini özel kullanım durumlarına daha iyi uyacak şekilde uyarlama fırsatı sunar. Cardano, Kiayias, Miller ve Zindros’un (KMZ) iş  kanıtlarını içeren yeni bir protokole dayanan yan zincirleri de destekliyor. KMZ yan zincir protokolü, fonların CSL’den herhangi bir CCL’ye veya protokolü kullanan herhangi bir blok zincirine güvenli bir şekilde hareket etmesine izin verir.

Cardano Nasıl Alınır?

Cardano (ADA) popüler bir altcoin olması sebebiyle hemen hemen bilinen tüm kripto para platformları üzerinde işlem görmekte. Bu sebepten dolayı da kolaylıkla alım-satım yapılabilmekte. Yabancı kripto para borsalarına banka havalesi ile para aktarımı yaparak Cardano satın alınabiliir. Aynı şekilde bir kaç yerli kripto para borsasında da bu altcoinin işlemleri yapılabiliyor.

Cardano’nun Fiyatı Ne Kadar?

Cardano diğer kripto paralarla karşılaştırıldığında değer olarak oldukça düşüktür. Yazının hazırlandığı sırada 1 ADA 0,3022 Türk Lirasına eşitti. Bu altcoin en yüksek seviyesine Ocak 2018’de 3,85 Türk Lirası olarak ulaştı.

Bir önceki yazımıza olan “Binance Coin Nedir? Binance Coin Fiyatı Ne Kadar?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

blank

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu