Altcoin HaberleriBitcoin (BTC) Haberleri

Burundi Tüketicileri Korumak İçin Tüm Kripto Para Birimlerini Yasaklıyor

] }

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda ve Tanzanya arasında sıkışmış bir Afrika ülkesi olan Burundi Cumhuriyeti, devlet içindeki tüm kripto para birimi işlemlerini yasakladı. Ülke dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alıyor.

Burundi Cumhuriyeti Merkez Bankası‘ndan yapılan açıklamada, tüketicilerin olası kayıplardan korunması için bu eylemin gerekli olduğu belirtildi. Bloomberg tarafından yayınlanan bir rapora göre, önlemler bir kaç vatandaşın kripto paralarını kaybetmesi sonrası hükümetten müdahale talebinde bulunduktan sonra alındı.

Açıklamada, kripto para birimi fiyatlarının “oldukça değişken” olduğunu ve kullanıcıları ani zararlara maruz bırakan spekülatif işlemlerle sonuçlandığını ve değerlerinin birdenbire çökmesi ya da düzelmesi durumunda hiçbir yasal yol izlenememesiyle sonuçlandığını belirtti. Açıklama şu şekilde devam etti:

Sanal para birimleri veya kripto para birimleri herhangi bir Hükümet veya Merkez Bankası tarafından düzenlenmediğinden veya garanti altında tutulmadığından, bu para birimlerinin Burundi bölgesinde yasal ihaleleri yoktur.”

Havale Durdurma

Merkez bankası havale ve diğer ödeme hizmetlerinin yasağa dahil olduğunu ekledi. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri sınır ötesi transferlerde giderek daha fazla kullanılıyor – özellikle de dünyada pek çok insanın bulunduğu finansal hizmetlere erişiminin az olduğu bölgelerde. Nitekim, Dünya Bankası verilerine göre geçen yıl Burundi’nin gayri safi yurtiçi hasılasının %1.2’sini oluşturdu.

Twitter’a bakıldığında, Kenya kripto para birimi yorumcusu Kenya Coin, Burundi’nin tüketicileri korumak için kriptoyu yasaklamadığını, “para biriminin değer düşüklüğüne uğradığını ve bitcoin ticaretini yasa dışı kılmanın kolay ve etkili bir sermaye kontrolü önlemi olduğunu” söyledi.

burundi tüketicileri korumak i̇çin tüm kripto para birimlerini yasaklıyor
burundi tüketicileri korumak i̇çin tüm kripto para birimlerini yasaklıyor

Sırf bazı regülatörler ‘bitcoin ticareti yasadışı’ dediği için, Burundi’deki serbest çalışanların bitcoin ile ödeme yapan yerlerden işler almalarını engellemeyecek veya bitcoin’in havale veya P2P değişimi için kullanılmalarını durduramayacak.

Kaynak: Cryptoglobe

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu