Sıkça Sorulan Sorular

IQ mining CryptoUniverse Genesis Mining

IQ mining CryptoUniverse Genesis Mining Hashflare BitDeer Nuvoo Ultra Miner

Coin HaberleriNedir?

Bulut Madencilik Sistemi Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Bulut madencilik sorularını sizlerden çokça almaya başladım ve bunun üzerine “bulut madencilik nedir” sorunuza cevap vermek istedim. Yazıda belirttiğim gibi en güvenilir cloud mining sitelerinden biri olan Genesis Mining bu yazımızın konusu.

Genesis Mining, bitcoin ve ethereum kontratları satan dünyanın en büyük mining şirketlerinden birisidir. Dünya çapında ün sahibi olan Genesis Mining, ABD’nin birçok eyaletinde ve dünya metropollerinde özel etkinliklere katılmıştır. Kurulduğu tarihten bu yana, kullanıcılarından en ufak negatif feedback almayan şirket, bulut madencilik alanında Şubat 2014’den beri hizmet veriyor. İzlanda, Kanada ve Bosna merkezli üç adet mega madencilik çiftliği ile hizmet veren Genesis Mining, sha256, X11 ve Ether kazım güçlerini sağlıyor. Bitcoin’den başka Litecoin, Monero, ZCash, Ether ve Dash altcoin madenciliğine de imkan sağlıyor.

Genesis Mining’in en iyi yönlerinden birisi de ödeme sistemi. Ödemeler otomatik olarak, anında cüzdanınıza aktarıyor. Siteden satın aldığınız hash güçleri size ait oluyor ve dilediğiniz kadar kullanabiliyor veya istediğiniz zaman satabiliyorsunuz. Günlük olarak hesabınıza kazançlarınız aktarılıyor. Hash gücü satın almak için mevcut ödeme yöntemleri; Kredi Kartı, Bitcoin, Litecoin, Dark Coin ve Doge Coin.

Yüksek oranlı kazanç sunan ve ROI (yatırım amorti süresi) süresini kısa gösteren sahte mining sitelerine yatırım yapıp, “ha kapandı, ha kapanacak” diye diken üstünde oturmak yerine gerçekten güvenilir olan Genesis Mining ile madencilik yapabilirsiniz.

En İyi 8 Bulut Madenciliği Sitesi

  • IQ mining
  • CryptoUniverse
  • Genesis Mining
  • Hashflare
  • BitDeer
  • Nuvoo
  • Ultra Miner

Kripto Paralar Nelerdir?

1- BTC

Alıcıların eksikliği, ancak, trend çizgisinin bir geri çekilmesi güç kazandı . Bugün ayılar, satışları artıran eğilim çizgisi desteğinin altına girdi. Bitcoin , düşüş eğilimli baş ve omuz deseninin boynunu kırmış durumda. Şifreleme, boyun çizgisinin altında kalırsa, desen hedefi 5,745 dolar olur. Bununla birlikte, kısa vadede böyle bir düşüş beklemiyoruz.

Boğaların 10, 704.99 dolarlık son diplerini savunmaya çalışacağına inanıyoruz. Ancak başarısız olursa ayıların satışlarını yoğunlaştırması muhtemeldir. Panik satmaya yol açacak bir dizi uzun pozisyon kapanmaya başlayacak. $ 8,000 işaretinde başka bir destek görüyoruz. Tüm bu düşük düzeyler, ancak  BTC / USD  direnci kırılır ve 50 günlük SMA’nın altında kalırsa oynanır.

Buna karşılık, eğer ayılar 50 günlük SMA’nın dağılmasını sağlayamazsa, yeni yılda iyileşme görebiliriz. Bununla birlikte, dijital para birimi herhangi bir pozisyon başlatmak için düşüş trendi çizgisinden kalkana kadar beklemeyi tercih edeceğiz. Mevcut fiyata herhangi bir işlem bulamıyoruz.

2- ETH

Ethereum sadece koparma ve yakın aşağı yönlü çizginin üzerinde kısa vadede olumlu hale gelecektir. Dün boğalar trend çizgiden kurtuldu, ancak bundan daha üstünde bir başarıyı yakalayamadı. Eksiklikte, 20 günlük EMA güçlü bir destek sağlıyor. Eğer bu destek düzeyi kesilirse, 646.08 $ ve bundan sonra 600 $ seviyelerine doğru bir düşüş görüyor olabiliriz. Öte yandan, ETH / USD çifti 760 $ ‘ın üzerinde olumlu olacak çünkü üç kez 760 $ seviyesinden geri döndü.

20 günlük EMA ile 760 dolar arasında, değişken menzil hareketine şüphe ediyoruz. Bu nedenle, net bir kopma ve yukarı trendin yeniden başlatılmasını onaylayana kadar beklemenizi öneririz.

3- BCH

Son iki günde, boğalar 2300 dolarlık markayı savunuyordu. Ancak dün yeniden başlatma girişimlerinde dün başarısız oldu. Günümüzde, ayılar 2300 dolarlık kritik destek seviyesinin altına düştü. BCH / USD çifti üzerindeki bir diğer olumsuz hedef 50 günlük SMA’ya bir düşüş.

1,733 seviyeleri civarında güçlü bir alım bekliyoruz. Bununla birlikte, görünürde net bir taban olana kadar beklemenizi öneririz. Düşen bir pazarda alım yapmayı düşünün.

4- XRP

İlk hedefimiz olan 1.5 dolarlık hedefin üzerine çıktı. Bugün, gün içi en yüksek 2.474 dolara ulaştı. Boğa öncesi tahminimle satın alan tüccarlar pozisyonlarını kapatmalı veya en azından stratejilerine bağlı olarak yakın durma kaybıyla izlemelidirler. Böyle muhteşem bir toplantıdan sonra, XRP / USD paritesinin bir düzeltme veya konsolidasyona girmesini bekliyoruz . Bu nedenle, üzerinde yeni bir satın alma önerimiz yok.

5- IOTA

Boğa son birkaç günde 3.032 $ aralığının alt sınırını başarıyla sergiledi. Bununla birlikte, daha yüksek şifreleme oranını zorlayamadılar. Bugün, IOTA / USD çifti yine kritik desteğin altına düşmekle tehdit eden ayı saldırısı altındadır. Ayılar başarılı olursa, şifreleme oranı 2.62196 ABD Doları olan yüzde 61.8’lik Fibonacci düzeltme seviyesine düşecek.

Yine de, boğalar desteklerini bir kez daha üstesinden gelmeyi başarırsa , IOTA menzil içerisinde ticaret yapmaya devam edecektir. Satın alma pozisyonlarını yalnızca bir kopuşta başlatacağız ve düşüş eğrisi çizgisinin üzerinde kapatacağız. O zamana kadar, kenarda kalacağız.

6- LTC

Ayılar, baş ve omuz deseninin ensesinin altına kırmış durumda. Boğa sahnesi bugün keskin bir toparlanma yapmazsa , önümüzdeki günlerde Litecoin’in düşmeye devam etmesi ihtimali var . 175,199 Dolar’lık son dip seviyesine güçlü bir destek bekliyoruz. 50 günlük SMA da bu seviyenin biraz altındadır ve bu da biraz destek sağlamalıdır.

Bununla birlikte, eğer bu iki seviyede de tutarsız kalırsa, LTC / USD çifti baş ve omuz modelinin dağılımının hedefi olan 110 $ ‘a düşecektir. Boğa dijital para birimini boynunun üstünde 240 TL’ye itmeyi başarırsa, düşüş eğilimimiz geçersiz sayılacaktır.

7- DASH

Son iki gün boyunca, boğalar 20 günlük EMA’ya tutunmayı başardı. Ama bugün, ayılar hareketli ortalama desteğin altına düştü. Dash trend çizgisinde güçlü bir destek var. Boğaların bu seviyeyi güçlü bir şekilde savunmasını bekliyoruz.

Eğilim çizgisi kırılırsa, DASH / USD çifti 800 dolar ve bundan sonra 650 dolar seviyelerine düşebileceğinden alt formasyonun teyitini elde edinceye kadar satın almayı bırakacağız .

8- XMR

Monero’da sınırları aşan bir ticaret hareketi bekliyorduk . Buna rağmen, ayılar kontrol altına alındı ​​ve bugün 20 günlük EMA’nın altına düştü ve bu da düşüş eğilimindeydi. Monero’daki ani destek 300 $ ‘dır. Bu seviye aşağıya düşerse, düşüşün son 245,1 $ ‘lık bir seviyeye kadar gerilediğini görme ihtimalimizi yüksek görüyoruz. 50 günlük SMA da bu seviyededir. Hemen altında, 230.66 Dolarlık yüzde 61.8 Fibonacci düzeltme seviyesi var.

Bu bölgede güçlü bir destek bekliyoruz. Aynı zamanda, düşme tutuklanıncaya kadar satın alma teklifinde değiliz. Piyasalar ayı bir tutum içerisine girdiğinde, cesur olmak ve düşen bir bıçağı yakalamaya çalışmak yerine düşüş sona erene kadar beklemek iyi bir stratejidir.

Bitcoin Madencileri

Bitcoin’in ortaya çıkmasından bu yana geçen 9 senede rezervlerin %80’i çıkarıldı. Geriye çıkarmak için yüzde 20’lik bir dilim kaldı. Peki, tüm Bitcoinler çıkarılınca ne olacak?

En çok dikkat çeken kripto para birimi olan Bitcoin stokunun yüzde seksenlik dilimi çıkarıldı. Bitcoin’in stokumu olur diyenler için kısaca bahsetmek gerekirse, sahte adı Satoshi Nakamoto olan Bitcoin mucidi dijital para birimini oluştururken toplam miktarı 21 milyonla sınırladı. Bu ayın başlarında madenciler 16.800.000 bit eşleniği çıkartarak rezervin beşte dörtlük bölümüne ulaşmış oldular.

Geriye çıkarılacak az miktarda Bitcoin kalmış olması, para biriminin şifrelenmesinin daha da zorlaşacağı anlamına geliyor. Hatta kalan %20’lik dilimin çıkarılmasının yaklaşık olarak 2033 yıllarına kadar süreceği öngörülüyor Ancak teknolojinin ilerleme durumu ve Bitcoin çıkarma zorluğu gibi birçok parametre bulunduğundan tam olarak net bir şey söylemek mümkün değil. Ayrıca Satoshi Nakamoto 2009 yılında ilk çıkartmayı başaran kişiyi 50 Bitcoin ile ödüllendirmişti. Belki rezervin %80’e ulaşmasını sağlayan bit eşleniğini çıkaran kişiyi de ödüllendirebilir.

Tüm Bitcoinler bittiğindeyse çıkartılacak yeni bir şey kalmayacak. Ancak işlem ücretleri döngü halinde tekrar çıkarılarak madenciliğin uzun ömürlü olması sağlanmış olacak. Kısaca, tüm rezerve ulaştıktan sonra Bitcoin aracılığıyla ne kadar çok işlem yapılırsa çıkarılmayı bekleyen o kadar çok Bitcoin olacak. Peki, sizce tüm Bitcoin rezervine ulaştıktan sonra düşük olan işlem ücretleri madenciliğin getirisini arttırmak adına yükseltilecek mi?

G20 ve Kripto Paralar

Reuters tarafından bildirildiğine nazaran,Japonya 19-20 Martta Buenos Aires’teki senelik zirve esnasında kripto para birimleri için ortak bir kara para aklama (AML) stratejisi geliştirmeye odaklanılması için G20 üyesi hükümetlere çağrıda bulunacak.

Konum hakkında Japonya hükumeti yetkilisinin Reuters’a verdiği demeçte, Japon hükumetinin kripto para birimi ticareti için daha sıkı düzenlemeler yapmak yerine AML’yi engelleyecek tedbirlerin geliştirilmesine odaklanmanın daha uygun olacağını düşündüğünü söylemiş oldu. Yetkili, bazı hükümetlerin diğerler ülkelerden daha zayıf düzenlemeleri olmaları sebebiyle kara para aklama için “boşlukların” halen bulunduğunu vurguladı.

“Tartışmalar, kripto para ticaretinin bankacılık sistemini iyi mi etkileyebileceğinden ziyade kara para aklamaya yönelik adımları ve tüketici koruması üzerine odaklanacak” diyen yetkili, bu noktada G20’deki genel ruh halinin “çok sıkı düzenlemelerin uygulanması” olduğunu da sözlerine ekleyerek bu durumun pek iç açıcı olmadığını ifade etti.

Reuters’ın yaptığı habere gore, 37 ülkeden temsilcilerden oluşan bir Finansal fiil vazife Gücü (FATF)’nün kara paranın aklanmasının önlenmesi için standartlar üzerinde çalışmakta ve G20 toplantısında sunulmak üzere kripto para aklama ile savaşım yöntemleriyle ilgili bir rapor hazırlayacak.

Japon kripto para borsaları tarafından 23 Şubat’ta verilen rapora göre; 2017 yılında ülke bankaları tarafınca bildirilen 347.000 olay karşısında aynı dönemde kripto para borsaları tarafınca ise çok az bir kısmı olan 669 şüpheli kara para aklama vakasının gerçekleştiğini açıklandı.

Şubat ortalarında Japonya Finansal Hizmetler Kurumu (FSA), Coincheck’in 26 Ocak’da hacklenmesini müteakip kripto para alışverişi borsaları için bir ‘Denetleme Raporunu’ yayınladı. Geçen hafta ise aynı kuruluş tarafınca 15 kripto para borsası için ‘Ceza Raporunu’, açıklanddı ve ikisinin çalışmasına ise son verildi.

2018 Yılının En Popüler Kripto Paraları Nelerdir?

2018 yılı itibariyle kripto paralara duyulan ilgi yüksek seviyelere geldi. Bu durumun farkında olan yatırımcılar yatırımlarını kripto paralara kaydırmaya ve bu alanda yeni yatırımlar yapmaya başladı. Kripto para piyasasında bulunan onlarca farklı para bu noktada yatırımcılara büyük kolaylık sağladı. Fakat 2018 yılı içinde kripto para piyasası öyle bir noktaya geldi ki içerisinde onlarca farklı teknoloji kullanan yüzlerce kripto parayı barındırıyor. Başka bir ifadeyle piyasada o kadar çok çeşit kripto para bulunuyor ki yatırımcılar hangi paraya yatırım yapacaklarını kestirme noktasında sıkıntılar yaşıyor. Yatırımcıları bu sıkıntıdan bir nebze olsun kurtarmak için 2018 yılı içinde alabileceğiniz en iyi kripto paraları listeledik.

1. Bitcoin BTC

Bitcoin son günlerde değer kaybetmesine rağmen halen dijital para piyasalarında bulunan en değerli dijital para birimidir. 24 Nisan itibari ile BTC/USD oranı 9,297.7 değerindedir. Bitcoin, 2008 yılında yaşanan mali krizin ardından ortaya çıkan ilk kripto para birimlerinden bir tanesidir. Kriptolu ya da bir başka deyişle şifreli dijital para kategorilerinde Bitcoin open-source yani açık kaynaklı kodlarla yayınlanan bir dijital para birimidir. Bu bağlamda Bitcoin, hali hazırda Dolar, TL ve Euro gibi her türlü ihtiyacımızı gidermek için kullandığımız paralara benzemektedir. Başka bir deyişle Bitcoin normal para birimleri gibi internet alışverişi ve günlük alışverişte kullanılmaya imkan tanımaktadır.

Bitcoini Dünyadaki ulusal para birimlerinden ayıran en büyük fark Bitcoin’in hiçbir hükümetin kontrolü altında olmamasıdır. Bitcoin’i kontrol eden tek şey Bitcoin’e ait olan özel bir ağdır. Bitcoin dijital para biriminin piyasaya sürüldüğü ilk tarih 2009’dur ve bu tarihte Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir yazılımcı tarafından yayınlanmıştır. Bitcoin yayınlanırken bir protokol çerçevesinde yayınlanmıştır. Bitcoin’i diğer dijital paralardan ayıran özelliklerden biri de bu protokoldür. Bu protokol Bitcoin kullanıcılarının Peer-to- Peer’i yani kendi aralarındaki bilgi paylaşım ağını temel almıştır. Ayrıca Bitcoin, işlem ücretleri bakımından çok düşük masraflıdır.

Bitcoin’in en önemli özelliklerinden bir tanesi de Bitcoin ile yapılan her işlemin kayıt altında tutulması ve bu kayıtlara herkes tarafından ulaşılabilmesidir. Bitcoin, açık kaynaklı olarak yazıldığı için böyle bir şeffaflığa imkan sağlamaktadır. Tabii ki bu işlemlerin kayıtları anonim kişiler adına tutulmaktadır. Yani işlemin kimin tarafından yapıldığı kesinlikle görüntülenemez. Bitcoin sahip olduğu bütün bu özelliklerden dolayı en popüler dijital para birimlerinden bir tanesidir ve şu an Dünya üzerinde 150.000’den fazla satıcı Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak
kullanıyor.

2. Ethereum ETH

Ethereum, dijital para birimleri kategorisindeki en popüler ikinci para birimidir ve genellikle Bitcoin’in en başta gelen rakibi olarak görülür. Bitcoin dijital para biriminde olduğu gibi, Ethereum’da da halka açık bir blok zincir ağı kullanılmaktadır. Fakat Bitcoin ve Ethereum’un birbirinden ayrılan önemli farklılıkları bulunmaktadır. Bu farklılıklardan en önemlisi Ethereum’un akıllı kontrat ve token gibi sistemlere sahip olmasıdır. Bu sistemlerin etkisi
Ethereum transferinin daha çabuk ve güvenli olarak gerçekleştirilmesi noktasında görülür. Bu açıdan bakıldığında Ethereum’un üretilme amacının gelecekteki günlük işlemlerde ödeme aracı olarak kullanılmak olduğunu anlayabiliriz.

Rusya devlet başkanı olan Vladimir Putin’in de Ethereum’a açık bir şekilde destek vermesi Ethereum’un gelecekte çok daha değerli bir dijital para birimi haline gelme ihtimalini arttırmıştır. Bu açıdan bakılacak olursa, Ethereum’u
uzun vadeli yatırım yapmak isteyen yatırımcılara hitap eden popüler bir yatırım aracı olarak görmemiz mümkün.
Ethereum dijital para borsalarındaki en değerli üçüncü para birimi olma özelliğine sahip. 24 Nisan tarihi itibari ile 1 Ethereum 685.03 Dolardan işlem görmektedir.

3. Ripple XRP

Ripple 2012 yılında dijital para borsasına giren bir para birimidir. Aslında Ripple’ın temelleri 2004 yılında atılmaya başlanmıştır fakat bilinirliği ve kullanılabilirliği çok yavaş bir şekilde artmış, takvimler 2012 yılını gösterdiğinde ise kendine dijital para borsalarında yer bulmuştur. Ripple yapısı itibariyle diğer dijital para birimlerinden daha farklı ve basit bir para birimidir. Buna rağmen Ripple yapısı itibariyle çok güvenli bir para birimidir ve birçok banka Ripple
dijital para birimini ödeme yöntemi olarak kabul etmektedir.

Ripple’ın birçok banka tarafından kullanılması onun güvenilirliğini ispatlar niteliktedir. Ayrıca Ripple transfer süresi itibari ile piyasadaki en hızlı dijital para birimlerinden bir tanesidir. Ripple’ın üretimi diğer para birimlerinden farklı olarak güçlü ekran kartlarına veya üst düzey işlemcilere gerek duymadan kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. O yüzden piyasadaki Ripple miktarı diğer para birimlerine oranla çok daha fazladır. Şu ana kadar toplamda 100 milyar adet Ripple üretilmiştir ve bu rakama ulaştıktan sonra Ripple dijital para biriminin üretimi sona ermiştir.

Üretilen 100 milyar Ripple’ın 40 milyarı piyasada serbest bir şekilde hareket ederken 60 milyarı Ripple ödeme ağı tarafından tutulmaktadır. Bu 60 milyar Ripple’ın her ay 1 milyarı dijital para piyasasına sürülmektedir. Bu bağlamda Ripple’ın kontrolünün bir şirkete bağlı olduğu ve bu yüzden de diğer dijital para birimlerine nazaran çok daha güvenli olduğu söylenmektedir. Türkiye’de Akbank Ripple ile ödeme kabul edeceğini açıklayarak Ripple’a olan güvenini dile getirmiştir. Bu açıdan Ripple, 2018 yılı itibariyle de popülaritesini ve güvenilirliğini koruyarak yatırımcıların ilgisini çekmeye devam etmektedir. Ripple 24 Nisan itibariyle 0.9198 Dolar değeri ile dijital para borsasındaki en değerli 52. para birimidir.

4. Bitcoin Cash – BCH

En yeni dijital para birimlerinden biri olan Bitcoin Cash, dijital para borsasına 2017 yılında 175 Dolar gibi yüksek bir seviyeden giriş yapmıştır. Kısa sürede büyük değer kazanan Bitcoin Cash 465 Dolar bandını görmüştür. Tabii bu hızlı yükselişi kazanca çevirmek isteyen yatırımcılar ellerinde bulunan Bitcoin Cash’leri satmaya başlamış ve bunun sonucunda kısa sürede değerlenen Bitcoin Cash yine kısa bir süre içerisinde değer kaybetmeye başlamıştır. Her ne kadar değer kaybetse de popülerliğini koruyan Bitcoin Cash 24 Nisan itibari ile dijital para borsasındaki en değerli ikinci para birimi olma özelliğini korumaktadır.

24 Nisan itibariyle 1,532.39 Dolarlık değeri ile 1.6 Milyar Dolarlık bir işlem hacmine sahip olan Bitcoin Cash, gerek güvenli bir dijital para birimi olması gerek dijital para birimi borsalarının hemen hemen hepsinde işlem görebilme özelliğine sahip olması ile 2018 yılında da en popüler dijital para birimlerinden bir tanesi. Popülerliğinin yanı sıra birçok yatırımcı tarafından da bir yatırım aracı olarak sıklıkla tercih edilen Bitcoin, Cash Türk borsalarında da
işlem görmekte.

5. Stellar XLM

Stellar dijital para birimi 2014 yılında dijital para borsalarına adım atmıştır. Stellar dijital para birimi borsasına ilk adım attığında Stellar şirketinin ürettiği bir para birimi olarak tanınıyordu fakat Stellar şirketi ile karıştırılmaması adına “Stellar Lumens” olarak isimlendirilmiştir. Bu para birimi ise XLM olarak kısaltılmaktadır. Stellar kendisini Ripple’ın en büyük rakibi olarak görüyor. Bunun en büyük nedeni ise Stellar’ın da Ripple gibi kendisini geleceğin bankacılığı olarak nitelendiriyor olmasıdır.

An itibari ile saniyeler süren bir transfer süresine sahip olan Stellar, transfer masrafı olarak Ripple’dan daha az bir ücrete sahip olması ile de yatırımcıların dikkatini çekiyor. Şu an dijital para borsalarında serbest bir şekilde dolaşımda olan 18 milyar adet Stellar bulunmaktadır. Serbest dolaşımda olan bu para miktarı şirket kontrolünde olarak her sene %1’lik bir artış gösterecek ve yıllar içinde toplamda 102 milyar Stellar serbest dolaşıma girecek. 102 milyar Stellar’ın piyasada olacak olması tedirginlik yaratsa da piyasada hali hazırda 40 milyardan fazla Ripple bulunduğu göz önüne alınacak olursa bu durumunun endişe yaratmasının yersiz olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç olarak Stellar şu an piyasada bulunan en değerli 64. dijital para birimi olmakla birlikte garanti yatırım yapmak isteyen yatırımcıların dikkatini çekiyor ve gün geçtikçe popülerleşiyor. Stellar, 23 Nisan itibari ile 0.3866 Dolar değerinden işlem görüyor.

Kripto Paralara Eleştirel Bakış

Evet, artık kripto para eleştirisi yapma zamanı gelmiştir. Eleştirideki temel amaç alternatif ödeme aracı  ve  geleneksel paralara alternatif olma ihtimalinin her geçen gün zayıflaması. Başta bitcoin olmak üzere diğer altcoinler muazzam bir teknolojisinin meyveleridir. Blockchain blok zincirde kişisel verilerin daha korunaklı olması, uluslararası para transfer ücretini ve transfer süresini azaltması ,insanların yaşamlarını kolaylaştırması (akıllı teknolojilerde kullanılması ıota gibi) bunlar kripto paraları cazip kılan başlıca etkenlerin başında gelmektedir.

Kripto paralar uzun süredir ayı piyasasında,eski zamanlardaki gibi büyük sıçramalar yapamamaktadır. Bunun başlıca sebebi piyasadaki nakit rezervin azalmasıdır. Aslında faal olarak kullanılan paralara bu denli bağlı olup onlara karşı nasıl alternatif olabilir, bu kısmı biraz muamma. Kripto para borsası uzun zamandır, grafiksel yorum yapıp alım satım yapma durumunu kaybetti. Bu aslında olumsuz bir olgudur.

Çünkü piyasanın  manipülasyona açık olduğunun belirtisidir. Kripto Paralar halkın gözünde robin hood gibidir. Ani sıçramalarla kısa yoldan kar elde etme düşüncesi vardır. Bu durumda para babalarının iştahı kabartıp piyasaya yüksek paralar sokup Bitcoin’in  fiyatını ani yükseltip parasını katlamaktır. Bu bahsettiğim durum son 5,6 aydır olan sürecin özetidir. Nasıl Dünya’nın %1’lik kesimi olan bazı ailelerin geri kalan %99’dan daha çok sermaye sahip oluşu durumu kripto para piyasasında vardır. Bazı dolar milyarderlerin elinde  1300 Bitcoin (mx.gox örneği ile açıklıyorum) var, ani satışları ve alışları piyasayı alt üst etmektedir.

Burda sorulması gereken soru şu dur ?

Sonuç aynı ise rol modellerin ne önemi vardır? Piyasalar yine bir takım burjuvazilerin elinde ise kripto paraların akıllı teknoloji kullanımı dışında ne gibi yararı vardır. Sosyal medyalarda büyük bir mucize imiş gibi lanse edilmesinden müzdaribiz.

İnternetin keşfinden sonraki en büyük teknolojik gelişme olduğu büyük kesim tarafından kabul edilmektedir. Lakin kar elde etmek amacından kurtarılmalıdır. Blockchain bir takım zümrelerin elinden kurtarılmalı  veya acilen alternatif bir coin oluşturulmalı ve amacının dışına çıkarılmamalıdır.Aslında bakarsak tek sorun amacı dışında kullanılması doğasını bozmaktadır.

 

 

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.