Brezilya Merkez Bankası Başkanın’dan Bitcoin Açıklaması..

merkez bankası Başkanı Ilan , önde gelen kriptolanabilir ’i bir piramit şemasına benzetti . Böylelikle milyarder yatırımcılardan Jamie Dimon gibi megabank CEO’larınakadar , ’i anlamayan çok sayıda mali aydınlatma grubuna katıldı .

Goldfajn, RttNews tarafından hazırlanan bir raporda Bitcoin’in bir piramit düzenine benzediğini iddia etti. Dijital para birimlerine yatırım yapan kişilerin, yatırımcıların piramit dolandırıcılığı ile takip ettiği aynı tür getirilerle ilgilendiğini savundu.

“Bitcoin, değerlendireceğine inandıkları için insanların satın aldığı balasta sahip olmayan bir finansal varlıktır, tipik bir balon veya piramittir “

Bir piramit düzeni nedir?

Bir piramit aldatmacası altında organizatörler, bir üründe yatırım yapmak için yatırımcıları cezbetmeye çalışıyorlar. Organizatörler daha sonra yatırımcıları ürünü yeni alıcılar veya yatırımcılar bulmaya teşvik ediyorlar. Bununla birlikte, daha önceki yatırımcılara vaat edilen getiriler, altta yatan üründen yapılan satışlar yerine, yeni yatırımcılar tarafından yapılan yatırımlardan elde edilecektir. Sonunda böyle bir plan kendi üzerine çöker ve sonradan yatırımcıları iflas ederek, ilk yatırımcıları ağır bastırır.

Merkez bankasının konumu

Goldfajn’a göre, merkez bankasının “kabarcıklar(balon) veya yasadışı ödemeler” konusunda herhangi bir ilgisi yok ve banka, dijital para birimi ile ilgili finansal faaliyetleri teşvik etmiyor. 2014 yılında merkez bankası, sanal para birimlerine yatırım yapma olasılığı konusunda bir bildirim yayınlamıştı. Ayrıca ,  birimlerinin ardındaki temel teknoloji olan Blockchain’in olası kullanım durumları hakkında bir araştırma notu yayınladı .

Bu arada Brezilya milletvekilleri, ülkedeki sanal para birimi faaliyetlerini kapsayan kurallar ve düzenlemeler hazırlıyor. Bununla birlikte, Goldfajn tarafından yapılan yorumlar yasama süreci üzerinde bir etkisi olup olmadığı görülecek.

Kaynak: CNN

Bir önceki yazımız olan Gates Vakfı'dan Yeni Ödeme Seçeneği Ripple... başlıklı makalemizde bill gates, bitcoin ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply