Borsalar Gizli Paraları Listeden Çıkarırken BitBay Monero’yu (XMR) Yasakladı

Avrupa merkezli bir kripto para borsası olan , Monero’yu (XMR) yasakladı. Bu, Monero’nun (XMR) Upbit ve OKEx Kore de dahil olmak üzere dünyadaki diğer borsalardan men edilmesini takip eden bir gelişme oldu.

Monero (XMR), belki de en çok arzu edilen gizli kripto para, çünkü bir işlemin kökeni, hedefi ve miktarını tamamen anonimleştirir. Bu anonimlik özellikleri, isteğe bağlı olarak şeffaf olan Zcash (ZEC) ‘den farklı olarak Monero (XMR) şebekesinde zorunludur. Bu durum BitBay üzerinde yasaklanmasına sebep oldu. Sadece Bitbay üzerinde değil pek çok borsa için şu anda Monero tehlikeli bir kripto para sınıfında değerlendiriliyor.

Monero’nun (XMR) ‘nin anonimlik özellikleri gizliliği korumak isteyen kullanıcılar için iyi olsa da, düzenleyiciler bu anonimliğin tehlikeli olduğunu düşünür. Aynı şekilde, Monero’yu (XMR) sunan borsalar, resmi olarak lisanslanması gereken anti-kara para aklama (AML) protokollerini ihlal eden yasadışı faaliyetleri kolaylaştırma riski taşıyor.

FATF adında uluslararası bir düzenleyici kurul konseyi, 2020 yılına kadar dünya çapındaki kripto para birimi bozdurma işlemlerini yasakladı ve çoğu ülkenin bu kuralı uygulayacağı anlaşılıyor.

Düzenlemelere daha uyumlu olması için isteğe bağlı olarak şeffaf olan Zcash (ZEC) bile OKEx Kore ve Upbit’te yasaklandı ve dünya çapında yasaklarla karşılaşabilir. Tehlike altındaki diğer gizli kripto paralar arasında Dash, Horizen (ZEN), Süper Bitcoin (SBTC), Haven (XHV), Zcoin (XZC), Grin ve Beam bulunuyor.

Söylendiği gibi, Monero’nun (XMR) ve diğer gizli kripto paraların anonim doğası, düzenleyicilerin kullanıcıların bu tür paraların alınabileceği ve satılabileceğini engellemesini neredeyse imkansız kılıyor. Bu nedenle, gizli kripto paraların kendine özgü doğası, düzenleyici ortam ne kadar zor olursa olsun, uzun vadede bir gizlilik anlamına gelir.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin %3 Artarken Pazar Hakimiyeti Devam Ediyor başlıklı makalemizde bitcoin hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın