Boeing 737 MAX Yeniden Uçuşa Başlıyor

Son güncelleme: 14 Kasım 2019 06:40 pm

Sadece 5 ay içerisinde iki ölümlü kazaya karışan Boeing 737 MAX, bu kazalardan sonra pek çok hava yolu şirketi tarafından uçuştan çekilmişti. Bu şirketler arasında Türk Hava Yolları da bulunmakta. Uçaklara yeni eklenen bir özelliğin bu kazalara sebep olduğunun anlaşılmasından sonra Boeing uzunca bir süredir testlere devam ediyor ve bu özelliğin daha güvenilir şekilde çalışmasını amaçlıyor.

İki Kaza Yaşadı

Boeing 737’nin MAX modeli ilki 29 Ekim 2018’de Endonezyalı Lion Hava yollarına ait ikincisi ise 10 Mart 2019’da Etiyopya Hava yollarına ait iki kazaya karıştı. Bu iki kazada toplam 337 kişi hayatını kaybetti. Bu iki kazanın ardından yapılan incelemelerde. Uçaklara yeni eklenen ve kalkış sırasında uçağın burnunu aşağıya doğru bastırarak uçağın dengesini sağlamaya çalışan “Hücum Açısı Sensörlerinin” yanlış çalıştığı sonucuna ulaşıldı. Yanlış çalışan sensörler “Manevra Karakteristiği Takviye Sistemi (MCAS)” adı verilen sistemin otomatik pilotu devreye sokmasına sebep oluyordu.

Boeing’den yapılan açıklamada 2020 yılının Ocak ayından itibaren üretilmiş olan tüm Boeing 737 MAX uçaklarında yazılım güncelleştirilmesine gidilerek bu hatanın ortadan kaldırılacağı ve uçakların tekrar uçabileceği belirtildi.

İLGİLİ HABER:  Xiaomi Ankara Mağazası Açılışı İptal Edildi

Yorum Yok

Cevap bırakın