Blockchain Üzerinden Kripto Para Aklamak Neden Bu kadar Zor?

Halk arasında kripto para birimleri hakkında hala yaygın bir yanılgı var. Kripto para genellikle gizli anlaşmalar ve gayri meşru şirketler için bir yöntem olarak görürler. Bu, kısmen, gerçek dünyadaki ilk Bitcoin kullanımının, anonim kullanıcıların hemen hemen her yasaklı ürünü satın alabilecekleri kötü niyetli ödemeler için kullanmasından kaynaklanmaktadır. Dahası, fidye yazılımı programcıları da geçmişte Bitcoin’in anonimliğinin arkasına gizlenmiş durumda.

Bununla birlikte, Bitcoin’in ilk günleri akıl almaz işlemlerle dolu olsa da, blok zinciri analizindeki modern gelişmelerle blok zincirinde para aklamak çoğu kişinin düşündüğünden çok daha zordur. Çoğu kripto para birimi, insanların beklediğinden çok daha az anonimdir ve işlem geçmişi fiat para birimlerinden çok daha izlenebilirdir.

Bunu göz önünde bulundurarak, blok zincirinde para aklamanın neden bu kadar zor olduğunun nedenlerini araştıracağız ve kriptonun gizli alım-satım yapmak için iyi bir yer olduğu efsanesini değerlendireceğiz.

Düşündüğünüzden Daha Az Anonim

Temelde, çoğu blokaj açık defterler üzerindedir. Bu, yapılan her işlemin herkes tarafından okunabileceği ve hesapların kayıtları ve her işlemde yer alan girdi ve çıktılarla birlikte sonsuza kadar kalması anlamına gelir, böylece işlem geçmişi bir bireyin mali işleri hakkında önemli bilgiler edinmek için izlenebilir.

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör, kripto para birimleri gizli olmaları için yaratılırken, sistemden çıkar çıkmaz bu gizliliğin kaybolmasıdır. Kripto cüzdanları, hesap sahibi hakkında herhangi bir bilgi sağlamayan bir dizi harf ve rakam içermesine rağmen, birisi bir kriptoyu bir hesap olarak kullanarak bir şey alır almaz veya kriptolarını fiat para birimlerine dönüştürdüklerinde kripto’nun nereden geldiğini ve bu belirli dijital varlıklarla yapılan önceki işlemleri izleyebilir.

Kirli Paralar Temizlenebilir mi?

Kripto para çalınması veya “kirli” paraları “temizlemeye” çalışmanın çeşitli yollar vardır. Öncelikle, çeşitli katılımcıların işlemlerini, her katılımcının fonunun kökeninin net olmayacağı bir şekilde karıştırarak, manuel yöntemleri deneyebilirler. Bu yaklaşım işlem geçmişini izlemeye çalışan sıradan insanlarla karışsa da, izleme hala mümkündür. Dahası, bu kirli paralar üzerinden para kazanmanın tek yolu, borsalar, KYC prosedürleri konusunda katı oldukları için LocalBitcoins gibi zincir dışı hizmetlerden geçiyor. Ancak bu bile nakit ödeme seçeneklerini ortadan kaldıran birçok zincir dışı hizmet için zor olabilir.

İLGİLİ:  Telegram, SEC ile Finansal Kayıtları Paylaşmayı Reddediyor

Yorum Yok

Cevap bırakın