Blockchain Teknolojisindeki Bir Sonraki Adım: Ölçeklendirme Ve Ticari Optimizasyon

 Tarihinin bir dönüm noktasıyla karşı karşıyayız . Bir meydan okuma, çatışma veya fırsat olsun, bu dönüm noktası, başlangıçta liderlik ekibinin belirleyici anı haline gelir. Nasıl tepki verecekler ? Hangi adımların atılması gerekiyor? A noktasından B noktasına giden oyun planı nedir? Bu sorular hayati önem taşıyor ve yatırımcılar ve yönetim kurulu üyeleri cevap istiyor.

Blockchain teknolojisi, geleneksel anlamda bir başlangıç ​​olmasa da, onun dönüm noktasında. Fiyatlar en yüksek seviyededir ya da yakınlardadır , işlem hacmi yüksektir ve şifreleme kullanıcılarının sayısı inanılmaz oranda artmaktadır . Fakat bu istatistikler hikayenin tamamını anlatmaz.

Kriptokrasi fiyatlarının yükselmesi ve işlem hacminin zirvelere ulaşmasıyla, Achilles’in Blockchains topuklu, ölçeklenebilirlik , bir intikam ile geri döndü. Sorun esas olarak blok boyutuna kadar kaynar; çok büyük bloklar otomatik olarak ağ tarafından reddedilir. Sonuç olarak, Saniye başına işlemler tek haneli sayılarla veya Blockchain gerçekten hızlıysa iki haneli sayılarla sınırlıdır.

Sorun şu ki, Visa kartları gibi geleneksel ödeme yöntemlerine kıyasla bu mesafe düşer . Kripto dövizleri, işlem dünyasında önemli bir şekilde rekabet etmek istiyorsa, bir şey yapılması gerekiyor.

Bu ihtiyacı hisseden bazı şirketler ticari ölçekli platformlar oluşturacak özelleştirilebilir işletim sistemleri üzerinde çalışıyorlar. Hedef, artan iş talebini Blockchain teknolojisi ile karşılamak ve tüm Blockchains için merkezi bir merkez sağlamaktır. Umut, platform işletim sistemlerinin yeni, ölçeklenebilir uygulamaların geliştirilmesi için zemin hazırlayacağı ve EOS , Grid , DASH ve Waves gibi kuruluşlar bunu yapmayı amaçlıyor.

Blockchain işletim sistemleri ölçeklenebilirlik sorununu nasıl çözebilir?

Belirli gereksinimleri karşılayan çok zincirli bir paralel işleme altyapısı oluşturarak şirketler, daha büyük Blockchain’in ticarileştirilmesinin yolunu açabilir. Üzerinde çalıştıkları işletim sistemleri bir ana zincir ve sınırsız sayıda yan zincirden oluşur ve bir platformun veri yedekliliğini azaltarak birden fazla hedefi gerçekleştirmesini sağlar.

İşletim sistemlerinin mimarisi, iyi organize edilmiş bir “Merkez İş Dünyası” oluşturur. Bu iş alanındaki her sanayide kendi özel yan zinciri vardır – belirli sorunlara ve sorunlara karşılık gelen zincir aracılığıyla doğrudan dikkat çeken bire bir senaryo.

Oldukça kişiselleştirilebilir platformlar, minimum canlı Blockchain’i oluşturan bir ana zincire veya çekirdekten oluşur. İşletim sisteminin omurgası olarak bu ana zincir, özel işletim sistemlerinin geliştirilebileceği çekirdek olarak kullanılır. Geliştiriciler, belirli Blockchain projelerinden şimdiye kadar kaçan uyarlanabilirlik sağlayarak belirli yapılandırmalar oluşturmak için işletim sistemini kullanabilirler.

Peki bunun tümü ölçeklenebilirliği nasıl etkiliyor? Özünde Blockchain tabanlı bir işletim sistemi, çok özel görevleri yerine getiren farklı akışlar (yan zincirler) oluşturur. Sonuç olarak, ana zincir, işlemleri gerçekleştirmek zorunda kalmamakta ve işlemek üzere inşa edilmemektedir. Zincirlerin bolluğu, platformun bir anda bağımsız işlemleri gerçekleştirebileceği anlamına gelir.

İşletim sistemi, tek yönlü bir otoyol üzerinde dört ilave şerit eklemek gibi bir senaryo oluşturur. Sürücüler, hedeflerine ulaşan aynı amaç hedefini başarabilirler, ancak oraya gitmek için çeşitli yollar izleyebilirler. Trafik darboğazları, beş hatlı bir karayolu üzerinde tek hatlı bir otoyoldan daha az olasıdır Aynı şekilde, bir Blockchain hedefine ulaşabilir, ancak bunu yapmak için çeşitli zincirler alabilir. Yan zincirler, ana zincirin amaçlanan şekilde çalışmasını sağlarken, özel görevleri de gerçekleştirir.

Günlük hayat için Blockchain çözümleri

Blockchain-powered işletim sistemleri için nihai hedef, gerçek dünya ticaret çözümleri sunmaktır. Artan işlem hacimleriyle başa çıkabilmek için Blockchain şirketleri, şirketlerin ölçeklenebilir platformlar oluşturmalarını sağlayan altyapılar inşa ediyor. Bir Blockchain’in bağımsız yan zincirlere bağlanmasına izin vererek şirketler, iş taleplerini karşılamak için özelleştirilebilir çözümler üretebileceklerini bulacaklar.

Kaynak:AA

Bir önceki yazımız olan Brezilya Merkez Bankası Blockchain Ar-Ge Çalışmalarını Artırıyor başlıklı makalemizde bitcoin, bitcoin haber ve blockchain hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply