Blockchain Tabanlı Buzdolabı Geliyor

Blockchain artık hayatımızın her anında yavaş yavaş yer almaya başladı. Son olarak dünyanın en önemli önde gelen beyaz eşya üreticilerinden bir tanesi olan Alman Bosch firması Blockchain tabanlı buzdolabı üretmek için çalışmalara başladı. Bosch elbette bu buzdolabını tek başına üretmiyor.

Bosch & Wien Energie Ortaklığı

Bosch firması Blockchain tabanlı buzdolabı üretimini Avusturya’nın en büyük enerjisi sağlayıcı olan Wien Energie ile birlikte yapacak. İlk etapta sadece 3 tane üretilecek olan bu buzdolabı çeşitli testler yaptıktan sonra seri üretime start verecek. Wien Energie firması üretilecek olan buzdolabının bir prototipini 3 Nisan tarihinde Viyana’da gerçekleştirilen bir kripto para konferansında katılımcılara sergiledi. Şirketten yapılan resmî açıklamada ilk defa merkeziyetsiz teknolojinin bir buzdolabının üretiminde kullanılacağı üzerinde duruldu.

Blockchain Tabanlı Buzdolabı

Blockchain Tabanlı Buzdolabı

Normal Buzdolabından Farkı Ne?

İlk bakışta önemsiz bir hamle gibi görünse de üretilecek olan bu buzdolabı sayesinde insanlar buzdolabını istedikleri enerji kaynağını kullanarak çalıştırabilecekler. Bu aynı zamanda kişinin kendi enerji kaynağını da istediğinde kullanması anlamına geliyor. Günümüzde evlerin büyük bir kısmında bulunan güneş enerji panelleri yardımıyla bu buzdolapları güneş enerjisi ile çalıştırılabilecek. Sadece güneş enerjisi ile değil, gerekirse rüzgâr enerjisiyle çalışabilecek şekilde üretilecek.

İLGİLİ HABER:  Kripto Para Birimleri Teröre Fon Sağlamak İçin Kullanılıyor

Blockchain tabanlı buzdolabı normal buzdolaplarına göre daha pek çok özelliğe sahip olacak. Bunlar arasında buzdolaplarının tamamen akıllı telefon entegrasyonuna sahip olmaları geliyor. Buzdolabının sahibi cep telefonu üzerinden bağlanarak dondurucunun sıcaklığını kontrol edebilecek, hatta kullanılan enerjinin kW bazında istatistiki bilgilerine sahip olarak bu bilgileri karşılaştıracak ve enerji sarfiyatını daha da düşürebilmek için çeşitli düzenlemeler yapabilecek.

Buzdolabının şu anda tam olarak ne zaman piyasaya çıkacağı bilinmiyor. Ancak Wien Energie kanadından yapılan açıklamada üç buzdolabının üç pilot müşteriye verilerek bir test aşaması gerçekleştirileceği bildirildi. Wien Energie şirketinin CEO’su Peter Gönitzer ise Blockchain’in gereksiz enerji israfından kurtulmak için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Bitcoin alımlarının yeniden artmaya başlaması ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Cevap bırakın