Blockchain Şeffaflık Enstitüsü : Tether Kullanımının %64’ü Sahte Ticaret

Blockchain Şeffaflık Enstitüsü (BTI) uzun süredir devam eden bir öneri için kanıt elde etti. Buna göre Tether (USDT) kripto pazarlarını kasten sallamak için kullanılıyor. Bütün alım satım işlemlerinin % 64’ünde wash trading işleminin yapıldığı belirtildi. Bu işlem aynı kişinin sürekli olarak kar gözetmeksizin alım-satım yapması demek.

Tether Ticaretinin %36’sı Gerçek

Blockchain Şeffaflık Enstitüsü tarafından yapılan son araştırmalar, önde gelen kripto para birimleri arasında gerçekleşen wash trading işlemiyle ilgili bazı endişe verici rakamlar belirledi.. BTI, her bir kripto için rapor edilen ve ayarlanan hacimler arasındaki eşitsizliği hesaplayarak, kripto borsaları tarafından “sahte” olan hacim miktarını tam olarak saptayabildi.

Pazarın dördüncü büyük kripto para birimi ve hacme göre en yüksek sabit para birimi olan Tether (USDT), listedeki en çok işlem gören varlıklardan biri olarak ortaya çıktı.  BTI’nin bulgularına göre, hacminin % 64’ünün wash trading yani sahte olduğuna inanılıyor.

Blockchain Şeffaflık Enstitüsü : Tether Kullanımının %64’ü Sahte Ticaret

Blockchain Şeffaflık Enstitüsü : Tether Kullanımının %64’ü Sahte Ticaret

Wash trading işlemiyle ilgili en son BTI raporu, veri paylaşımı ile işbirliği yapan 40 adet seçilmiş borsadan oluşuyor. BTI, 2019 yılında, wash trading işleminin bu pazarlar arasında % 35,7 oranında gerilediğini belirtti.

“Verilerimize göre, bu zaman zarfındaki en temiz borsalar Kraken, Poloniex, Coinbase ve Upbit olmaya devam ediyor. Öte yandan, OKEx ve Bibox gerçek Top-40 sıralamasında en yüksek wash trading işlemine sahip borsalara öncülük ediyor. Bu borsaların sahte hacimleri % 75’i geçmesine rağmen, yine de gerçek hacimleri (wash trading kaldırılmış) hala bunları Top-20’ye yerleştiriyor”

Wash trading, yapay olarak yüksek işlem hacimleri oluşturmak için tokenleri alıp geri satma uygulamasıdır. Bazı kripto borsaları, platformlarındaki etkinlik miktarını taklit etmek ve yeni müşteriler çekmek için bunu rutin olarak yapar. Tether (USDT), analistlerin potansiyel olarak sahte veya otomatik işlem aktivitesi belirtileri kaydettiği Binance ve OKEx üzerinde yoğunlaşıyor. 

Bir önceki yazımız olan Ripple Yükselişe Geçti, Boğa Sezonu Başlıyor mu ? başlıklı makalemizde ripple ve ripplefiyat hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın