Blockchain Kullanacağını Açıklayan Yerli Şirketler

Bitcoin kavramının hayatımıza girmesiyle birlikte herkes yatırım yapıp nasıl çok kazanırım şeklinde bir düşünceye kapıldı. Tahmini olarak 5-6 yıldır kripto paralar hayatımızda olsa da bunun arkasındaki Blockchain teknolojisi aslında bu sistemin işleyişini sağlayan en önemli etkenlerden. Dünyanın önemli firmaları Blockchain sistemine dahil olarak bu sistemle koordineli bir şekilde çalışıyorlar. Bu firmalardan en önemlisi de Sony. Sony yeni tanıttığı kendisine özgü eğitim platformunun altyapısında Blockchain kullanıyor. Ülkemizde de Blockchain kullanacağını açıklayan yerli şirketler mevcut. Ancak görünen o ki bu sistemin çalışma mantığının tam olarak anlaşılamamasından dolayı süreç oldukça yavaş işliyor. Bununla birlikte pek çok şirket konuya hala önyargılı bir şekilde yaklaşmakta. Bu yazımızda Blockchain ile çalışacak yerli şirketlerimize göz atıyoruz.

İLGİLİ:  Justin Sun Son İki Yılda 7.75 Milyon Dolar Bağış Yaptı

Akbank

Blockchain kullanacağını açıklayan yerli şirketler

Blockchain kullanacağını açıklayan yerli şirketler

Akbank atılımcı ve yenilikçi bir banka olduğunu geçtiğimiz yıllarda Ripple’ın Blockchain ağına dahil olarak bize göstermişti. Hatta bu konu hakkında pek çok yabancı bankadan dahi önce davranarak çalışmalarını Almanya’da bulunan Akbank AG üzerinden başlattı. Akbank Blockchain kullanımını pek çok avantajı sebebiyle tercih etmekte. Esnek yapısı sayesinde çok daha hızlı bir şekilde işlem yapmak mümkün. Bununla birlikte banka masraflarını azalttığı gibi kesintisi olarak 7 gün 24 saat işlem yapmaya da olanak sağlamakta.

Bankalar Arası Kart Merkezi

Blockchain kullanacağını açıklayan yerli şirketler

Blockchain kullanacağını açıklayan yerli şirketler

Blockchain kullanacağını açıklayan yerli şirketler arasında BKM yani Bankalar Arası Kart Merkezi de bulunmakta. 1990 yılında 13 bankanın katılımıyla kurulan bu merkez dijital kimlik ve akıllı sözleşmeler konularında Blockchain kullanarak denemeler yapan kurum aynı zamanda şifrelenmiş bir para birimi oluşturup bu para birimi de çeşitli mağazalardan ürün alımı sırasında kullanılmasına olanak sağlıyor. BKM’den yapılan açıklamaya göre ilerleyen zamanlarda Ethereum ile ilgili çalışmalara da başlanacağı söylenmekte.

İLGİLİ:  LG Kripto Para Özellikli Akıllı Telefon Çalışmasını Başlattı

Copyrobo

Blockchain kullanacağını açıklayan yerli şirketler

Blockchain kullanacağını açıklayan yerli şirketler

Blockchain kullanacağını açıklayan yerli şirketler arasında Blockchain tabanlı hizmet vermeye başlayan firmalardan bir tanesi de Copyrobo. 4 yıl gibi uzun bir süredir Blockchain üzerinde çalışan şirket kendisini global bir noter olarak konumlandırmakta. Blockchain’i kullanarak telif hakkı gerektiren eserlerin takibini yapan şirket, telif hakkı ihlallerinde anında eserlerin geçmişini ortaya çıkarabiliyor ve bu sayede ortaya çıkan anlaşmazlıklarda deliller ile ispatta bulunabiliyor. Şirketin amacı ise dünya üzerinde üretilen bütün eserlerin teliflerinin te bir çatı altında toplanarak bu sistemi kabul gören bir hale getirebilmek.

İLGİLİ:  Intel,Bitcoin Madenciliğine Odaklanıyor

Önümüzdeki günlerde artması beklenen coinler ile ilgili yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Cevap bırakın