Blockchain Güvenlik Yatırımları Artıyor

Korsan saldırılardan kaynaklanan küresel kayıplar, 2011’den 2017’ye kadar olan dönemdeki kayıp miktarını aşan 1,8 milyar dolar oldu. Kurbanların büyük bir kısmı, ticari değeri olan kripto para birimi ve Blockchain teknolojisi alanında yatırımcılar ve kullanıcılar oldu. 2025 yılına kadar neredeyse 180 milyar dolara yükseldi. Bu sonuçlar ve tahminler, 8 – 11 Ekim tarihleri ​​arasında Kiev, Ukrayna’da düzenlenen siber güvenlik forumu HackIT 4.0 uzmanları tarafından paylaşıldı .

Dördüncü, yıllık etkinlik çok formatlı çıktı: iki günlük konferansa (Saldırı Günü ve Savunma Günü) ek olarak, misafirler bir seri ödül maratonuna, bir dizi yuvarlak masaya tanık oldular ve bir gün de İnsan yapımı bir felaketin sonuçlarını görmek için Cernobil bölgesi hatırlanabilir.

Birleşik Krallık, İngiltere ve Fransa’dan uzmanlara ek olarak – Bitcoin Core geliştiricisi Peter Todd, Twitter güvenlik ekibinin eski lideri Moxie Marlinspike, Trend Micro Zero Day Initiative Brian Gorenc’in başkanı  foruma katılmıştır. Altyapı Volodymyr Omelyan ve Ukrayna Bilgi Politikası Bakanlığı temsilcileri.

İLGİLİ:  Bitcoin ile Albüm Satışları Artıyor

Merkezi olmayan teknolojiler, kripto para birimleri ve ICO’lar bu yılın dikkatini çekmiştir. Forum katılımcısının tahminlerine göre, Amerikan işadamı Julian Zegelman, Blockchain teknolojisinin ticari değeri 2025 yılına kadar 176 milyar dolara ulaşacak ve 2030 yılına kadar 3 trilyon doları aşacak.

Remington Ong, aynı zamanda Blockchain ve kripto para alanlarının Çin’de çeşitli işletmelerin kurucusu olan milyarlarca doları kaybetmeye devam ettiğini söylüyor. Sadece 2018’in ilk altı ayında, sektörün toplam zararları (2016’dan bu yana toplam 27 milyar dolar kazanılan ICO sektörü dahil) 1,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Uzmana göre bu, 2011’den 2017’ye kadar olan dönemde bilgisayar korsanlarına “verilmiş” bir milyardan fazla.

hacker saldırılarının başlıca üç amacı kripto değişimi, cüzdanlar ve ICO’lar (kimlik avı saldırıları). Ayrıca, saldırganlar tarafından kullanılan en yaygın araçlar arasında:

  • sosyal mühendislik (telefon avcılığı, kimlik avı),
  • kötü amaçlı yazılım / istemci erişimi (keyloggers, özel anahtar yedekleri),
  • cüzdan (sahte cüzdanlar, tedarik zinciri saldırıları),
  • in-the-middle (DNS saldırıları, sahte web siteleri),
  • merkezi alışverişler (sıcak cüzdanlar, yetersiz süreçler, şifreleme eksikliği),
  • ICO (sahte ICO’lar, hatalı akıllı sözleşmeler),
  • Blockchain (şifreleme algoritması, DOS).
İLGİLİ:  Japonya'da Akıl Almaz Kripto Soygunu

Finans danışmanı, ekonomi üzerine birçok çalışmanın yazarı olan Blockchain teknoloji araştırmacısı Dinis Guarda, en yeni problemlerden birini de işaret etti: İnsan DNA’sının dijitalleştirilmesi ile ilgili riskler.

“İlk defa dünyadaki çeşitli üniversitelerden araştırmacıların insan ve hayvan DNA’sını dijitalleştirdiği zamanlarda yaşıyoruz. Ortak iyilik için çalışmasını sağlamak için, teknoloji uzmanları, hükümetler ve düzenleyici kurullar gibi kilit aktörlerin, güçlü yönetişim ve etik kurallarına dayanan temel operasyonlar olan bir dizi eşler arası ağlar altyapısı oluşturması gerekecektir. Aksi halde, bir dizi siyah kuğu insansı dalganın sonucu olarak potansiyel bir sonraki tsunami’yi tetiklediğinden, tahmin etmek zor bir bilim kurgu distopya senaryosuna girebiliriz, ”diyor Dinis Guarda.

İLGİLİ:  IOTA , IOTA Akademisini Başlattı

Blockchain Güvenlik Yatırımları Artıyor

Uzmanların genel sonucu şudur: Hükümetlerden gelen yatırımlar da dahil olmak üzere Blockchain’de siber güvenlik yatırımları artacaktır.

Fransa Halk Cumhuriyeti Senato Savunma Komitesinin siber güvenlik alt komitesinin yöneticisi Cadic Olivier, “Dünyayı özgür kılmak için hacker müdahalesine ve manipülasyonuna karşı bir aşı oluşturmalıyız” dedi.

Ukrayna’nın Bilgi Politikası Bakan Yardımcısı’na göre, bugünün en önemli görevlerinden biri olan Dmitry Zolotukhin, insan faktörünü ortadan kaldırmak ve hükümette çalışan insanların dijital okuryazarlığını artırmak.

Dördüncü sanayi devriminin yaşandığı bir dünyada dijital altyapı aktif olarak gelişiyor. Ancak, giderek daha savunmasız hale geliyor, bu yüzden şimdi dünyada bir numaralı sorun devletin online medya ve özel şirketlerin IT çözümleri, Ukrayna’nın Altyapı Bakanı Volodymyr Omelyan söyledi.

“Etkinliğin organizatörlerine minnettarım. Bakan , işbirliğiyle hem hükümetleri hem de özel sektörü başarıyla koruyacak yeni ürünler oluşturabileceğimize inanıyorum ”dedi .

Yorum Yok

Cevap bırakın