Altcoin Haberleri

BitMEX Piyasa Çöküşü Sırasında Sigorta Fonunun Görevini Açıkladı

] }

Popüler kripto para birimi ticaret platformu BitMEX, Sigorta Fonunun rolünü, kripto piyasası çökmesinden sonra alınan eleştirilerden kurtulmak amacıyla uzun bir blog yazısında açıklığa kavuşturdu. Blog yazısı, 12 Mart tarihinde BTC’nin fiyatının 7,100 $ ‘dan 4,000 $’ a düşerek para piyasasının çökmesi sırasında kullanım dışı kalmaları nedeniyle eleştirilmişti. Bu sayede kendilerini de açıklama fırsatı buldular.

1.6 Milyon Dolar Tasfiye Edildi

Datamish’in verilerine göre fiyat çöküşü, 1.6 milyar doların üzerinde kripto para tasfiyesine yol açtı. Bu arada BitMEX ’in sigorta fonu 34.670 BTC’ye (224 milyon $) yükseldi. Yazıda, Sigorta Fonu’nun, kârlı tüccarların pozisyonlarının otomatik karı (kar ve kaldıraç seviyesine göre sıralanmış) olan Otomatik Silinmeyi (ADL) önlemek için son derece değişken dönemlerde “son savunma hattı” olarak hareket ettiğini açıkladı. Bu sayede tasfiye edilmekten de korumuş oldu.

Fon, borsa başına, kullanıcılarına, tasfiye edilen tüccarları kaybetmenin sınırlı bir dezavantajı olsa da, yukarı yönlü ve kârlı trader’ların kazançlarını almalarını garanti eder. BitMEX, Fon’un amacını vurgulayarak şunları açıkladı:

BitMEX işletme maliyetlerini kapsamaz veya kârlarına katkıda bulunmaz. Eksi hesap bakiyesi olan yatırımcılardan ödeme talep etmez. Ve piyasaları kasıtlı olarak veya başka şekilde etkilemek için kullanılmaz.

Borsa Tamamen Kullanılmaz Hale Geldi

Bu ayın başlarında meydana gelen çöküş sırasında, BitMEX “ADL tamamen engellendi” diye ekliyor. Türev işlem platformuna göre Sigorta Fonu’nun “gün içi şokları kaldırabilecek kadar büyük” olması önemlidir.

Blog yazısı ayrıca “kripto ekosistemindeki başka hiçbir fonun böyle bir olaydan sağ çıkacak boyutta olmadığını” iddia ederek, diğer platformlarda da “büyük kayıplara” yol açabileceğini belirtti. Buna karşılık, sosyal medyadaki kullanıcılar fonu “böyle bir olaya karşı koruyamaz” olarak nitelendirmelerine rağmen, neredeyse meydana gelen en kötü durum senaryosunun ve karşılaşılacak en kötü zorluğun meydana geldiğini söylediler.

Bir önceki yazımız olan “FED’in Teşvik Planı Bitcoin ‘i Canlandıracak mı?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

1- https://kointimes.net/aigang-coin-nedir-ve-ne-ise-yarar/

2- https://kointimes.net/neden-bitcoin-almaliyiz/

3- https://kointimes.net/tarihin-en-iyi-5-bitcoin-hack-olayi/

4- https://kointimes.net/bitcoin-etfleri-piyasayi-nasil-etkiler/

5- https://kointimes.net/sec-kripto-paralarin-gelecegini-baltaliyor-mu/

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu