BitMEX CEO’su; Bitcoin Vadeli İşlemlerin Hacmini Artıracak

Bitcoin 10,000 doları aştıktan son birkaç gün içinde, Bitcoin’in rollercoaster yolculuğu olarak tabir edilen fiyat oynaklığı konuları yeniden gündeme geldi. Bu volatile, konsolide edilmek yerine, ikinci aşamada motor harekete geçirilerek, Bitcoin fiyatı bir borsada 19.700 dolara kadar yükseldi. Düzeltme sonrasında, GDAX exchange platforumunda Bitcon fiyatı 13.500$ seviyesine geriledi. CBOE’nin Bitcoin vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesi, dijital para biriminin fiyatında bir miktar artışa neden oldu.

Bazı insanlar kayıplarnın üstesinden gelemeyerek ve panikle nakit çıkışı yapıyorlar. Ancak BitMEX CEO’su Arthur Hayes, Bitcoin’in bu yüksek fiyat değişimi yolculuğunun vadeli işlem pazarının açılmasıyla daha vahşileşeceği konusunda uyarıyor.

Eski Paranın Girişi

Vadeli işlemler, büyük yatırım yapan geleneksel yatırımcıların ellerini kirletmeden Bitcoin’e katılmaları için giriş noktası olarak karşımıza çıkıyor (varlıkları elinde bulunduruyor ve güvence altına alıyorlar). Muhtemelen, vadeli işlem piyasalarına girmek için bekleyen büyük miktarda Wall Street parası var, özellikle CME 18 Aralık’ta vadeli işlemlerini başlattığında, CME, CBOE’den önemli derecede daha büyük olmasından dolayı dalgalanmalar fazlaca artacak. Kriptopara ekosisteminin şu anki piyasa değeri 455 milyar doları aşıyor ancak bu bile, küresel pazarların boyutu açısından okyanusta bir düşüş. Böylece, Wall Street tipi para, ekosisteme girdiğinde bazı büyük dalgalanmalar olacak. Arthur Hayes, “Sözleşmelerin yapılandırma biçimi nedeniyle Bitcoin’de oynaklık artacaktır.” yorumunu yaptı.

Anında Paraya Çevirme

Neden vadeli sözleşmeler yeni bir oynaklığa neden olacak? Potansiyel piyasanın manipülasyonu hakkında devam eden birkaç üst düzey felsefi tartışma var. Fakat, zaten bu piyasada vadeli işlemlerin yapılandırılması, büyümenin etkisini gösterir nitelikteydi.

“Bir örnek verelim ,CME sözleşmeleri hafta sonu işleme kapalı. Yani fiyat cuma günü kapanır ve Pazar gecesi, Globex vadeli işlem sözleşmeleri gibi yeniden açılır. Ayrıca, yüzde 20’lik bir üst sınır ve alt limit var; bu, 24 saatlik bir süre boyunca sözleşme, Cuma günü saat 16’da Londra’da, ticaretlerin %20 üstünde veya 20 altında kalamayacak anlamına geliyor.” dedi.

“Bitcoin Cash durumunu ele alalım, BTC fiyatı Cuma ve Pazar arasında yüzde 30 oranında çıkıyor. CME sözleşmesi limitini düşürür ve bu nedenle kimse ticaret yapamaz. Borsaların bakış açısından, derhal borsayı açtığınız bir duruma gelebilir ve belirli sözleşme altındaki traderlar anında nakit çıkışı sağlar. Çünkü sözleşmedeki zararı karşılamak için yeterli teminat olmayacaktır.”

Arthur Hayes, hızlı düşüşlere katkıda bulunabilecek diğer konulara da değindi:

“Ayrıca, endekslerindeki borsaların yarısının aşırı derecede likit para olmamasına ve bugünkü borsalarında bile yük taşıma konusunda teknik sorunlar yaşanıyor. Kötü niyetli biri, dövizi DDOS edebilir ve vadeli işlem sözleşmesinin nasıl işlediğini veya brokerların bazı müşterilerine nakit çıkışı vermesi gibi olayları etkilemek için ödeme dönemlerinden önce fiyatı manüple edebilmesi olayları yaşanabilir. Bunları görmek ilginç olacak.”

Bir önceki yazımız olan IBM, Ön İşleme Birimini Geliştiriyor başlıklı makalemizde altcoin, altcoin haber ve ARZ VE TALEP hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply