Bitcoin hakkında bilinmesi gerekenler

Bitcoin devrimcidir, çünkü ilk kez tamamen dijital olan bir şeyin nasıl kıt olabileceğini kanıtlamıştır. Bu sınırlı tedarik, Bitcoin’in fiyatının 10 yıl önce hiçbir değerinden değersiz olmasından, zirvede iken birim başına 20.000 $ fiyatlandırılmasının başlıca nedenlerinden biridir .

Sorun nedir

ABD doları gibi Fiat para birimleri başlangıçta sağlam kurallarla oluşturuldu, bir ABD doları oluşturmak için ABD hükümetinin rezervlerinde belirli bir miktar altın olması gerekiyordu. Bu altın standart olarak biliniyorduZamanla, bu kurallar, Büyük Buhran ve II. Dünya Savaşı gibi aşırı finansal kesinlikler sırasında modernleşen ekonomiler olarak aşındı, mücadele eden ekonomileri canlandırmaya yardımcı olmak için daha fazla para bastı. Tac’deki bu değişiklik tam olarak Satoshi Nakamoto’nun kaçınmak istediği bir şeydir. Fiat parasının bu devalüasyonunun yıkıcı etkilere sahip olabileceğini gördüler ve böylece kodla, herhangi bir tarafın daha fazla Bitcoin yazdırabilmesini engelledi.

Yarılanma Nedir?

Bitcoin kodu, 21 milyon adet arz ile sınırlandırılmıştır. Yeni Bitcoin, madencilik yoluyla blok ödülleri olarak yaratıldı . Madenciler, Bitcoin defteri ve bakımını yapmak ve bir ödül olarak yapmak; sistem onlara yeni Bitcoin gönderir.

Bununla birlikte, yaklaşık her dört yılda bir madencilik ödülü yarıya iner, dolayısıyla “Yarılanma”. Her yarılanma, 2140 yılında hiç yeni Bitcoin oluşturulmayana kadar yeni Bitcoin’in arzına girme oranını azaltır.

bitcoin Yarılanmayı kim icat etti?

Yarılanma, Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin’in koduna programlandı Zaman içinde toplam arzı azaltmanın bu son derece basit mekanizması, Bitcoin’in dünyanın en değerli kripto varlığı olmasının ana nedenlerinden biridir. Nakamoto’nun Bitcoin teknik incelemesinde yazdığı gibi : “ağ, yapılandırılmamış basitliğinde sağlamdır.”

Biliyor musun?

İlk milyon Bitcoin, 10 yıl önce Satoshi Nakamoto tarafından çıkarıldı. O zamandan beri, toplam arzın yaklaşık% 85’i çıkarıldı ve sadece yaklaşık 3 milyon daha Bitcoin oluşturulacak.

Kısa bir tarihçe

  • 2009 – Bitcoin madencilik ödülleri blok başına 50 BTC’den başlıyor
  • 2012 – İlk Bitcoin Halving madencilik ödüllerini 25 BTC’ye düşürdü
  • 2016 – İkinci yarıda madencilik ödülleri 12,5 BTC’ye düştü
  • 2140 – 64. ve son yarıya kadar meydana geliyor ve yeni bir Bitcoin oluşturulmayacak